Ogród w wiejskim stylu

Ogród w wiejskim stylu

Wiejski ogród nadaje otoczeniu rustykalny i sielski klimat. Nawiązuje do natury, lubi pozorny nieład, przywołuje wspomnienia z dzieciństwa, jest kolorowy i pachnący. Na jego styl składa się się wiele elementów, nie tylko roślinnych, ważne są także dodatki i mała architektura.

Elementy ogrodu wiejskiego

Ogród w stylu wiejskim to ogród jak najbardziej zbliżony do natury. To nie miejsce na równo wydzielone rabatki i ścieżki, za to jak najbardziej na naturalne materiały takie jak drewno i kamień. Rośliny powinny być kolorowe, niewymagające szczególnej opieki, zazwyczaj samo rozsiewające się i bez problemu zimujące w gruncie.

Drewno w ogrodzie wiejskim

Drewniane elementy idealnie pasują do tego ogrodowego stylu. Płot ze sztachet, wiklinowe płotki otaczające rabaty, drewniana altana, pergola czy ławka przez domem, a także meble ogrodowe stworzą kompletny i pasujące do wiejskiego stylu klimat.

Kamień w ogrodzie wiejskim

W ogrodzie wiejskim ścieżki mogą być wytyczone kamieniami, w roli  schodów sprawdzą się stopnie kamienne, naturalnie postarzała cegła może wystąpić w charakterze murka lub ogrodzenia.

Stylowe dodatki

Ogród wiejski tworzą także dodatki. Należą do nich pozornie stare cebrzyki, drewniane donice i skrzynie, gliniane dzbany i amfory, metalowe kanki czy konewki, wiklinowe kosze, także wiszące. Wszystkie te elementy mogą być wypełnione kwiatami, ziołami, owocującymi truskawkami lub borówkami. Całości może dopełniać stylizowana, stara studnia lub wóz drabiniasty.

 

JEŻÓWKI

To rośliny słońca. Są łatwe w uprawie, odporne na mróz i zanieczyszczenia. Kwitną od lipca do września. Usuwanie przekwitłych kwiatostanów przedłuża kwitnienie. Gleba dla jeżówek powinna być żyzna, niezbyt sucha. ładnie prezentują się na rabatach w mniejszych lub większych grupach. Występują w wielu kolorach m.in.: bieli, żółci, różu lub czerwieni. Są wieloletnie.

ONĘTKI/KOSMOSY

Dobrze rosną na glebie lekkiej i średnio żyznej. Osiągają wysokość 80-100 cm. Preferują stanowiska słoneczne. Można je uprawiać z nasion, wysiewając je prosto do gruntu kub kupić gotowe sadzonki. Są to rośliny jednoroczne, ale często sam się rozsiewają i zdobią ogród co roku. Kwitną od lipca do października. Ich płatki mogą przybierać barwę białą, jasno lub ciemnoróżową.

KRWAWNIKI

Rośliny wieloletnie. Osiągają wysokość do 80 cm. Potrzebne im stanowisko słoneczne. Kwiatostany składają się z drobnych koszyczków - barwa zależna od odmiany m.in. biała, różowa, czerwona, żółta. Kwitnie czerwiec-październik.

LWIE PASZCZE/WYŻLINY WIĘKSZE

Rośliny jednoroczne o wysokości od 20 do 80 cm. Kwitną w lipcu i sierpniu. Kwiaty występują w rozmaitych kolorach: biel, czerwień, bordo, żółty, różowy, pomarańczowy. Gleba dla tych roślin powinna być żyzna, próchnicza i wilgotna. Preferują stanowiska słoneczne lub lekki półcień. Nadają się zarówno na rabaty, jak i do pojemników. Często rozsiewają się same w ogrodzie.

ŁUBINY TRWAŁE

Rośliny wieloletnie. Gdy kwitną osiągają wysokość nawet 1-1,5 m. Kwiaty występują w wielu barwach: różu, fioletu, błękitu, bordo. Zakwitają w czerwcu, niekiedy ponownie jesienią. Preferują gleby dobrze odsączone, przepuszczalne, piaszczyste oraz gliniaste. odpowiada im stanowisko słoneczne.

OSTRÓŻKI

Rośliny wieloletnie osiągające wysokość 1,5-1,8 m. Kwiaty duże, w kolorach fioletu, różu, granatu - zależnie od odmiany. Kwitną w czerwcu. Stanowisko dla ostróżek powinno być słoneczne lub półcieniste. Są to rośliny mrozoodporne. Preferują grunt żyzny, umiarkowanie wilgotny.

Do wiejskiego klimatu będą pasować także floksy wiechowate, piwonie, kocimiętki oraz szałwie omszone. W wiejskim ogrodzie nie może zabraknąć także warzywnika, drzewek i krzewów owocowych oraz ziół.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka