Miejsca przyjazne pszczołom

Miejsca przyjazne pszczołom

Pszczoły są bardzo ważnym elementem naszej przyrody. Ich najważniejszą rolą jest zapylanie roślin. Gdyby zabrakło pszczół aż 80% roślin nie mogłaby wytworzyć nasion a tym samym warzyw czy owoców. Musielibyśmy pożegnać się np. z jabłkami, czereśniami, dyniami czy porzeczkami. Dlatego tak ważne jest by chronić pszczoły i zapewniać im dobre warunki życia. Możemy to zrobić na własnym balkonie lub w ogrodzie. Podpowiemy jak.

Pokarm dla pszczół

Pszczoły zbierając pokarm (nektar i pyłek) zapylają rośliny. Dostarczmy więc im roślin, które maja dużo pyłku! Dzięki temu zwiększymy ilość pożywienia dla tych dobroczynnych owadów. Jakie rośliny są przyjazne pszczołom? Jest ich bardzo dużo. Możemy wybrać rośliny w ten sposób by kwitły od marca do października – wtedy maksymalnie długo dostarczymy pszczołom dodatkowe pożywienie. W marcu kwitną już krokusy i pierwiosnki, w kolejnych miesiącach kwiaty pojawiają się u drzewek i krzewów owocowych, dalej kwitnie m.in. czosnek szczypiorek, nagietek lekarski i orliki. Pszczoły „lubią” także kwiaty poziomek i truskawek oraz zioła np. melisę, szałwię a z kwiatów dalię i lawendę, które kwitną około czerwca. W lipcu pamiętajmy o aksamitce i onętkach. Pod koniec lata pszczołom pokarm zapewni wrzos. W naszym Centrum oznaczyliśmy rośliny szczególnie miododajne. Mają one specjalne tabliczki z oznaczeniem, że jest to roślina przyjazna pszczołom. Pszczoły potrzebują także wody, możemy stworzyć im poidełko np. na niepotrzebnym spodku, na który dodamy kamyczki i gałązki. Nie nalewajmy wody po brzegi – zostawmy miejsca do lądowania.

Naturalnie!

Pszczoły tak naprawdę lubią wszystko to co jest zgodne z naturą. Niekorzystne jest dla nich wypalanie traw czy używanie sztucznych nawozów lub środków ochrony roślin. Nawóz możemy zastąpić naturalną gnojówką, którą możemy sporządzić sami lub wykorzystać dostępne na rynku gotowe mieszanki ziół do sporządzania gnojówek. Poza tym jeśli zapewnimy roślinom dobre, wartościowe podłoże, nie będzie konieczne nawożenie. Zainwestujmy więc w dobra, kompostowaną ziemię. Ze szkodnikami również możemy walczyć naturalnie np. stosując wodę z czosnkiem lub cebulą.

Na balkonie

Balkon także może być przyjazny pszczołom. W skrzynkach możesz uprawiać aksamitkę, niezapominajkę, lawendę i zioła. Możesz także kupić wiszącą truskawkę lub poziomkę. Załóż dodatkowo sztuczne gniazda dla trzmieli i innych pszczół dziko żyjących. Można kupić takie gotowe rozwiązania.

W ogrodzie

Ważna będzie różnorodność. Stwórzmy mały sad a w nim drzewka i krzewy owocowe. Zostawmy w ogrodzie miejsca półdzikie. W warzywniaku nie zapomnijmy o ziołach – pozwólmy im zakwitnąć. Uprawiajmy truskawki, poziomki i maliny. Na rabatce uprawiajmy niezapominajki, cynie, aksamitki, lawendy, dalie, słoneczniki, malwy i wrzosy. Z drzew warto mieć lipę, klon, leszczynę czy wierzbę.

Źródło: https://www.pomagamypszczolom.pl

OGRÓD RÓŻANY

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka