Ogród różany

OGRÓD RÓŻANY

Róże to popularne, bardzo piękne kwiaty cieszące się dużo sympatią i popularnością wśród ogrodników. Odmian róż jest całe mnóstwo – od dziko rosnących, po rabatowe, miniaturowe czy pnące. Do tego cała gama barw i piękny zapach. To już całe mnóstwo powodów by zacząć uprawiać róże w swoim ogrodzie. Podpowiemy jak założyć ogród różany.

Miejsce

Najlepiej ciepłe i zaciszne. Róże lubią słońce ale nie będą dobrze czuły się w miejscu zbyt gorącym i suchym. Nie sadzimy ich na stronie północnej i pod drzewami (za mało słońca) oraz na narożnikach domu (przeciągi). Strona południowa zaś nie będzie odpowiednia dla róż o ciemnej barwie kwiatów – mocne słońce może je zniszczyć.

Najlepsza ziemia dla róż? Przepuszczalna, żyzna i umiarkowanie wilgotna, o pH 6-6,5. Odpowiednia będzie także ziemia piaszczysto-gliniasta. Róże nie będą rosły dobrze w ziemi gliniastej, ciężkiej i podmokłej. Przed posadzeniem róż ziemię najlepiej przekopać z obornikiem lub nawozem – po dwóch tygodniach będzie gotowa do nasadzeń.

Róże sadzimy wiosną lub jesienią. Róże doniczkowane można sadzić do gruntu przez cały sezon. Nie lubią przesadzania.

Pielęgnacja

Róże dobrze jest nawozić – najlepiej nawozem wieloskładnikowym zawierającym azot i potas. Dobrze odżywiona róża pięknie kwitnie, rozrasta się i jest odporna na choroby.

Róże wymagają regularnego podlewania. Szczególnie młode rośliny, rozwijające system korzeniowy mają w tym zakresie duże wymagania. Najlepiej podlewać je wczesnym rankiem tak by roślina do wieczora obeschła – ustrzeże ją to przed chorobami grzybowymi. Staramy się nie moczyć liści i podlewać tuż nad ziemią – lepiej rzadziej ale obficie.

Wiosną podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie, które sprawi, że roślina ładnie się rozkrzewi. Przycina się wszystkie pędy na 3 lub 4 oczka. Jesienią usuwamy jedynie pędy martwe i zniszczone i zabezpieczamy roślinę przed mrozem. Sposób cięcia i ochrony przed mrozem zależny jest także od odmiany róży.

Na zimę różę osłaniamy słomą lub agrowłókniną a przy korzeniu usypujemy kopczyk z ziemi i okrywamy go stroiszem.

Towarzystwo

Róże dobrze rosną przy lawendzie, czosnkach dekoracyjnych lub aksamitkach. Charakterystyczny zapach tych roślin odstrasza i chroni róże przed szkodnikami.

Róże z odkrytym korzeniem

Korzystne cenowo okazuje się sadzenie róż jesienią. Kupujemy je wtedy z tzw. odkrytym korzeniem, kopane z gruntu. Nie zapomnijmy zabezpieczyć ich przed mrozami.

Jak sadzić róże z odkrytym korzeniem?

Po zdjęciu opakowania przycinamy pędy róż na wysokość 10-15 cm. Na dwie godziny przed sadzeniem moczymy korzenie w wodzie. Starannie rozkładamy korzenie w uprzednio przygotowanym dołku. Szyjka korzeniowa powinna się znajdować równo z powierzchnią ziemi. Zasypujemy dołek mieszanką ziemi z torfem, lekko udeptujemy i obficie podlewamy.

Przeczytaj także:

KILKA ZASAD POSTĘPOWANIA Z ROŚLINAMI CEBULOWYMI DO NASADZEŃ JESIENNYCH

 
Porady Ogrodnicze – Hortorus
Grupa na Facebooku · 213 członków

Dołącz do grupy

Porady Ogrodnicze od specjalistów pracujących w Centrum Ogrodniczym Hortorus.
 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka