Oplątwa — niezwykła roślina domowa! Jak uprawiać?

oplątwa

Oplątwa to wyjątkowa roślina, która oprócz oryginalnego wyglądu i tropikalnych kwiatów, charakteryzuje się tym, że nie potrzebuje podłoża do wzrostu. Otwiera to nowe możliwości w dekorowaniu wnętrz roślinami i pozwala wykazać się kreatywnością. Jak to możliwe? Jak  pielęgnować roślinę bez korzeni? Na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w poniższym artykule.  

 

Oplątwa — wprowadzenie do tajemniczej rośliny domowej

Oplątwy należą do grupy epifitów, tak samo jak storczyki. Żyją głównie w koronach drzew, ale można je spotkać także na głazach, czy kamieniach. Wszystkie potrzebne do życia składniki odżywcze oraz wodę, pobierają z powietrza poprzez liście. Zdarza się, że wytwarzają korzenie, ale służą one jedynie do przytwierdzenia rośliny do podłoża. W zdecydowanej większości oplątwy nie tworzą korzeni i mogą łatwo przemieszczać się z wiatrem. Przyjmują formę rozety podłużnych liści w srebrno-zielonym, a nawet niebieskawym kolorze. Oplątwy świetnie pasują do nowoczesnych wnętrz i dodają im nieoczywistego charakteru. Mogą być uprawiane na fantazyjnych kwietniczkach z pnia, czy gałęzi, na ozdobnym kamieniu, lub w szklanej kuli. Nie mają dużych wymagać i nie osiągają dużych rozmiarów. 

Przeczytaj “Hoja czyli woskownica — uprawa i pielęgnacja”.

 

Wymagania dotyczące światła i wilgotności w uprawie oplątwy

oplątwa

Oplątwy najlepiej rosną na stanowiskach jasnych, lub półcienistych. Najważniejsze, aby światło, które na nie pada było rozproszone. Zbyt mocne promienie słoneczne mogą nadmiernie wysuszać roślinę. Liście oplątw są pokryte delikatnymi włoskami, które zabezpieczają roślinę przed nadmiernym wysychaniem, a także pozwalają znacząco zwiększyć powierzchnię pobierania wody i składników odżywczych z powietrza. Rośliny te preferują podwyższoną wilgotność powietrza, dlatego dobrze sprawdza się uprawa w szklanych kulach, czy innych fantazyjnych mini-szklarenkach. Lepiej także nie umiejscawiać ich w miejscach w których często panują przeciągi. 

 

Jak podlewać oplątwę? Najlepsze sposoby na utrzymanie właściwej wilgotności gleby

W naturze oplątwy podlewane są przed deszcz, dlatego w mieszkaniu także od czasu do czasu należy zapewnić oplątwom kąpiel. Podlewamy roślinę poprzez zanurzenie jej na około godzinie w naczyniu z wodą. Po takim zabiegu należy dokładnie  wysuszyć roślinę, układając podstawą do góry, aby cała woda wypłynęła z kątów liściowych. W przeciwnym razie pęd może zacząć gnić. Innym sposobem na podlewanie jest obfite zraszanie rośliny, które możemy wykonywać nawet dwa razy w tygodniu, zwłaszcza jeżeli wilgoć powietrza w pomieszczeniu jest niska. Do zraszania oraz zanurzania najlepiej jest użyć wody miękkiej, np. deszczówki, lub odstałej przez około 2 dni kranówki. 

 

Oplątwa — jakie nawozy stosować? Poradnik dla początkujących

oplątwa

Oplątwy nie wymagają intensywnego nawożenia, ale warto  zastosować odżywki w obniżonej dawne około raz w miesiącu. Dobrze sprawdzają się nawozy przeznaczone do storczyków dodane do wody którą spryskujemy, lub w której zanurzamy roślinę. W okresie zimowym, jeśli rośliny zapadają w stan spoczynku i przestają rosnąć, najlepiej wstrzymać się z nawożeniem. Ważne jest, aby nie przesadzać z ilością nawozów, ponieważ stosujemy je bezpośrednio na liście, więc istnieje ryzyko ich uszkodzenia. 

Przeczytaj: “Paprocie — wymagania, pielęgnacja i uprawa”.

 

Rozmnażanie oplątwy — krok po kroku

Rozmnożenie oplątwy jest bardzo proste, ponieważ roślina samoistnie produkuje odrosty przy podstawie pędu. Należy poczekać aż podrosną do około kilku centymetrów, a następnie delikatnie je oddzielić od rośliny matecznej. Taka roślinka nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów ani ukorzeniania, aczkolwiek będzie wdzięczna za podwyższoną wilgotność powietrza i nieco częstsze nawożenie, ale o niskiej dawce.

 

Najczęstsze problemy związane z uprawą oplątwy — jak je rozwiązać?

Oplątwy są dość odporne na choroby i szkodniki, ale nadal mogą pojawić się pewne problemy w ich uprawie. Najczęstszym błędem popełnianym w pielęgnacji tych roślin jest nieodpowiednie nawadnianie. Zarówno zbyt częste, jak i zbyt rzadkie podlewanie może negatywnie wpływać na zdrowie rośliny. Zwłaszcza w pomieszczeniach o niskiej wilgotności powietrza oplątwę często zdarza się przesuszyć. Ze względu na szaroniebieski odcień liści zwykle nie widać, że ich końcówki zaczynają zasychać. Jednak najbardziej niebezpieczne jest pozostawienie  wody w kątach liściowych po kąpieli. Taki stan może bardzo szybko doprowadzić do zagnicia  rośliny. Dlatego po t obfitym podlewaniu należy pozwolić roślinie porządnie wyschnąć, a także zadbać o stanowisko z odpowiednią cyrkulacją powietrza. Oplątwy mogą także słabo rosnąć z powodu niedoboru składników odżywczych, dlatego nie zapominajmy o nawożeniu.  

 

Jak przesadzić oplątwę? Praktyczne wskazówki dla miłośników tej rośliny

oplątwa

W przypadku oplątwy ciężko mówić o przesadzaniu, ponieważ nie rośnie ona w żadnej doniczce i nie ukorzenia się w podłożu. Jednak roślina po prostu położona na parapecie czy półce nie prezentuje się tak okazale, jak by mogła. Dlatego warto znaleźć dla niej odpowiednią podstawkę, która wyeksponuje jej walory. Świetnie sprawdzają w tej roli fragmenty drewna, a w ich naturalnych zagłębieniach możemy umieść kilka oplątw. W takiej aranżacji rośliny wygląda bardzo naturalnie i wprowadza do wnętrza tropikalny charakter. Możemy jednak postawić na bardziej nowoczesne podstawki z metalu lub szkła, które dodadzą kompozycji trójwymiarowości i poprawią dostęp rośliny do światła słonecznego. 

 

Oplątwa — jakie choroby i szkodniki zagrażają tej roślinie i jak ich unikać?

Oplątwa jest rośliną stosunkowo odporną na choroby i szkodniki, ale nie znaczy to, że takie problemy nigdy się nie przytrafiają. Szkodnikami atakującymi oplątwy są najczęściej przędziorki i mszyce, które pojawiają się w związku ze zbyt niską wilgotnością powietrza, oraz nie najlepszą kondycją rośliny. Dlatego tak jak w przypadku innych roślin domowych, należy stosować odpowiednią profilaktykę i higienę podczas zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych przy roślinach. Regularna obserwacja i dbałość o zdrowie roślin pozwala na znaczne obniżenie ryzyka ataku szkodnika. Jeśli jednak zauważymy jakiekolwiek objawy, ważna jest szybka reakcja. Pierwszym krokiem zazwyczaj jest dokładne umycie rośliny, co w przypadku oplątw jest stosunkowo proste. Następnie, w zależności od potrzeb stosujemy odpowiednie preparaty naturalne, lub chemiczne według zaleceń producenta. 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka