Opryski drzewek i krzewów owocowych

Opryski drzewek i krzewów owocowych

Drzewka owocowe rzadko kiedy plonują obficie i zdrowo bez wspomagania ich środkami ochrony roślin. Jeśli chcemy aby plony nam się udały powinniśmy wspomóc drzewka w naszym przydomowym sadzie w obronie przed najczęstszymi chorobami.

Opryski drzewek owocowych powinniśmy wykonać zanim zaczną pękać zawiązane pąki liściowe. Dlatego tak ważne, by zrobić to
w lutym lub najdalej w marcu. W dużej mierze zależy to od pogody i od długości trwania zimy.

Opryski stosujemy profilaktycznie, nawet gdy na drzewku nie widać objawów choroby. Niestety, później gdy staną się one widoczne oprysk nie będzie skuteczny i drzewko nie zaowocuje. Warunkiem wykonania oprysku jest dodatnia temperatura powietrza.

Przedstawiamy najczęstsze choroby drzewek owocowych, przed którymi powinniśmy chronić profilaktycznie, wczesną wiosną nasz przydomowy sad.

Kędzierzawość liści brzoskwiń

Choroba dotyka brzoskwinie i nektaryny. W celu ochrony przed tą chorobą drzewka opryskujemy roztworem miedzianu jesienią oraz na wiosnę. Dokładnie pryskamy pąki liściowe ponieważ właśnie na nich rozwija się choroba. Kędzierzawość objawia się początkowo jasnymi przebarwieniami na liściach, a następnie ich deformacją. Z czasem zainfekowane liście przybierają czerwony kolor.

Parch jabłoni i gruszy

Aby zapobiec tej chorobie jesienią należy zbierać opadające z drzewek liście. Wczesną wiosną stosujemy oprysk na przykład roztworem miedzianu, jeszcze w fazie zielonego pąka. Oprysk należy powtórzyć przed kwitnieniem oraz po jego zakończeniu. Objawy choroby widoczne są na liściach i owocach.

Antraknoza orzecha włoskiego

Aby zapobiec tej chorobie stosujemy profilaktycznie oprysk z miedzianu. Antraknoza powoduje pojawianie się ciemnych plam na liściach i owocach, ich wcześniejsze opadanie i kompletne zniszczenie owocu orzecha. Możemy jej zapobiegać także jesienią zbierając i wyrzucając opadające liście. Nie przeznaczamy ich na kompost.

Choroby grzybowe wiśni, czereśni, śliwy

Choroby grzybowe porażają zarówno liście jak i dojrzewające owoce. Aby ochronić drzewka owocowe przed grzybem, w fazie zielonego pąka stosujemy oprysk preparatami miedziowymi. Konieczne jest także zastosowanie oprysku owadobójczego. Stosujemy go w momencie opadnięcia płatków kwiatowych.

Bezpieczeństwo to podstawa

Ze środków ochrony roślin zawsze należy korzystać z dużą rozwagą. Przed zastosowaniem wybranego preparatu dokładnie czytamy instrukcję i stosujemy się, bez wyjątków do zaleceń w niej zawartych. Do oprysku używamy specjalnego opryskiwacza, a podczas aplikacji zabezpieczamy siebie nakładając maseczkę ochronną i rękawice. Oprysk wykonujemy przy bezwietrznej pogodzie i nie w bezpośrednim nasłonecznieniu – najlepiej zabieg ten wykonać wieczorem lub rano.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka