
Lawenda w ogrodzie i w donicy
Lawenda jest niezwykle urokliwą rośliną. Poza walorami dekoracyjnymi ma również właściwości zdrowotne. jest bardzo popularna. W polskim klimacie najlepiej sprawdzi się odmiana wąskolistna, którą charakteryzuje największa odporność na przymrozki.
WYSOKOŚĆ: 45-50 cm
KWITNIENIE: czerwiec-październik
GLEBA: koniecznie dobrze przepuszczalna, z zawartością wapnia
SADZENIE: w ogrodzie w odstępach 30-40 cm, można sadzić także w donicach
PRZYCINANIE: jest bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym – wpływa na zagęszczenie i pokrój rośliny, wiosną – skracamy ją zwykle o 1/2 długości, wycinając chore i zniszczone pędy oraz formując kształt kuli, latem – obcinamy przekwitnięte kwiatostany, ostatnie cięcie przeprowadzamy we wrześniu, nie później – roślina musi mieć czas by przygotować się do zimy
UWAGA: przycinamy pędy młode, zdrewniałe pędy źle to znoszą, słabo się rozkrzewiają
ZIMOWA OCHRONA: lawenda wymaga zimowego okrycia
Stanowisko
Lawenda lubi stanowiska słoneczne. Dobrze rośnie na glebie przepuszczalnej, zdrenowanej, najlepiej z dużą zawartością wapnia. Nie lubi gruntu nadmiernie mokrego. Należy ją chronić przed przeciągami. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym lawendy jest jej przycinanie – gwarantuje ono ładne uformowanie oraz przyrost. Raz w roku możemy także nawieźć ją kompostem.
Pięknie prezentuje się na obrzeżach ścieżek, ale także na rabatach, ogródkach skalnych czy w donicach ustawionych na balkonie lub tarasie.
Na zimę wymaga osłony, podobnej jak inne rośliny wrażliwe na przymrozki. Przysypujemy ja torfem lub trocinami i owijamy w agrowłókninę lub osłaniamy gałązkami iglastymi.
Lawenda w donicy
Na dnie donicy konieczny jest drenaż. Ziemia powinna posiadać dużą zawartość wapnia. Donice ustawiamy w mocno nasłonecznionym miejscu. Lawenda zdecydowanie lepiej rośnie w ogrodzie.
Właściwości
Pięknie pachnie – warto zasuszyć bukiecik lawendy i przechowywać go w szafie lub w szufladzie. Jej zapach jest przyjemny dla nas, ale odstrasza mole. Zbiory kwiatów dokonujemy gdy nie są w pełni rozwinięte – widać już ich kolor, ale nie są jeszcze w pełni kwitnienia.
Lawendę lubią pszczoły. Ma duże ilości pyłku, dlatego mają ją w ogrodzie czy donicy zapewnimy dodatkowe źródło pokarmu dla pszczół. Jest to zdecydowanie pożyteczne działanie. Swoim zapachem wabi też pszczoły, trzmiele i motyle. Gdy postawimy ja na tarasie lub na balkonie będzie odstraszać komary i mszyce. W warzywniaku odstraszy zaś mrówki i ślimaki.
Ma właściwości lecznice. Wykorzystywana jest w zielarstwie – działa korzystnie na układ trawienny (przeciwskurczowo, wiatropędnie). Olejek lawendowy wykorzystywany jest w aromaterapii i kosmetyce. Na skórę działa antytrądzikowo, dezynfekującą i łagodząco – przyspiesza gojenie ran.
Lawenda wąskolistna, francuska czy polska?
Często nasi Klienci poszukują lawendy polskiej, mając na myśli po prostu lawendę wąskolistna. Lawenda francuska nie pachnie tak aromatycznie oraz nie jest odporna na przymrozki. Zazwyczaj możemy się nią cieszyć tylko jeden sezon. Polecamy więc by w naszych polskich warunkach uprawiać lawendę wąskolistną.