Mrówki – wróg czy przyjaciel?

Mrówki – wróg czy przyjaciel?

Inwazja mrówek w ogrodzie to poważne szkody. Mrówki przesuszają ziemię drążąc w niej tunele, odkrywają i niszczą korzenie i pąki kwiatowe, ogryzają młode pędy wierzchołkowe roślin. Generalnie są owadami pożytecznymi, jeśli mamy je w ogrodzie ale nie są uporczliwe – nie pozbywajmy się ich! Lecz gdy sieją spustoszenie i duże szkody warto podjąć środki by je wyeliminować lub chociaż ograniczyć. W warzywnikach najlepiej zastosować metody naturalne, na ścieżkach i rabatach kwiatowych możemy użyć gotowych środków, zakupionych w centrum ogrodniczym.

Pozytywne działanie mrówek

Mrówki budując swoje podziemne tunele nie tylko przesuszają glebę ale w normalnych warunkach napowietrzają ją i spulchniają. Ich odchody dodatkowo użyźniają ponieważ zawierają azot i fosfor. Głównym pożywieniem mrówek są owady, zjadają larwy muchówek i rośliniarki – typowe szkodniki roślin. Duże ilości mrówek mogą być sygnałem, że w naszym ogrodzie pojawiły się mszyce. Mrówki lubią mszyce z powodu wydzielanej przez nie spadzi, która jest ich przysmakiem. Chronią je wręcz np. przed biedronkami, które zjadają mszyce. Duet mszyce i mrówki może więc naprawdę doprowadzić do ruiny niejedną uprawę.

Jak pozbyć się mszyc? Nasze porady znajdziecie w osobnym artykule: Mszyce – jak się ich pozbyć?

Do tego gdy mrówek jest naprawdę dużo mogą zacząć szukać pożywienia w naszym domu. Nie jest też miło zostać pogryzionym przez mrówki podczas wypoczynku na tarasie.

Decydujmy się więc na walkę z mrówkami tylko wtedy gdy są one naprawdę uporczywe.

Naturalnie

W miejscach gdzie występują mrówki możemy próbować wysypać do wyboru: mąkę kukurydzianą, proszek do pieczenia lub cynamon. Skuteczna może być także sól lub soda oczyszczona. Środki te wysypujemy na ścieżki lub wokół roślin, które upodobały sobie mrówki. Mrówki odstraszają także charakterystyczne zapachy np. liści pomidorów, mięty, lawendy, octu. Można również wykorzystać olejki lawendy czy mięty i skropić nimi ścieżki po których wędrują mrówki. Z roślin, których nie lubią mrówki warto także wymienić wrotycz, rozmaryn, majeranek, tymianek i nagietek lekarski. Możemy te rośliny wysiać między naszymi głównymi uprawami.

Sztucznie

Gdy naturalne środki nie sprawdzają się a mrówki sieją spustoszenie w naszym ogrodzie, kupujemy i używamy preparaty zakupione w sklepie ogrodniczym.

Preparaty te są zazwyczaj atrakcyjne smakowo dla mrówek i zanoszą je one do gniazda, w ten sposób zatruwając jego wszystkich mieszkańców.
Z takimi preparatami musimy bardzo uważać jeżeli mamy dzieci lub zwierzęta, które mogą zjeść rozsypany proszek. Uważajmy także z tego typu środkami przy ujęciach wody i studniach. Lepiej nie używać ich także przy zarybionych oczkach wodnych.

Pamiętajmy, że mrówki tak naprawdę nie są szkodnikami. Walczymy z nimi tylko i wyłącznie wtedy gdy są niezmiernie uciążliwe!

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka