Jak uprawiać borówkę amerykańską?

Jak uprawiać borówkę amerykańską

Jak uprawiać borówkę amerykańską?

Jak uprawiać borówkę amerykańską? W poniższym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Borówka amerykańska to krzew owocowy często spotykany w polskich ogrodach. Uprawa borówki nie jest specjalnie wymagająca ani kłopotliwa za to owoce są słodkie, pyszne a dobrze prowadzony krzew będzie owocował bardzo obficie. W poniższym artykule zdradzimy Wam kilka tajemnic uprawy borówki amerykańskiej by plonowała mocno i rosła zdrowo. Szczególnie warto poznać tajniki wzajemnego zapylania tych krzewów, które ma ogromny wpływ na jakość i ilość owoców.

Borówka amerykańska zwana jest także borówką wysoką (Vaccinium corymbosum).

Na początek dowiedzmy się jakie wymagania stanowiskowe powinna mieć zapewnione borówka.

STANOWISKO: słoneczne, na stanowisku cienistym może słabiej kwitnąć i owocować,

GLEBA: kwaśna, bogata w próchnicę, najlepiej wyściółkowana korą, co pomaga w utrzymaniu umiarkowanej wilgotności,

NAWOŻENIE: na wiosnę, nawozem do borówek,

KWITNIENIE: zależnie od odmiany – od końcówki kwietnia do końca maja, wszystkie borówki to rośliny miododajne,

OWOCOWANIE: zależy od odmiany – od początku lipca, poprzez sierpień, aż do końca września,

PODLEWANIE: dość spore, zbyt mała ilość wody powoduje, że owoce są drobne a cała roślina słabo rośnie,

MROZOODPORNOŚĆ: krzew mrozoodporny, dokładna wytrzymałość na niskie temperatury zależna od odmiany, niektóre mogą wymagać okrycia, bądź kopczykowania korą,

CIĘCIE: konieczne, najlepiej na wiosnę, borówka najlepiej owocuje na pędach dwu- trzyletnich, wycinamy więc pędy starsze.

ZAPYLANIE – czyli co wpływa na wielkość owocowania borówki wysokiej

Generalnie borówka amerykańska jest krzewem samopylnym. Nie da się jednak zaprzeczyć, że obecność innych odmian pozytywnie wpływa na wielkość i jakość owocowanie. Kupując krzewy borówki wybierzmy takie, które kwitną w tym samym terminie a jednocześnie ich pokrewieństwo jest odległe.

Zapylenie pyłkiem obcym może doprowadzić do zwiększenia owocowania nawet o 50%! Jakość owoców także ulega polepszeniu.

Ważne jest także by nasz ogród był przyjazny dla dzikich zapylaczy. Owady te są niezbędne by pyłek został przeniesiony z jednego kwiatu, na drugi. Aby pszczoły i trzmiele chętnie odwiedzały nasz ogród zapewnijmy im dużo roślin miododajnych – w okresie kwitnienia borówki będą to m.in. inne drzewa i krzewy owocowe np. agrest, czereśnie, jabłonie, grusze , z bylin i krzewinek warto mieć miodunkę, bergenię sercowatą, sasankę, szafirki, zawilce, bluszczyk kurdybanek czy żagwin.

OWOCE BORÓWKI AMERYKAŃSKIEJ – SAMO ZDROWIE

Owoce borówki zawierają duże ilości antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki mające wpływ na starzenie organizmu. Antyoksydanty opóźniają więc procesy starzenia, zmniejszają ryzyko zachorowań na raka, obniżają cholesterol, pozytywnie wpływają na wzrok . Odmianami zawierającymi duże ilości tych substancji są m.in. Bluegold i Darrow.

Ale to nie wszystko. Owoc borówki zawiera także w swoim składzie fosfor, wapń, potas, sód i całkiem sporą dawkę witamin A i B i kwasu foliowego, który pozytywnie wpływa na układ nerwowy i zalecany jest dla kobiet w ciąży ponieważ zapobiega wadom rozwojowym układu nerwowego u noworodków. Borówka zawiera także fitoestrogeny, które pozytywnie wpływają na przemiany hormonalne w organizmie.

 

OWOCOWANIE

Borówki, zależnie od odmiany owocują już od pierwszych tygodni lipca, aż do końca września. Do odmian wcześnie owocujących zaliczyć można Chanticleer i Earliblue, które owocują w pierwszych dwóch tygodniach lipca. Najwięcej odmian owocuje do drugiej połowy sierpnia. Wśród borówek znajdują się także odmiany owocujące we wrześniu np. odmiana Pink Lemonade i Aurora.

 

Ciekawe odmiany borówek

Możemy wyróżnić wczesne, średnie i późne odmiany borówek. Wybraliśmy kilka odmian borówek, które charakteryzuje obfite owocowanie, duża wytrzymałość na mrozy bądź też smaczne i duże owoce.

BLUECROP

Bardzo popularna odmiana. Ma duże i smaczne owoce. Plonuje bardzo obficie. Jest odporna na suszę i na niskie temperatury, aż do -35 st. C. Kwitnie w maju. Owocuje przez cały sierpień i ostatni tydzień lipca. To krzew samopylny ale aby osiągnąć lepsze owocowanie powinniśmy ją posadzić w towarzystwie Berkeley, Chandler, Toro lub Rubel. Z jednego krzewu można uzyskać od 4 do 9 kg owoców, które możemy mrozić, przeznaczyć na przetwory lub do spożycia na świeżo.

BLUEGOLD

bardzo łatwa w uprawie, owoce duże, aromatyczne i smaczne, jest bardzo plenna. Odmiana zawierająca dużą ilość antyoksydantów. Kwitnie  w maju, owocuje w sierpniu, Z jednego krzewu można uzyskać około 6 kg owoców. Można uprawiać ją w pojemnikach. Idealna na przetwory lub jako dodatek do deserów.

BLUEJAY

Owoce tej odmiany są średniej wielkości ale bardzo wytrzymałe, mogą być długo przechowywane i idealnie sprawdzają się jako baza na przetwory. Jest wytrzymała na mróz i choroby. Najlepszym zapylaczem dla odmiany będzie ‚Earliblue’ i ‚KazPliszka. Kwitnie w ostatnim tygodniu kwietnia, do połowy maja a owocuje od ostatniego tygodnia lipca do połowy sierpnia. Odmiana idealna na przetwory.

CHANDLER

Odmiana słynie z gigantycznych owoców i długiego okresu zbioru. Jest odporna na mróz ale preferuje stanowiska osłonięte. Aby uzyskać lepsze owocowanie dobrze posadzić ją z odmianami ‚Bluecrop’ i ‚Bluegold’. Plonuje bardzo obficie. Z jednego krzewu można uzyskać 6-8 kg. Polecana do wypieków, jako dodatek do lodów, deserów, śniadań. Owocuje cały sierpień a nawet pierwszy tydzień września, a kwitnie w maju.

DARROW

Ma bardzo duże owoce. Należy do odmian późnych. Kwitnie w pierwszych trzech tygodniach maja, a owocuje od połowy sierpnia, do nawet pierwszego tygodnia września. Odmiana mrozoodporna. Zawiera duże ilości antyoksydantów. Sprawdza się jako owoc do mrożenia, robienie przetworów a także do bezpośredniego spożycia.

ELISABETH

Jedna z najsmaczniejszych odmian o dużych, ciemnoniebieskich, aromatycznych i smacznych owocach. Odporna na mróz do -25 st. C. Owocuje od końcówki lipca, do połowy sierpnia. Wymaga stanowisk ciepłych.

PINK LEMONADE

Oryginalna odmiana borówki o różowych owocach. Odmiana późna, owocująca we wrześniu. Jest samopylna ale lepiej plonuje posadzona przy odmianach innych borówek rózgowatych np. Powderblue’, ‚Ochlockonee’ lub ‚Tifblue’. Nie wymaga cięcia. To gatunek borówki rózgowatej. Mrozoodporna do -34 st. C. Owoce można mrozić, spożywać na świeżo lub przerobić na przetwory. Jesienią liście przebarwiają się na atrakcyjny czerwony, złocistożółty kolor. Ma dekoracyjne kwiaty – biało-różowe delikatne dzwoneczki.  Można ją uprawiać w pojemnikach.

 

WYKORZYSTANIE ZEBRANYCH ZIÓŁ

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka