Murarka ogrodowa – opiekunka sadów i ogrodów

Murarka ogrodowa – opiekunka sadów i ogrodów

Z punktu widzenia przyrody murarka ogrodowa jest bardzo istotnym owadem zapylającym – samica może zapylić więcej drzew owocowych niż 100 pszczół miodnych! Jest więc niezastąpioną pomocą dla każdego ogrodnika, działkowca, rolnika i sadownika. Poznajmy więc tą niezwykłą pszczółkę i zaprośmy ją do swojego ogrodu.

Występowanie: ogrody, sady i łąki

Murarka prowadzi samotniczy tryb życia lub żyje w koloniach, ale nie tworzy rodzin. Gniazda zakłada najczęściej w pustych łodygach roślin, ale także w szparach i otworach drewnianych i glinianych ścian. Zawdzięcza swoją nazwę sposobowi budowania gniazda, w którym „muruje” komórki lęgowe za pomocą gliny i piasku zlepionych śliną.

Wygląd

Długość ciała 10–12 mm u samic i 8–10 mm u samców. Ciało samic jest pokryte gęstymi włoskami, które na odwłoku tworzą rude paski. Głowa i koniec odwłoka są czarne. Spodnia część odwłoka żółtobrązowa. Ciało samca jest smuklejsze i słabiej owłosione. Na głowie samiec posiada charakterystyczny pęczek jasnych włosów, po którym można go łatwo odróżnić od samicy. Samica choć ma żądło jest zupełnie nie agresywna i nie broni swojego gniazda.

Pożywienie: nektar i pyłek kwiatowy

Nie robi miodu. Pyłek przenosi na długich, żółtobrązowych włoskach tworzących tzw. szczotkę znajdującą się po brzusznej stronie odwłoka. Odwiedza bardzo różne kwiaty, jest szybka i odwiedza więcej kwiatów niż pszczoła miodna. Samica murarki może zapylić więcej drzew owocowych niż sto pszczół miodnych. Lubi gdy jest ciepło i sucho.

Murarki latają nie dalej niż 300 m od gniazda, podczas, gdy pszczoły miodne do 3 km. W przeciwieństwie do pszczół miodnych murarki nie wymagają latem naszej pomocy, gdyż są bardzo samodzielne. Na liście pokarmów murarki ogrodowej jest aż 150 gatunków roślin, w tym porzeczki, maliny, jeżyny, truskawki, mniszek, rzepak, wyka i wszystkie gatunki drzew owocowych. Choć zasięg lotów pszczoły murarki jest znacznie mniejszy niż pszczoły miodnej, pszczoła ta wyróżnia się intensywnością zapylania roślin – do zapylenia 1 ha drzew owocowych wystarczy kilkaset samic murarki, podczas, gdy pszczoły miodne potrzebują zastępu kilkunastu tysięcy robotnic na takim samym obszarze. Warto zatem je mieć w swoim ogrodzie, nie tylko po to, aby zwiększyć plony, ale także by polepszyć ich jakość.

Cykl życiowy

W kwietniu, jako pierwsze z gniazd wychodzą samce. Około 1–2 tygodni później, gdy tylko samicom uda się wygryźć z kokonu, samce je zapładniają i niedługo umierają. Zapłodniona samica zaczyna budować gniazdo, składać jaja i zbierać pokarm. Kilka dni po zamknięciu komórek z jaj wylęgają się larwy, które odżywiają się zgromadzonym w komórce pokarmem (pyłkiem zmieszanym z nektarem), snują oprzędy i we wrześniu się przepoczwarzają. Zimę spędzają w postaci dorosłej w oprzędach. Wiosną wylatują, samice po wygryzieniu się żyją około 7-8 tygodni.

Usposobienie

Murarka ogrodowa nie jest agresywna nie żądli, gdyż nie broni swoich gniazd tak jak pszczoła miodna. Tak jak u innych pszczół żądło występuje tylko u samic i pozbawione jest zadziorów. Przebywanie w jej pobliżu jest więc bezpieczne.

 

 

 KUPISZ U NAS: Kokony pszczół murarek oraz domki lub ule, w których mogą zamieszkać.

 

Przeczytaj więcej:

JAK MOŻEMY SPRZYJAĆ PSZCZOŁOM?

MIEJSCA PRZYJAZNE PSZCZOŁOM

HORTORUS SPRZYJA PSZCZOŁOM

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka