Kolorowy ogród zimą

KOLOROWY OGRÓD ZIMĄ

Kolorowy ogród zimą? Tak to możliwe! Zima w ogrodzie także może być kolorowa. Jest wiele roślin zimozielonych, które urozmaicą nasz ogród soczystą zielenią na przykład tuje, rododensrony, pierisy, bukszpany czy laurowiśnie.

Również wiele z roślin utrzymuje kolorowe owoce przez całą zimę. Do pięknie owocujących w okresie jesiennym roślin zaliczymy m.in. owocujące na czerwono ostrokrzewy, cisy pospolite, berberysy Thunberga, ogniki szkarłatne, skimie japońskie, jarzęby pospolite; owocujące na granatowo mahonie pospolite, ligustry, jałowce, winobluszcze; oryginalne owocujące na fioletowo pięknotki. Ponadto warte uwagi są oryginalne derenie z wybarwionymi na czerwono lub żółto pędami lub kwitnące w lutym oczary, z nietypowo wyglądającymi i pięknie pachnącymi kwiatami.

Wybór jest spory. Mając te rośliny w ogrodzie możemy wzbogacić go o piękne czerwienie, fiolety a nawet granaty.

Przeczytajcie nasz artykuł i sprawdźcie, które z roślin mogą znaleźć miejsce w Waszym ogrodzie a potem zaprojektujcie kolorowy ogród zimą u siebie!

PIĘKNOTKA

Kalikarpa czyli tzw. pięknotka to wyjątkowy kolor w naszym ogrodzie. Ten piękny krzew ma oryginalne fioletowe owoce. Pięknotka kwitnie w lipcu. Jej kwiaty są drobne w kolorze białym lub liliowym. Za to owoce są bardzo dekoracyjne - dojrzewają około października i utrzymują się na krzewie aż do grudnia. Pięknotka lubi miejsca słoneczne, zacisze i osłonięte od wiatru. Preferuje bogatą i próchniczą glebę. Ważne jest dla niej regularne podlewanie i nawożenie. Na zimę, szczególnie młode krzewy kalikarpy warto osłonić agrowłókniną i podsypać korą. Po zimie, na wiosną warto ją przyciąć by nadać jej określony kształt. W pierwszej wiośnie po posadzeniu przycinamy ją mocno - nad 2-3 oczkiem. Nawożenie rozpoczynamy dopiero w drugim roku od posadzenia.

DEREŃ

To bardzo ciekawa roślina, ostatnio bardzo popularna w polskich ogrodach. Zimą zdobi ogród kolorowymi pędami. Istnieje wiele odmian dereni. Warto z uwagą wybrać taki, który spełni nasze potrzeby. Szczególnie zwróćmy uwagę na osiągany przez nie rozmiar - niektóre cechują znaczne wysokości. Odmiany dereni różnią się m.in. wielkością, kolorem liści, kolorem pędów, wyglądem kwiatów i owoców a także wymaganiami uprawowymi. Popularne odmiany takie jak dereń biały (ma białe owoce i czerwone pędy) czy dereń rozłogowy są łatwe w uprawie i mało wymagające. Ich główną ozdobą wiosną są liście, zimą prezentują piękne czerwone pędy. Dobrze znana odmiana to także dereń jadalny. Ma żółte kwiaty, potem czerwone owoce, które są jadalne - wykorzystywane do przetworów, wypieków czy do sporządzania nalewek. Niektóre derenie kwitną np. dereń kwiecisty, Kousa (dodatkowo ma potem piękne owoce) i dereń kanadyjski. Derenie generalnie preferują stanowiska jasne, lubią gleby wilgotne, są odporne na mróz. Wiele odmian dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza. Warto jednak przed zakupem sprawdzić jakie warunki preferuje wybrana przez nas odmiana. Mogą one różnić się od siebie - istnieją np. mniej lub bardziej mrozoodporne odmiany.

OCZAR WIRGINIJSKI

To piękny krzew, który jesienią i zimą kwitnie na żółto. Jego kwiaty mają specyficzny, nitkowaty wygląd. Nie jest rośliną wymagającą - dobrze będzie czuł się na stanowisku słonecznym jak i zacienionym, do tego zaakceptuje każdy rodzaj gleby choć optymalne dla niego są gleby żyzne, próchnicze i lekko kwaśne. Przed mrozem bezpiecznie okryć młode okazy. Młode oczary będę także wymagały podlewania. Starszym można dostarczyć wodę jedynie w okresie suszy. Nie wymaga przycinania, jedynie konieczne jest delikatne cięcie sanitarne, likwidujące zniszczone pędy. Kwiaty oczaru zmieniają się w owoce w postaci zdrewniałej torebki. Co ciekawe, po dojrzeniu pękają z trzaskiem. Stąd zapewne oczar zwany jest także leszczyną czarownicy lub orzechem wiedźmy. Ma wiele zastosowań leczniczych.

OSTROKRZEW

W Polsce popularną odmiana jest ostrokrzew kolczasty. Jest zimozielony i ma czerwone owoce. Liście mają ładny, ostro powycinany kształt. Łatwy  w uprawie. Lubi glebę kwaśną, stanowisko cieniste lub półcieniste, osłonięte od wiatru. Dobrze znosi przycinanie, można z niego uformować żywopłot. Na zimę lepiej go okryć. Jednak szybko regeneruje się po zimowych odmrożeniach. Jego owoce są trujące.

OGNIK SZKARŁATNY

Liście traci dopiero przy silnych mrozach. Przy łagodnych zimach może je mieć całą ta porę roku. Lubi stanowisko słoneczne i osłonięte od wiatru. preferuje gleby żyzne, przepuszczalne i próchnicze. Owoce ma w kolorze pomarańczowym lub czerwonym, zebrane w baldachim. Są przysmakiem ptaków. Dobrze sprawdza się jako roślina na żywopłot.

WINOBLUSZCZ

Bardzo oryginalne pnącze. Łatwe w uprawie i niewymagające. Intensywnie się rozrasta i dobrze zimuje. Jesienią liście wybarwiają się na piękne odcienie czerwieni i dodatkowo obsypuje granatowymi, okrągłymi owocami.

BERBERYS THUNBERGA

Jest bardzo łatwy w uprawie. Jego niewielkie liście pięknie przebarwiają się w odcienie zieleni. Do tego berberys ma piękne czerwone owoce, które zwykle zdobią go przez całą zimę. Jest ponadto cennym pożywieniem dla ptaków. Wiosną ładnie kwitnie przyciągając owady - jest rośliną miododajną. Owoce nadają się na przetwory i mają także właściwości lecznicze. Większość gatunków jest odporna na mróz.

MAHONIA POSPOLITA

Kwitnie przepięknie, w żółtym kolorze. Jej kwiaty są miododajne. Jest rośliną zimozieloną, liście ma dodatkowo ząbkowane - bardzo dekoracyjne. Jesienią pojawiają się granatowe owoce, a liście przebarwiają się na ciepłe jesienne kolory. W tym stanie mahonia zwykle utrzymuje się przez całą zimę. Lubi stanowiska wilgotne, raczej cieniste a glebę kwaśną. Jest wrażliwa na suszę i zimne wiatry. Jej owoce są jadalne, używane niekiedy do produkcji wina.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Rośliny zimozielone

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka