Krzewy liściaste

krzewy liściaste

Krzewy liściaste

 

Krzewy liściaste to rośliny o zdrewniałych pędach, wyrastających po kilka z jednego miejsca przy powierzchni ziemi.

Stanowią bardzo zróżnicowaną grupę. Istnieje w tej grupie olbrzymia różnorodność form pokrojowych, kolorów i kształtów liści, ozdobnych kwiatów, owoców i pędów. Niektóre z nich osiągają rozmiar niewielkiego drzewa, inne tworzą niskie kobierce.

Zastosowanie krzewów jest wszechstronne. Mogą być sadzone pojedynczo i w grupach, oraz jako osłony tworzące żywopłot lub szpaler.

Zabiegiem koniecznym dla większości krzewów jest cięcie. Wiosną w ramach prac ogrodniczych najczęściej dokonujemy cięcia sanitarnego.
Polega ono na usunięciu pędów uszkodzonych, martwych, porażonych chorobami. Przy okazji usuwamy wszystkie zaschnięte zeszłoroczne kwiatostany.

HORTENSJE

Hortensja to niezwykle piękny i dekoracyjny krzew.

Gdy kwitnie jest wielką ozdobą ogrodu, jest to krzew cieszący się dużą popularnością wśród ogrodników.

Wśród hortensji można wyróżnić odmiany:

  • HORTENSJA OGRODOWA
  • HORTENSJA BUKIETOWA
  • HORTENSJA PNĄCA
  • HORTENSJA PIŁKOWANA

>> Informacje na temat pielęgnacji hortensji
>> Informacje na temat przycinania hortensji

RÓŻE

To prawdziwe królowe ogrodu.
W ofercie posiadamy:

  • róże wielkokwiatowe
  • róże okrywowe
  • róże rabatowe
  • róże pnące
  • róże parkowe

oraz zasługujące na szczególną uwagę róże licencjonowane, które cechuje czystość odmiany, wysoka jakość i zdrowotność.

>> Informacje na temat pielęgnacji róż

BERBERYSY

Ładne krzewy, często o kolorowo wybarwionych liściach. Spotykane są w różnych odcieniach zielenie, a także różu i czerwieni. Nie są wymagające co do gleby, lubią słońce. Cechuje je wysoka odporność na mróz i zanieczyszczenia środowiska. Jesienią ich ozdobą są czerwone owoce, chętnie zjadane przez ptaki. Są roślinami miododajnymi. Idealne na żywopłoty i szpalery.

DERENIE

Istnieje wiele odmian tych krzewów m.in. dereń biały, rozłogowy, jadalny lub kwitnąca odmiana kausa. Są to rośliny preferujące słońce, a gleby żyzne, próchnicze i umiarkowanie wilgotne. Są mrozoodporne i dobrze znoszą zanieczyszczenia powietrza, ale uzależnione jest to od odmiany. Jesienią i zimą ich pędy wybarwiają się na czerwono lub żółto - są wielką dekoracją zaśnieżonego ogrodu.

WIERZBY

Wierzby są łatwe w uprawie i niewymagające. Lubi stanowiska słoneczne, ale grunt wilgotny. Często naturalnie rośnie przy brzegach rzek. Występuje w wielu ciekawych odmianach. Do ogrodu pasować będą odmiany ASO o baziach wybarwiających się na różowo lub formy szczepione na pniu. Wiosną zdobi ją mnóstwo puchatych bazi. Jest to roślina miododajna.

KRZEWUSZKA CUDOWNA

Osiąga dość pokaźne rozmiary. W okresie letnim obficie kwitnie. Jest wówczas bardzo dekoracyjna, kwiaty ma białe lub różowe. Potrzebuje gleby żyznej o odczynie lekko kwaśnym. Młode sadzonki zimą należy okryć. Spotykane są także odmiany dekoracyjne z liścia.

KALINY

Kaliny preferują stanowisko słoneczne, ciepłe, ewentualnie lekko zacienione, osłonięte. Lubi podłoże przepuszczalne, próchnicze, dość wilgotne - warto ją ściółkować. Kwitnie na biało, ma ładne kuliste kwiatostany, obsypujące krzew w maju/czerwcu.

PERUKOWIEC

Perukowiec to bardzo dekoracyjny krzew. Jego zielone liście, jesienią przebarwiają się w odcienie czerwieni. Kwitnie w maju na biało, ale dekoracyjny staje się gdy przekwitnięte kwiaty pokrywają się włoskami, a cały kwiatostan staje się puszysty i przyjmuje barwę od bordo do czerwieni. Ten stan utrzymuje się na krzewie do jesieni. Preferuje stanowisko słoneczne. Dobrze zimuje.

IRGA

Popularny krzew, zdobny z liścia, kwiatu i owoców. Preferuje miejsca ciepłe i słoneczne, a glebę żyzną, przepuszczalną oraz wapienną. Niewymagająca. Pod koniec lata jej ozdobą są czerwone owoce, utrzymujące się na krzewie także zimą. Często wykorzystywana jako roślina okrywowa.

TAWUŁA

Bardzo uroczy krzew, obsypujący się wiosną drobnymi białymi, czerwonymi lub różowymi kwiatami, zebranymi w półkuliste kwiatostany. Zupełnie niewymagająca, ładnie i szybko się rozrasta. Często wykorzystywana na żywopłoty. Dobrze się czuje na słońcu, jak i w cieniu. Jest mrozoodporna.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka