Kompozycje na balkon i taras

Kompozycje na balkon i taras

KOMPOZYCJE NA BALKON I TARAS

Kompozycje na balkon i taras zaprzątają nam teraz głowę. Jak w tym roku ozdobić balkon i taras? Wszystko zależy od naszej wyobraźni i potrzeb. Możemy stworzyć donice kipiące kwiatami, wymagające jednak dość częstej troski i podlewania, bądź stonowane, zielone kompozycje z roślin wieloletnich, nie potrzebujących zbyt wiele uwagi. Koniecznie sprawdźcie nasze propozycje.

Piękny, kwietny taras lub balkon to wielka ozdoba domu. Możliwości jest wiele. Rośliny możemy posadzić w dekoracyjnych donicach, skrzyniach lub koszach. Wszystko zależy od stylu w jakim utrzymany jest nasz dom. Styl nowoczesny doskonale uzupełniają donice o prostych kształtach i stonowanych kolorach. Taras w stylu wiejskim powinien być kwitnący, pachnący ziołami, kolorowy, uzupełniony o elementy z drewna i wikliny. Rośliny dobieramy uwzględniając siłę nasłonecznienia.

Balkon mało wymagający

Istnieje całkiem sporo roślin wieloletnich, które doskonale rosną w donicach i są mało wymagającą ozdobą, na przykład tarasu. Oczywiście nie są to rośliny zupełnie bezobsługowe. Wymagają podlewania, nawożenia oraz zabezpieczenia przed zimowymi mrozami.

W tworzeniu kompozycji bierzemy pod uwagę wielkość roślin, ich kolor oraz symetrię. Oczywiście musimy także uwzględnić ich potrzeby stanowiskowe oraz wymagania pielęgnacyjne.

Rośliny wieloletnie na balkon

Do nasadzeń pojemnikowych wybieramy rośliny wolnorosnące i odmiany karłowe. Idealnie sprawdzają się tutaj jałowce płożące, które często występują w ciekawych odmianach, z oryginalnie wybarwionymi igłami, na srebrzysto, niebiesko, a nawet biało. W pojemnikach czują się także dobrze cyprysiki groszkowe, które w okresie zimowym możemy ozdobić świątecznymi światełkami. Sosny górskie czy świerki białe w odmianach karłowych także mogą być tarasową dekoracją.

Poza roślinami iglastymi w pojemnikach możemy sadzić także krzewy liściaste (bereberysy, kiścienie, trzmieliny) i pnącza (powojniki i bluszcze).

Warto również zwrócić uwagę na rośliny w formie szczepionej na pniu. W tej postaci spotkać możemy m.in. róże, bukszpany lub laurowiśnie.

Idealnym uzupełnieniem kompozycji na balkon lub taras są także trawy ozdobne.

Zielnik na tarasie

Taras to także idealne miejsce do uprawy ziół, a nawet warzyw. Zioła możemy posadzić na przykład w drewnianej skrzyni. Wydzielmy w niej miejsce na zioła wieloletnie (szałwia, melisa, oregano) i takie, które nie zimują w naszym klimacie i na okres mrozów należy przenieść je do domu (bazylia, liść laurowy, rozmaryn, majeranek). Miętę, ze względu na to iż silnie się rozrasta lepiej posadzić w osobnej donicy.

Z warzyw, w donicach możemy uprawiać pomidorki koktajlowe, szczypior, koper, sałatę, roszponkę, natkę pietruszki, szpinak, oraz rzodkiewkę. Do tego możemy dodać borówki, truskawki czy też poziomki w wiszących donicach, a także szczepione na pniu niewielkie porzeczki lub agrest.

Zasady tworzenia kompozycji

Rośliny najlepiej komponować w sposób schodkowy. Łączymy odmiany stojące, na przykład koleusy lub szałwie ze zwisającymi pelargoniami lub surfiniami.

Kolorowe, kwitnące rośliny warto połączyć ze stonowanymi zielonymi lub szarymi roślinami ozdobnymi, takimi jak na przykład mrozy, komarzyce, bluszcze kurdybanki lub niewielkie trawy ozdobne.

Dobór kolorów zależy od naszego gustu. Równie dobrze komponują się ze sobą jednolite tonacje, jak i zestawienia kwiatów o kontrastowych barwach.

Rośliny do kompozycji donicowych dobieramy także pod kątem potrzeb pielęgnacyjnych i stanowiskowych. Nie komponujmy razem roślin o różnym zapotrzebowaniu na wodę lub lubiących rożną intensywność nasłonecznienia. Zwróćmy także uwagę na mrozoodporność.

Kwitnące rośliny jednoroczne i wieloletnie

Jeśli chcemy ozdobić nasz balkon lub taras bujnie kwitnącymi roślinami to mamy ogromne pole do popisu. Donice z kwiatami możemy wystawiać nawet w marcu sadząc do nich przykładowo bratki, które dobrze tolerują spadki temperatur nawet do -5 stopni Celsjusza. Oczywiście możemy zasadzić także inne rośliny, lecz pamiętajmy by, gdy pojawi się ryzyko przymrozków schować je do domu.

W połowie maja, gdy mija ryzyko nagłych spadków temperatur wybór kwiatów znacznie nam się rozszerza. Na stanowiskach słonecznych możemy wyeksponować pelargonie, petunie lub surfinie, bidensy, żeniszki, sanwitalie, osteospermum, aksamitki, bakopy, lantany, werbeny i wilczomlecze. W cieniu dobrze będą rosły begonie, niecierpki, fuksje, lobelie lub heliotropy.

Z kwitnących roślin wieloletnich na stanowisko słoneczne wybierzmy rozwary lub lawendy, a do cienia żurawki.

Przeczytaj także:

Przegląd kwiatów na balkony i tarasy

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka