Krzewy kwitnące wczesną wiosną

KRZEWY KWITNĄCE WCZESNĄ WIOSNĄ

Już w marcu zaczynają kwitnąć pierwsze wiosenne krzewy. Przedstawiamy te najbardziej efektowne, które warto mieć w swoim ogrodzie.

Magnolia

Dla magnolii właściwe będzie stanowisko słoneczne lub lekko zacienione, koniecznie osłonięte od wiatru, ciepłe oraz zaciszne. Krzewy te lubią gleby żyzne, przepuszczalne, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6). Młoda magnolia w zimowym czasie wymaga osłony. Dodatkowo warto chronić jej pąki kwiatowe, które zawiązują się późnym latem lub wczesną jesienią.

Więcej na temat pielęgnacji magnolii: www.hortorus.pl/jak-pielegnowac-magnolie

 

 

 

Judaszowiec kanadyjski

Judaszowiec preferuje stanowiska słoneczne. Jest mrozoodporny, ale lepiej będzie rósł w miejscu zacisznym i osłoniętym od wiatru. Ma drobne, różowe, bardzo dekoracyjne kwiaty, które są miododajne. Wymaga gleb żyznych, lekkich i dość dobrze przepuszczalnych, o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym, umiarkowanie wilgotnych.

 

 

 

 

 

Forsycja

Będzie pięknie kwitła w miejscu słonecznym, z żyzną i lekką glebą. Charakteryzuje ją wysoka odporność na mróz. Można sadzić ją pojedynczo, w grupach, a nawet w formie żywopłotów. Przycinamy ją zaraz po zakończeniu kwitnienia.

 

 

 

 

 

 

Wierzba

Któż z nas nie kojarzy uroczych kotków, które pojawiają się na wierzbach wczesną wiosną? Na początku szare, potem złociste – są źródłem pożywienia dla pszczół. Wierzba jest łatwa w uprawie i niewymagająca. Lepiej rośnie na stanowiskach słonecznych i glebach dość wilgotnych. Występuje w wielu ciekawych odmianach.  W ogrodzie warto posadzić na przykład wierzbę szczepioną na pniu lub odmianę ASO, o oryginalnych różowych baziach.

 

 

 

 

 

Wiśnia piłkowana

To niewielkie drzewo preferuje miejsca słoneczne i osłonięte od wiatrów. Kwitnie obficie w kolorach od bieli do różu. Nie jest wymagająca co do gleby. Szczególnie pięknie prezentuje się posadzona
w grupach.

 

 

 

 

 

Wawrzynek wilczełyko

Atrakcyjnie kwitnący krzew, o różowych, drobnych kwiatach, które dodatkowo są miododajne. Latem zdobią go także dekoracyjne czerwone owoce. Dobrze czuje się praktycznie na każdym stanowisku, ale gleba w której rośnie musi być żyzna, bogata w próchnicę i odpowiednio wilgotna. Jest to niestety roślina trująca, należy więc zachować ostrożność przy dzieciach i zwierzętach.

 

 

 

 

Przeczytaj także:

Wiosenne kwiaty

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka