Oczar – czarująco wyjątkowy

oczar

OCZAR – CZARUJĄCO WYJĄTKOWY

Oczar to wyjątkowy krzew lub niewielkie drzewo, które odznaczają się wieloma oryginalnymi cechami. Jedną z nich jest wczesny okres kwitnienia oraz ciekawy, nietypowy wygląd kwiatów.

Kwiat oczaru

Oczary to jedne z nielicznych roślin, które kolorują ogród już w lutym/marcu. Mają niezwykle fantazyjny wygląd kwiatów. Jest on delikatny, nitkowaty, ciekawie postrzępiony. Występuje w kolorze żółtym, czerwonym lub pomarańczowym. To bardzo ciekawa roślina, będąca wielką ozdobą budzącego się do życia zimowego ogrodu. Niektóre odmiany dodatkowo pięknie pachną!

Oczar krzew wyjątkowy

Oczary ze względu na kształt liści przypominają leszczynę. Ładnie prezentują się także jesienią, gdy liście przebarwiają się na żółto, pomarańczowo lub w delikatną czerwień. Po przekwitnięciu roślina zawiązuje owoc w postaci torebki nasiennej, która po osiągnięciu dojrzałości pęka z trzaskiem i wystrzeliwuje nasiona nawet na odległość kilku metrów! Przez tą wyjątkową cechę krzew ten zwany jest także orzechem czarownicy (z ang. witch hazel).

Z popularnych odmian można wyróżnić oczar pośredni, omszony (chiński),  japoński i  wirginijski. Ten ostatni ma właściwości lecznicze, które używane są w medycynie naturalnej i kosmetyce. Ma zbawienne działanie na skórę – oczyszczające, ściągające, przeciwłojotokowe. Pomaga w chorobach skóry takich jak łuszczyca, egzema czy trądzik. Ma działanie antybakteryjne. Działa łagodząco na kaszel i wspomaga w astmie i bólach reumatycznych.

Oczar – wymagania uprawowe

Oczary preferują stanowisko słoneczne lub lekko zacienione, zaciszne, osłonięte od wiatrów. Starsze okazy są mrozoodporne, ale młode wymagają okrycia. Potrzebują podłoża żyznego, próchniczego, wilgotnego, o odczynie kwaśnym lub lekko zasadowym.

Oczar nie jest rośliną mocno wymagającą. Niekorzystnie działają na niego okresy suszy. Nie wymaga przycinania, jedynie cięcia pielęgnacyjnego, podczas którego usuwa się zaschnięte gałęzie.

Przeczytaj także:

Złotokap – wymagania, pielęgnacja, zastosowanie

Złotokap – wymagania, pielęgnacja, zastosowanie

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka