
Jeśli jesteś fanem roślinnych trendów i ciekawią Cię nowości, koniecznie przeczytaj ten artykuł. Przedstawiamy Ci monsterę karstenanium, zwyczajowo nazywaną monsterą peru — piękne, szybko rosnące pnącze o ciekawie wyglądającym, rzadko spotykanym wśród roślin domowych ulistnieniu. Jak prawidłowo pielęgnować tę odmianę? Zapraszamy do lektury!
Monstera peru — skąd pochodzi i dlaczego zyskała taką popularność?
Monstera karstenianum, to roślina pochodząca z Azji południowo-wschodniej. Jej popularność w ostatnich miesiącach jest wynikiem zarówno łatwej uprawy, jak i oryginalnego wyglądu. Liście montery peru są bardzo mięsiste, błyszczące, o wyraźnych wypukłościach. Często porównywane są do faktury skóry płazów. Mają ciemnozielony, głęboki kolor z jaśniejszymi przebarwieniami. Roślina przyjmuje formę pnącza i w krótkim czasie dorasta nawet do 5 m długości. Może być prowadzona w górę, przy paliku, lub luźno zwisając w dół. Jest mało wymagająca i niewybredna w stosunku do stanowiska, dobrze rośnie nawet w ciemniejszych miejscach.
Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Pachira wodna — idealna roślina dla początkujących”.
Monstera peru — jak pielęgnować w domu?
Pielęgnacja w domu jest stosunkowo prosta, co sprawia, że jest idealna dla ogrodników o różnym poziomie doświadczenia. Najlepiej rośnie w miejscach o jasnym, rozproszonym świetle, ale nie przepada za bezpośrednim nasłonecznieniem. Z powodzeniem można umieścić ją w pobliżu okna w pomieszczeniu o wschodniej lub zachodniej wystawie. Dzięki swoim grubym, błyszczącym liściom roślina ta dobrze czuje się w miejscach o umiarkowanej wilgotności, więc bez problemu rośnie w mieszkaniu bez żadnych dodatkowych zabiegów. Jednak ucieszy się także z nieco bardziej wilgotnego powietrza, co może skutkować produkowaniem większych liści. W okresie wzrostu, czyli wiosną i latem, zaleca się nawożenie monstery peru co około dwa, do trzech tygodni. Warto regularnie czyścić liście rośliny, aby usunąć kurz i utrzymać ich zdrowy wygląd. Można to zrobić przy użyciu delikatnej gąbki lub ściereczki zwilżonej wodą z odrobiną soku z cytryny, dla zapewniania dodatkowego połysku. Monstera peru, podobnie jak bardziej rozpowszechniona monstera deliciosa źle reaguje na przelewanie, dlatego przed każdym podlaniem warto sprawdzić, czy wierzchnia warstwa podłoża zdążyła już przeschnąć.
Monstera karstenianum — co warto wiedzieć o przesadzaniu?
Monsterę karstenianum, tak samo jak wszystkie inne rośliny po przyniesieniu ze sklepu warto jak najszybciej przesadzić z podłoża produkcyjnego. Oprócz tego, zaleca się przesadzanie młodych Monster karstenianum co roku, a dorosłych roślin co 2-3 lata. Doniczka koniecznie powinna mieć otwory odpływowe, aby zapobiec gromadzeniu nadmiaru wody. Podłoże dla monstery peru powinno być luźne, przewiewne i przepuszczalne, ponieważ jej korzenie są wrażliwe na gnicie z powodu nadmiaru wilgoci. Można zastosować podłoże składające się z torfu, kory, perlitu, keramzytu, i chipsów kokosowych w takich proporcjach, aby gotowa mieszanka była luźna i nie dawała się zgnieść w kulkę, lecz rozsypywała w dłoni. Po przesadzeniu należy odczekać co najmniej kilka godzin z podlewaniem, aby ewentualne uszkodzenia korzeni zdążyły się zasklepić. Najlepszy czas na przesadzanie monstery karstenianum to wiosna lub wczesne lato, gdy roślina wchodzi w okres wzrostu.
Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Calathea — podlewanie i nawożenie”.
Monstera peru z marmurkowymi liśćmi — cechy charakterystyczne
Do cech charakterystycznych monstery peru zaliczają się:
- Marmurkowy wzór — liście monstery peru posiadają jasne, przebarwienia, których układ w połączeniu z ciemniejszą zielenią nerwów przywodzi na myśl marmur.
- Wyraźne unerwienie – Fragmenty blaszki liściowej pomiędzy nerwami są wyraźnie wypukłe, co podkreśla ich marmurkowość i dodaje „skórzastego” charakteru.
- Błyszczące wykończenie – Liście pokryte są woskową warstwą, która chroni je przed wysychaniem, czy atakiem szkodników i dodaje wizualnie trójwymiarowości.
Podlewanie monstery karstenianum
Podlewanie monstery karstenianum jest ważnym elementem pielęgnacji tej rośliny. Powinno być regularne, aby zapewnić lekką wilgoć w podłożu, jednak nie można przesadzić, ponieważ zbyt dużo wody w korzeniach może prowadzić do chorób grzybowych. Przed każdym podlewaniem warto sprawdzić wilgotność podłoża. Można to zrobić, wkładając palec na głębokość około 4-5 centymetrów. Jeśli na tej głębokości nie wyczujemy wilgoci, możemy podlać roślinę. Zamiast palca można także wykorzystać miernik wilgotności, lub ocenić ciężar doniczki w porównaniu do tego ile waży po tuż po podlaniu. Jeśli nie mamy pewności, czy podłoże już wystarczająco przeschło, lepiej wstrzymać się jeszcze kilka dni, ponieważ monsterę peru zdecydowanie bezpieczniej jest przesuszyć niż przelać.
Monstera peru — w salonie czy w sypialni?
Monstera peru może być umieszczana niemal w każdym pomieszczeniu z dostępem do światła słonecznego, niezależnie od jego funkcji. Jedynym miejscem, w którym nie przetrwa jest łazienka bez okna. Dobrze rośnie w miejscach o jasnym, rozproszonym świetle, a także w ciemniejszych miejscach, oddalonych od okna. Jeśli w salonie czy sypialni masz miejsce z dostępem do rozproszonego światła, najprawdopodobniej będzie ono odpowiednie dla monstery. Przy wyborze stanowiska dla monstery kartenianum warto wziąć pod uwagę także ilość miejsca, które będzie potrzebne, gdy roślina się rozrośnie. Jeśli zamierzamy uprawiać ją w formie zwisającej, warto postawić ją na półce, lub umieścić w wiszącym kwietniku lub makramie. Roślina lubi umiarkowane temperatury i wilgotność powietrza. W salonie, gdzie jest większa aktywność i często są umiejscowione różne źródła ciepła, takie jak grzejniki, może być trudniej utrzymać optymalne warunki dla rośliny. W sypialni, gdzie temperatura i wilgotność zazwyczaj są bardziej stabilne, monstera peru może czuć się bardziej komfortowo. Ostateczny wybór zależy od twoich osobistych preferencji. Jeśli spędzasz więcej czasu w salonie i chcesz cieszyć się widokiem, wybierz właśnie to miejsce.