Jesienna pielęgnacja trawnika

Jesienna pielęgnacja trawnika

Jesienna pielęgnacja trawnika – aby nasz trawnik bez większego uszczerbku przetrwał zimę musimy już teraz specjalnie o niego zadbać. Warto wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych, które wzmocnią go i przygotują na zimę. Na wiosnę odwdzięczy się piękną i gęstą darnią.

Koszenie

Trawę kosimy regularnie ale uzależniamy to od tempa jej wzrostu. W miesiącach jesiennych trawę kosimy zazwyczaj raz na dwa tygodnie. Gdy październik jest ciepły ostatnie koszenie wypada czasem nawet na listopad. Najlepiej wykonać je ostatni raz przed pierwszym przymrozkiem.

Koszenie jest bardzo ważnym zabiegiem, który wzmacnia darń i zwiększa jej krzewienie się. Nie możemy kosić jednak więcej niż 1/3 źdźbła. Pamiętajmy by nie zostawiać o tej porze roku skoszonej trawy, starannie ją wygrabiamy. Pozostawiona może zacząć gnić, co sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Przy cieplej aurze trawnik nadal podlewamy.

Grabienie

To jesienią zabieg, którego nie możemy odpuszczać. Zalegające liście stworzą skorupę, która uniemożliwi dopływ powietrza. Liście w końcu zaczną ulegać rozkładowi, a to z kolei podobnie jak w przypadku pozostawionej ściętej trawy może wywołać na trawniku choroby grzybowe. Trawnik grabimy elastycznymi grabiami tzw. pazurkami. Grabienie usunie także martwe i zniszczone źdźbła trawy.

Wertykulacja i aeracja

To bardzo ważny zabieg umożliwiający napowietrzenie trawnika. Pomaga też pozbyć się z trawnika tzw. filcu. Trawnik nakłuwamy np. widłami a następnie zasypujemy je piaskiem. Piasek jest naturalnym filtrem. Bez niego napowietrzanie w zasadzie nie przyniesie efektu. Dostęp powietrza sprawia, że trawnik lepiej rośnie – gdy korzenie nie mają dostępu do powietrza wzrost trawnika ulega osłabieniu.

Nawożenie

Jesienią także jest konieczne ale nawozem bogatym w potas i fosfor a nie azot. Azot w nawozach wiosennych napędza rośliny do wiosennego wzrostu. Zadaniem nawozów jesiennych jest za to przygotowanie trawnika do jesieni i zimy. Dzięki nawiezieniu trawnik będzie bardziej odporny na mróz i choroby.

Zakładanie trawnika

Wrzesień to również dobry miesiąc na zakładanie trawnika. Zdąży ukorzenić się przed zimą, a na wiosnę będziemy mogli uzupełnić ubytki.

Trawnik zaniedbany, nie grabiony, z warstwą liści i filcu szybko zacznie zamierać. Po zimie najprawdopodobniej rozwinie się na nim pleśń śniegowa. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się na wiosnę gęstą, zieloną darnią o trawnik musimy zadbać także jesienią. Właściwa pielęgnacja sprawi, że nie straszna mu będzie zima – mróz i zalegający śnieg. To wszystko sprawi, że na wiosnę trawnik będzie gęsty, będzie się ładnie rozkrzewiał i zdrowo wyglądał.

Przeczytaj także:

Nawozy jesienne

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka