
Sukulenty, w tym kaktusy charakteryzują się wyjątkowym pokrojem i kształtem liści. Są bardzo odporne na różne warunki, a zwłaszcza na rzadkie podlewanie i suche powietrze. Nie rosną szybko, więc mogą być ozdobą biurka, czy stolika nocnego, a dodatkowo nie wymagają częstego przesadzania. Jak sprawić, aby nasze sukulenty rosły zdrowo? W poniższym artykule, znajdziesz porady i wskazówki, jak najlepiej się nimi zaopiekować.
Sukulenty — niezwykle rośliny do naszego domu
Sukulenty to rośliny, które zachwycają swoim niezwykłym wyglądem i łatwością uprawy. To idealny wybór dla osób, które chcą mieć w swoim domu niebanalne i proste w uprawie okazy. Sukulenty są bowiem odporne na brak wody i niską wilgotność powietrza, a także bardzo rzadko łapią różnego rodzaju choroby i szkodniki. Wiele gatunków sukulentów może rosnąć nawet w niedużych doniczkach, co sprawia, że są one idealne dla osób, które nie mają w domu zbyt wiele miejsca. Dodatkowo, w przeciwieństwie do większości roślin produkują tlen w nocy, są zatem świetnymi kandydatami na ozdobę sypialni.
Szukasz roślin do salonu? Sprawdź ofertę Hortorusa.
Rodzaje sukulentów — jakie wybrać?
Nazwa sukulent, odnosi się do grupy roślin, które przystosowały się do długotrwałych deficytów wody poprzez jej magazynowanie i ograniczanie odparowywania. Dzielimy je w zależności od organu magazynującego wodę, na sukulenty korzeniowe, sukulenty liściowe oraz sukulenty łodygowe. W uprawie domowej najczęściej spotykamy te drugie, czyli rośliny magazynujące wodę w liściach. Należą do nich aloesy, agawy, grubosze, rojniki, rozchodniki, czy zamiokulkasy. Oprócz fantazyjnych kształtów pozwalających ograniczyć transpirację i specjalnej tkanki magazynującej wilgoć, wiele z nich pokrytych jest meszkiem lub woskiem, który dodatkowo zapobiega odparowywaniu wilgoci.
Sukulent w doniczce — jak pielęgnować?
Uprawianie sukulentów w doniczkach jest bardzo proste i wymaga tylko kilku podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Sukulenty w doniczkach nie wymagają częstego podlewania, a wręcz nadmiar wody jest dla nich szkodliwy, dlatego należy pamiętać, by podlewać je tylko wtedy gdy gleba jest już sucha. Rośliny te doskonale przystosowane są do znoszenia suszy, dlatego w ich przypadku szczególnie sprawdza się zasada „lepiej przesuszyć niż przelać”. Jeśli jednak zbyt mocno opóźnimy moment podlewania, roślina da nam znać delikatnym zmarszczeniem powierzchni liści, dlatego warto regularnie je obserwować. Sukulenty lubią opalać się w pełnym słońcu , więc mogą stać nawet na południowym parapecie. Co ciekawe, jednocześnie świetnie radzą sobie także na ciemniejszych stanowiskach. Przy ich uprawie nie trzeba przejmować się niską wilgotnością powietrza, a latem można bez przeszkód wystawiać je na balkon, czy taras. Sukulenty są bardzo odporne i łatwe w uprawie, dlatego nawet początkujący hodowcy poradzą sobie z ich pielęgnacją.
Sukulenty wiszące — niebanalne rozwiązanie do twojego domu
Ciekawą grupą sukulentów liściowych, są rośliny o przewieszających się pędach, tworzących gęste, zielone czupryny. Są tak samo łatwe w pielęgnacji jak te pędach wzniesionych, jednak mogą potrzebować nieco częstszego podlewania. Najlepiej prezentują się w wiszących doniczkach lub makramach zawieszonych bezpośrednio w oknie. W przypadku gatunków wytwarzających ciernie, należy wybrać miejsca nieco oddalone od głównych szlaków komunikacyjnych w mieszkaniu. Rośliny te będą rosły bujniej od najlepiej doświetlonej strony, dlatego warto co jakiś czas przekręcać doniczkę, lub pobierać sadzonki, ukorzeniać je i dosadzać w celu zagęszczenia.
Rodzaje kaktusów — poznaj ich wymagania
Kaktusy to rodzaj roślin, które charakteryzują się dużą odpornością i niewielkimi wymaganiami pielęgnacyjnymi. Wszystkie łączy małe zapotrzebowanie na wodę przy jednoczesnej wrażliwości na przelanie. Powinny rosnąć w podłożu bardzo przepuszczalnym, np. z dodatkiem piasku. Nie mają dużych wymagań pokarmowych, ale latem warto zasilać je rozcieńczonym nawozem dedykowanym sukulentom, o obniżonej dawce azotu. Bryły korzeniowe sukulentów w większości nie są duże i lepiej czują się w małych doniczkach. Nie wymagają także częstego przesadzania, wystarczy raz na 3 – 4 lata.
Przeczytaj artykuł „Paproć — wymagania, pielęgnacja i uprawa”.
Przesadzanie kaktusa — krok po kroku
Przesadzanie kaktusa to proces, który należy przeprowadzać ostrożnie, aby nie uszkodzić ani rośliny, ani swoich dłoni. Warto uzbroić się w grube rękawice, lub owinąć część naziemną kilkoma warstwami gazety, czy innego materiału. Następnie przechylamy doniczkę i delikatnie wysuwamy z niej bryłę korzeniową. Nowa doniczka powinna być nieznacznie większa i koniecznie z otworami odpływowymi. Warto także zastosować warstwę drenażową na dnie. Po umieszczeniu bryły korzeniowej w doniczce zasypujemy ją ziemią i delikatnie dociskamy. Z podlewaniem warto się wstrzymać dzień lub dwa, aby wszystkie uszkodzenia korzeni zdążyły się zabliźnić. Sukulenty najlepiej rosną w doniczkach z terakoty, która dodatkowo odprowadza nadmiar wody poprzez ścianki.
Jak prawidłowo podlewać kaktusy i sukulenty?
Prawidłowe podlewanie kaktusów i sukulentów jest niezbędne dla ich zdrowia i dobrego wzrostu. Warto pamiętać, że te rodzaje roślin pochodzą z suchych obszarów i nie lubią nadmiaru wilgoci, dlatego podlewaj je rzadko, ale obficie, tak aby woda dobrze penetrowała glebę. Ważne jest również, aby podłoże w doniczce wyschło między kolejnymi podlewaniami. Unikaj zalania kaktusa lub sukulenta, ponieważ może prowadzić to do gnicia korzeni i śmierci rośliny. Zwłaszcza zimą, zapotrzebowanie sukulentów na wodę jest bardzo niewielkie i nierzadko wystarczy podlać je raz na miesiąc.