Kwiaty doniczkowe cieniolubne

sansewieria

Dekorując przestrzeń roślinami doniczkowymi zawsze należy brać pod uwagę ich wymagania co do stanowiska. Większość gatunków uprawianych w domu preferuje światło rozproszone, jednak w sporej ilości. Jednym z trudniejszych do zaaranżowania miejsc w pomieszczeniu, są te kąty, do których dociera niewiele światła słonecznego. Większość roślin nie będzie dobrze rosła w takim miejscu, są jednak gatunki, którym ciemniejsze stanowisko zupełnie nie przeszkadza. W poniższym artykule przedstawiamy nasze propozycje roślin domowych, które dobrze odnajdą się nawet z mocno zacienionych pomieszczeniach.

 

Idealne rośliny do zacienionych pomieszczeń — co warto wiedzieć?

Wybierając rośliny do ciemnych pomieszczeń, warto zwrócić uwagę na gatunki ozdobne z liści, takie jak bluszcz pospolity, filodendrony czy draceny. Jednak ciemniejsze pomieszczenia można także zaaranżować kwitnącymi roślinami doniczkowymi takimi jak storczyki, skrzydłokwiaty czy bromelie. Pamiętaj, że choć cieniolubne rośliny doniczkowe dobrze rosną w zacienionych pomieszczeniach. należy odpowiednio dostosować pozostałe aspekty pielęgnacji, takie jak podlewanie, nawożenie, czy przycinanie. Przy odpowiedniej opiece, cieniolubne kwiaty doniczkowe będą stanowić piękną ozdobę każdego pokroju, nawet wtedy, gdy w pomieszczeniu jest mało światła.

Dowiedz się więcej i przeczytaj artykuł “Poproć łosie rogi — uprawa i pielęgnacja”.

 

6 gatunków roślin doniczkowych, które rosną w cieniu

monstera

Jeśli szukasz kwiatów doniczkowych, które rosną w cieniu, masz całkiem szeroki przekrój gatunków do wyboru. Najpopularniejsze z nich to:

  • Sansewieria — jest to roślina znana z tego, że doskonale radzi sobie w miejscach o niskim natężeniu światła. Sansewieria jest wyjątkowo łatwa w uprawie i doskonale nadaje się do pomieszczeń biurowych oraz domów. Istnieje wiele odmian w rożnych kolorach, dlatego można dobrać odpowiednią odmianę do własnego wnętrza.
  • Monstera – znana wszystkim posiadaczka olbrzymich, powcinanych liści najlepiej czuje się właśnie w ciemniejszych zakątkach mieszkania. Jest pnączem rozrastających się do sporych rozmiarów, dlatego potrzebuje solidnego palika. Jeżeli dorosła roślina tworzy liście bez wcięć jest to sygnał, że dane stanowisko jest dla niej za ciemne.
  • Storczyki — te piękne i eleganckie kwiaty doniczkowe są doskonałym wyborem dla miłośników kwitnących roślin. Storczyki dobrze rosną w cieniu i potrzebują minimalnej opieki od swoich właścicieli.
  • Zamiokulkas – roślina niemal niezniszczalna, a najgroźniejszy dla niej jest nadmiar wody. Im ciemniejsze stanowisko, tym mniej podlewania potrzebuje. Jego liście są ciemne, ale bardzo błyszczące, co wprowadza nieco blasku do ciemniejszych zakątków.
  • Hoja – nazywana także woskownicą ze względu na wyjątkowo błyszczące, grube liście. Jest to łatwe w uprawie pnącze, które może osiągać pokaźne rozmiary. Oprócz pięknych liści tworzy także kwiaty o intensywnym zapachu.
  • Paproć – jako jedyna w tym zestawieniu oprócz ciemniejszego stanowiska preferuje także sporo wilgoci w korzeniach. Najlepiej czuje się na zacisznych stanowiskach z dala od okna i przeciągu.

 

Jakie są wymagania cieniolubnych kwiatów doniczkowych pod względem wilgotności i temperatury?

hoja

Cieniolubne kwiaty doniczkowe, choć dobrze rosną w miejscach o niskim nasłonecznieniu, nadal mają swoje wymagania, jeśli chodzi o wilgotność i temperaturę. Należy pamiętać, że im ciemniejsze stanowisko, tym rzadziej i mniej obficie powinniśmy podlewać. Dlatego warto przed każdym podlewaniem upewnić się, czy roślina na pewno tego potrzebuje. Zwróć uwagę, czy doniczka posiada otwory odpływowe, które pozwolą na odprowadzenie nadmiaru wody. Po podlewaniu pamiętaj o usunięciu nadmiaru wody z osłonki lub podstawki. Większość roślin cieniolubnych dobrze rośnie w temperaturach między 15 stopniami Celsjusza a 24 stopniami Celsjusza. 

 

Sposoby na pielęgnację i utrzymanie cieniolubnych kwiatów doniczkowych

Rośliny rosnące na ciemniejszych stanowiska potrzebują rożnej pielęgnacji, w zależności od gatunku. Jednak wszystkie będą zadowolone z regularnego oczyszczania liści z kurzu. Dzięki temu prostemu zabiegowi, do liści docierać będzie nieco więcej światła. Warto także mieć świadomość, że mała ilość światła słonecznego niemal zawsze wiąże się z powolnym wzrostem, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość. Lepiej oprzeć się pokusie dodatkowego dokarmiania roślin w celu przyspieszenia wzrostu, ponieważ obfitsze nawożenie w tym przypadku nie pomoże, a może nawet zaszkodzić. Nadmierne pobudzanie roślin do wzrostu  przy niedoborach światła może skutkować cienkimi, wyciągniętymi pędami i bladymi liśćmi Należy pamiętać, że nawet stanowiska określane jako ciemne, powinny mieć dostęp do światła słonecznego. Nie jest możliwe uprawianie roślin w łazience bez okna, chyba że zastosujemy oświetlenie sztuczne. Ilość świata docierająca do wnętrza mieszkania zmienia się w ciągu roku, dlatego może się zdarzyć, iż stanowisko dostatecznie doświetlone latem, w okresie zimowym stanie się zbyt ciemne. W takim wypadku warto przestawić roślinę bliżej okna w trakcie ciemniejszych miesięcy, lub okresowo używać lamp doświetlających. 

Sprawdź ofertę dracen prosto od Hortorusa.

 

Co zrobić, gdy cieniolubne kwiaty doniczkowe przestają kwitnąć?

Istnieją gatunki, które mogą kwitnąć nawet na ciemniejszych stanowiskach, jednak im mniej światła, tym kwitnienie będzie mniej obfite. Jeżeli Twoja roślina od dawna nie kwitnie, możliwe że potrzebuje jednak nieco jaśniejszego stanowiska. Kolejnym czynnikiem, który może pomóc jest nawożenie. Roślina, której brakuje składników odżywczych nie będzie miała energii do wytworzenia kwiatów. Należy pamiętać, że rośliny nie są w stanie kwitnąć na okrągło i potrzebuję okresu spoczynku, aby się zregenerować. Niektóre gatunki, mogą potrzebować w tym czasie obniżonej temperatury, czy innych specyficznych warunków, aby kwitnienie zostało zaindukowane. 

 

Jakie gatunki cieniolubnych roślin doniczkowych można ze sobą łączyć w jednym pomieszczeniu?

zamiokulkas

Wiele gatunków cieniolubnych kwiatów doniczkowych można ze sobą łączyć w jednym pomieszczeniu, tworząc piękne i harmonijne kompozycje. Warto wybierać w tym celu gatunki o podobnych wymaganiach dotyczących wilgotności i temperatury, aby zminimalizować niepotrzebne trudności występujące w czasie ich pielęgnacji. Ciekawym połączeniem może być na przykład storczyk z bluszczem — obie te rośliny wymagają podobnej wilgotności i temperatury, a ich zróżnicowana struktura tworzy piękny kontrast dla oka. Innym, udanym połączeniem może być kilka odmian filodendrona pnącego posadzonych w jednej doniczce, o liściach w odcieniach zieleni i limonki w różnych proporcjach. Dobrze dobrane kompozycje cieniolubnych kwiatów doniczkowych mogą stworzyć piękne aranżacje, które będą ozdobą każdego pomieszczenia.

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka