Mszyce – jak się ich pozbyć?

Mszyce – jak się ich pozbyć?

Mszyce – chyba najbardziej znienawidzone przez ogrodników szkodniki. Niszczą zarówno rośliny ozdobne, kwitnące, jak i warzywa. Wielu naszych Klientów narzeka na brak skutecznej metody z mszycami. Faktycznie, walka z mszycami jest trudna – rozmnażają się błyskawicznie i łatwo opanowują roślinę, często prowadząc do jej całkowitego zniszczenia. Jak z nimi walczyć? Podpowiemy Wam kilka sposobów.

Mszyce potrafią niejedną uprawę doprowadzić do ruiny. Powodują wiele szkód – wstrzymują rozwój roślin, zniekształcają je prowadząc m.in. do skręcania liści i zwiększają podatność na choroby np. grzybicze. Gdy tylko zauważymy je w ogródku należy je niezwłocznie usunąć. Na warzywa najlepiej zastosować środki naturalne. Na kwiaty możemy użyć środków ochrony roślin. Jakie są plusy i minusy tych rozwiązań?

Warzywa tylko naturalnie

To co zamierzamy jeść lepiej oczyszczać z mszyc naturalnymi metodami. Mszyce nie lubią zapachu czosnku, cebuli, mięty i lawendy. Już przy wysiewie warzyw powinniśmy grządki rozdzielać właśnie tymi warzywami. Ale to rozwiązanie najpewniej możemy zastosować dopiero za rok. Teraz natomiast, możemy przygotować oprysk np. z cebuli lub czosnku.

Wywar z cebuli
75 g cebuli zalewamy 10 l wody i gotujemy 30 minut. Wystudzony wywar wlewamy do spryskiwacza i wykonujemy oprysk. Możemy go przechowywać przez 2 miesiące.

Wyciąg z czosnku
250 g roztartego czosnku, 10 l wody – zostawiamy na 24h. Rozcieńczamy wodą w stosunku 1:1. Musimy zużyć od razu.

Wyciąg z mniszka
40 g liści mniszka, 10 l wody, 3h i wykonujemy oprysk. Musimy zużyć od razu.

Plusem takich środków jest przede wszystkim brak szkodliwości dla środowiska. Są bezpieczne dla naszego zdrowia i dla roślin – tych środków nie można przedawkować.03

Możemy także przygotować oprysk z mleka bądź szarego mydła:

– mleko prosto od krowy łączymy z wodą w stosunku 1:1
– szare mydło – rozpuszczamy 20 g szarego mydła 1 litrze ciepłej wody. Oprysk wykonujemy po wystudzeniu.

Co z tą chemią?

Oczywiście możemy używać środków ochrony roślin – ale zawsze bezwzględnie musimy przestrzegać zasad stosowania podanych w instrukcji preparatu. To bardzo ważne – nie stosowanie się do wskazówek jest bardzo niebezpieczne. Może zniszczyć roślinę, zaszkodzić naszemu zdrowiu bądź otaczającemu nas środowisku. Ważny jest zarówno termin oprysku, jak i właściwe stężenie preparatu. Po produkty tego typu sięgamy w ostateczności.

WALKA Z PĘDRAKAMI

MRÓWKI – WRÓG CZY PRZYJACIEL?

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka