Jałowce – warunki uprawy i zastosowanie

Jałowce – warunki uprawy i zastosowanie

Jałowce – warunki uprawy i zastosowanie – jak dbać o te rośliny? Jesień to dobry czas na sadzenie iglaków. Jednymi z bardziej lubianych przez ogrodników iglaków są jałowce. Są łatwe w uprawie, odporne na mróz i istnieje ogromny wybór ich odmian. Znajdziemy wśród nich jałowce pospolite, chińskie, sabińskiego. Różnią się rozmiarem, wysokością, pokrojem, formą i kolorami igieł.

Warunki uprawy jałowców

Jałowce są banalne w uprawie – odporne na suszę, odporne na niskie i wysokie temperatury. W zasadzie nie wymagają większych zabiegów pielęgnacyjnych i dobrze czują się nawet na słabych glebach, jednak dobrze by gleby te były przepuszczalne. Warto je wyściółkować korą. Jałowce preferują stanowiska słoneczne. Nie wymagają specjalnego podlewania, nawożenia czy cięcia, a nawet jeżeli zdecydujemy się je podciąć, znoszą ten zabieg bardzo dobrze. Są odporne na zanieczyszczenia powietrza, dlatego często są uprawy i wykorzystywane w nasadzeniach miastowych.

STANOWISKO: słoneczne
GLEBY: przeciętne, piaszczyste, przepuszczalne, umiarkowanie lub mało wilgotne a nawet suche, odczyn kwaśny lub lekko kwaśny.
MROZOODPORNOŚĆ: całkowita

Zastosowanie jałowców

Są bardzo uniwersalne. Możemy sadzić je na rabatach, wrzosowiskach komponować z innymi iglakami, doskonale pasują także do ogrodów japońskich. Odmiany płożące będą ładnie prezentować się na skarpach i skalniakach. Często stosowane są jako rośliny okrywające a nawet zastępujące trawnik na terenach suchych i trudnych (grupa jałowców płożących). Są również odmiany, które można stosować na szpalery – mają kolumnowy pokrój. Rośliny te będą także dobrze rosły w pojemnikach. Możemy więc uprawiać je na balkonach lub tarasach.

Odmiany jałowców

Jest ich naprawdę wiele. Mogą występować w niezliczonej ilości kolorów: od zielonej, przez limonkową, żółtawą i srebrną. Mogą również różnić się pokrojem, może być on kulisty, kolumnowy lub stożkowy. Niektóre odmiany zimą przebarwiają swoje igły na odcienie fioletu. Nie zrzucają zimą igieł, więc dodają w ogrodzie zieleni w zimowe, białe dni.

Wyróżniamy jałowce: płożące, pospolite, pośrednie, chińskie, nadbrzeżne, Pfitzera, rozesłane, sabińskiego, skalne, łuskowate, wirginijskie.

Opis wybranych odmian:

Jałowiec płożący odm. Andorra Variegata (Juniperus horizontalis 'Andorra Variegata’) – ma ciekawe wybarwienie. Niektóre z igieł nie zawierają chlorofilu i mają biały kolor. Bardzo ładnie wyglądają one na tle pozostałych zielonych igieł. Zimą igły barwią się na delikatny fioletowy kolor.

Jałowiec płożący odm. Blue Chip (Juniperus horizontalis 'Blue Chip’) – cechą charakterystyczną tej odmiany są dekoracyjne jasnoniebieskie, kuliste szyszkojagody. Dodatkowo igły wybarwiają się na fioletowo w okresie jesienno-zimowym.

Jałowiec wirginijski odm. Golden Spring (Juniperus virginiana 'Golden Spring’) – ma igły w kolorze stalowoniebieskim a młode przyrosty mają kolor żółty. Roślina dobrze znosi cięcie i nadaje się do formowania. Pokrój krzaczasty.

Jałowiec pospolity odm. Hibernica (Juniperus communis 'Hibernica’) – ma kolumnowy pokrój dzięki czemu nadaje się na szpalery. Igły są stalowniebieskie a młode przyrosty jasnozielone.

Jałowiec pośredni odm. Old Gold (Juniperus media 'Old Gold’) – wyjątkowy w wybarwieniu igieł – młode pędy złocistożółte, później ciemniejsze, jesienią i zimą w kolorze starego złota z odcieniem brązu. Dobrze znosi cięcie i formowanie. Jest pokroju krzaczastego.

Właściwości lecznicze jałowca pospolitego

Jagody jałowca pospolitego mają właściwości lecznicze. Działają przeciwbakteryjnie, przyspieszają przemianę materii, wpływają korzystanie na układ pokarmowy i moczowy a kąpiel z dodatkiem jałowca łagodzi dolegliwości skórne. Z jałowca wytwarzany jest także olejek, który pomaga w bólach reumatycznych. Jagody jałowca zawierają olejki eteryczne, flawanoidy, garbniki, sole mineralne, kwasy organiczne i związki cukrowe. Jest to także znana, używana w kuchni przyprawa.

Jeśli więc szukamy prostej w pielęgnacji a jednocześnie ładnej i ciekawe rośliny jałowce sprawdzą się tutaj doskonale.

 

JAK DBAĆ O TUJE?

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka