Jak uprawiać skrzydłokwiaty?

skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to bardzo popularna roślina domowa. Oprócz pięknego wyglądu posiada on właściwości oczyszczające powietrze. Co warto o nim wiedzieć? Jaki warunki wspierają jego zdrowy rozwój? Poznaj odpowiedzi na te, oraz inne  zadawane o tę roślinę pytania.

 

Skrzydłokwiaty — co warto wiedzieć o tych roślinach?

Skrzydłokwiaty to rośliny doniczkowe, które w naturze rosną w wilgotnych lasach tropikalnych. Charakteryzują się pięknymi, błyszczącymi liśćmi tworzącymi gęstą kępę, oraz białymi lub zielonkawymi, długo utrzymującymi się kwiatami. Są dość łatwe w uprawie i mogą rosnąć także na ciemniejszych stanowiskach. Aby były zdrowe, należy zapewnić im odpowiednie warunki, w tym dopasowany poziom wilgotności, optymalną temperaturę oraz dobrze dobraną glebę i nawożenie.

Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Trzykrotka bez tajemnic”.

 

Stanowisko dla skrzydłokwiata — podstawowe informacje

Wybór odpowiedniego stanowiska jest ważny dla dobrego zdrowia rośliny. W naturze skrzydłokwiaty rosną w miejscach o dużej wilgotności, dlatego w domu powinniśmy zapewnić im najbardziej zbliżone warunki jak to możliwe. Najlepiej umieścić skrzydłokwiaty na stanowisku o rozproszonych promieniach słonecznych. Dobrze poradzą sobie także w miejscach półcienistych. Jako rośliny tropikalne, skrzydłokwiaty preferują miejsca ciepłe, dlatego najlepszą temperaturą dla ich uprawy jest 20-25 stopni Celsjusza w dzień oraz 18-20 stopni Celsjusza w nocy.

Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Calathea — poznaj podstawowe sekrety pielęgnacji”.

 

Jakie podłoże wybrać dla skrzydłokwiatów?

skrzydłokwiat

Podłoże dla skrzydłokwiatów powinno być zasobne, dobrze przepuszczalne, jednak jednocześnie utrzymujące wilgoć, o odczynie lekko kwaśnym.  Można przygotować je z mieszanki podłoża uniwersalnego oraz perlitu lub wermikulitu, lub zdecydować się na zakup gotowej mieszanki do roślin wilgociolubnych, np. do paproci.  Ważne, aby unikać gleby ciężkiej lub zbyt długo utrzymującej wilgoć, ponieważ może to prowadzić do gnicia korzeni. Na dnie doniczki warto zastosować warstwę drenażową z keramzytu. 

 

Optymalna temperatura i wilgotność dla skrzydłokwiatów

Skrzydłokwiaty najlepiej rosną w temperaturze pomiędzy 20 a 25 stopni Celsjusza w dzień oraz między 18 a 20 stopniami w nocy. Poniżej 13 stopni Celsjusza liście mogą zacząć brązowieć i zamierać. Co więcej, skrzydłokwiaty preferują podwyższoną  wilgotność powietrza wynoszącą około 60-70%. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, końcówki liści mogą zasychać. Aby zapewnić optymalne warunki, warto regularnie spryskiwać liście wodą lub umieścić roślinę na podstawkach z keramzytem zalanym wodą. Skrzydłokwiat bardzo dobrze będzie się czuł na parapecie okna łazienkowego. 

 

Podlewanie skrzydłokwiatów — ile i jak często?

skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty lubią stale lekko wilgotną glebę, ale nie tolerują nadmiernego namaczania korzeni. W zależności od warunków otoczenia, takich jak temperatura i wilgotność, należy podlewać skrzydłokwiaty raz lub dwa razy w tygodniu, kontrolując jednocześnie czy wierzchnia warstwa podłoża zdążyła już przeschnąć. Dobrą metodą jest także regularna obserwacja rośliny. Gdy jej liście zaczną delikatnie opadać, jest to bezsprzeczny sygnał, że czas na podlewanie.  

 

Nawożenie skrzydłokwiatów — kiedy i jak najlepiej nawozić?

 Aby skrzydłokwiat regularnie kwitł, warto zasilać go nawozem do roślin kwitnących. Ma on w składzie zwiększoną zawartość potasu i fosforu, co sprzyja pojawianiu się nowych kwiatów. W sezonie zimowym warto zapewnić roślinie okres spoczynku i zdecydowanie zmniejszyć dawkę nawozu. 

 

Przycinanie skrzydłokwiatów — jak to robić i czy jest to konieczne?

skrzydłokwiat

W przypadku skrzydłokwiatów przycina się przekwitnięte kwiaty oraz chore lub suche liście. Warto co jakiś czas przejrzeć roślinę i pozbyć się wszystkiego co niepotrzebne. Rozmnażanie skrzydłokwiatu wykonuje się poprzez podział kępy lub oddzielenie młodych odrostów od rośliny matecznej. 

 

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Skrzydłokwiaty zazwyczaj kwitną obficie i długo, jednak w pewnych sytuacjach mogą nie zakwitnąć. Jednym z najczęstszych powodów braku kwitnienia jest zbyt mało światła lub zbyt niska temperatura. Skrzydłokwiaty wymagają jasnego, ale rozproszonego światła, dlatego jeśli Twoja roślina ma niewiele kwiatów, warto przestawić ją nieco bliżej okna. Powodem małej ilości kwiatów może być także zbyt mała ilość nawozu, lub jego nieprawidłowy skład. Nawozy bogate w azot pobudzają roślinę do produkcji liści, dlatego jeśli zależy nam na kwiatach warto wybrać nawóz do roślin kwitnących, ze zwiększoną dawką fosforu i potasu. 

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka