Mieczyki, dalie, lilie? Obowiązkowo!

Mieczyki, dalie, lilie?
Obowiązkowo!

Jeśli zależy nam aby nasz ogród latem obfitował w piękne i kolorowe kwiaty, już teraz powinniśmy przystąpić do sadzenia cebul mieczyków czy bulw dalii i lilii. Rośliny te kwitną niezwykle efektownie, są pochodzenia egzotycznego – stąd ich niesamowite kolory i kształty kwiatów. Warto ozdobić nimi swój ogród!

Termin sadzenia

Rośliny cebulowe do nasadzeń wiosennych wysadzamy do gruntu od polowy kwietnia do połowy maja. Są one wrażliwe na przymrozki, dlatego ten termin jest dla nich bezpieczny. Przed jesienią wykopujemy je z gruntu i przechowujemy w suchym i umiarkowanie ciepłym pomieszczeniu. Musimy je wtedy dobrze osuszyć by nie zaatakował je grzyb. Po właściwym przechowywaniu, na wiosnę są gotowe do ponownego zasadzenia na rabacie.

Głębokość sadzenia

Jest różna. Przyjmuje się jednak ogólną zasadę, że cebule powinno umieścić się w gruncie na głębokości równej dwu- lub trzykrotnej wysokości cebuli.
Ważna jest jakość cebulek, które zakupimy. Nie powinno być na nich oznak chorób, muszą wyglądać zdrowo. Pewniejsze będą cebulki zakupione u dobrego producenta, w sprawdzonym centrum ogrodniczym.

Ochrona przed szkodnikami

Cebulki wsadzone po prostu do gruntu mogą stać się pożywką dla popularnych szkodników np. nornic. Aby je ochronić może zasadzić je w specjalnym koszyczku, który będzie barierą dla szkodników, a dodatkowo dzięki temu rozwiązaniu łatwiej będzie nam wykopać rośliny z gruntu jesienią.

Popularne kwiaty

Lilie, mieczyki i dalie są najbardziej popularnymi kwiatami wybieranymi przez ogrodników. Zachwycają pięknem i kolorami. Zobaczcie jakie mogą być piękne!

 

Lilie

Znajdziemy je w ogromnej różnorodności kolorów i mnogości odmian. Sadzimy je do gruntu w połowie kwietnia, ich piękne kwiaty zakwitną już w lipcu.

Frezje

Kojarzą się z pięknym zapachem. Bulwy będą kwitnąć po około 3-4 miesiącach od zasadzenia.

Mieczyki

Są wysokimi kwiatami, często mają tendencję do wylegania. Warto cebulkę zasadzić nieco głębiej lub zapewnić kwiatom podporę.

Dalie

Również mamy duży wybór odmian i kolorów. Mogą rosnąć do wysokości nawet 1,5 m. Lubią słońce i wilgotną glebę.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka