Jak uprawiać anthurium? Pielęgnacja anthurium clarinervium i innych odmian

anthurium

Anthuria to szeroka grupa roślin, które mogą być ozdobne zarówno ze względu na kwiaty, jak i na liście. Obecnie wiele odmian uprawianych jest jako piękne rośliny kolekcjonerskie, a także powstają kolejne, nowe hybrydy. Warto zapoznać się z tymi roślinami, ponieważ nie są trudne w uprawie, a mogą być wyjątkową ozdobą kolekcji roślin doniczkowych. 

 

Anthurium — skąd pochodzi ta roślina i jakie ma wymagania?

anthurium

Anthurium to roślina pochodząca z tropikalnych lasów Ameryki Południowej i Środkowej. Z tego względu jest wyjątkowo ciepłolubna i źle znosi przeciągi. Wymaga ona stałej temperatury pomiędzy 18-25°C oraz podwyższonej wilgotności powietrza. Anthuria, jako rośliny epifityczne, mogą rosnąć w koronach drzew, podobnie jak storczyki, jednak wiele gatunków rośnie także w ziemi. Ich grube i kruche korzenie wymagają bardzo luźnego i przepuszczalnego podłoża.  Liście anthuriów przystosowane są do światła przenikającego przez gęste korony drzew, pod którymi rosną, dlatego w mieszkaniu powinniśmy zadbać dla nich o stanowisko ze światłem rozproszonym. 

Przeczytaj artykuł “Pachira wodna — idealna roślina dla początkujących”.

 

Popularne odmiany anthurium

Do najbardziej rozpowszechnionych odmian anthurium należą anthurium scherzerianum oraz anthurium andraeanum o charakterystycznych kwiatostanach w intensywnych kolorach czerwieni i różu. W rzeczywistości kwiaty są malutkie i niepozorne, umieszczone na żółtej kolbie w centralnej części kwiatostanu, a jego ozdobny, kolorowy fragment to przekształcony liść. Początkowo rośliny te były uprawiane głównie w celu pozyskania kwiatów ciętych do bukietów, a dopiero później spopularyzowała się także ich uprawa w domu. W ostatnich latach coraz popularniejsze stają się odmiany o zupełnie nie widowiskowych kwiatach, ale bardzo ozdobnych liściach. Jednym z najczęściej spotykanych jest anthurium clarinervium z pięknymi, dużymi, welwetowymi liśćmi, pokrytymi srebrzystymi żyłkami. Podobnie piękne, choć z nieco innym układem nerwów liściowych jest anthurium crystallinum. Inne popularne odmiany to m.in. anthurium warocqueanum, nazywane królową anthuriów o pięknych, wydłużonych liściach, czy  anthurium veitchii, czyli anthuriowy król. Jego liście są soczyście zielone, błyszczące i pokryte wyraźnymi, niemal poziomymi nerwami przypominającymi żebra. Każda z odmian wymaga nieco innej pielęgnacji i ma swoje unikalne cechy, więc warto zapoznać się z nimi przed zakupem.

 

Wybór odpowiedniego stanowiska dla anthurium

Wybór odpowiedniego stanowiska dla anthurium to ważny element jego udanej uprawy. Należy unikać bezpośredniego nasłonecznienia oraz miejsc o nagłych zmianach temperatur. Warto ustawiać anthuria z dala od szlaków komunikacyjnych, ponieważ młode liście łatwo jest uszkodzić mechanicznie, co powoduje powstawanie nieestetycznych plam i ubytków. Rośliny te dobrze rosną w miejscach o wilgotnym powietrzu, więc warto rozważyć umieszczenie anthurium w pobliżu źródła wilgoci, np. akwarium czy nawilżacza. Można także umieścić roślinę w łazience z oknem, gdzie wilgotność powietrza jest zazwyczaj wyższa niż w innych pomieszczeniach.

Przeczytaj artykuł “Calathea — podlewanie i nawożenie”.

 

Jak podlewać anthurium i utrzymać odpowiednią wilgotność gleby?

Podlewanie to podstawowy element prawidłowej pielęgnacji roślin doniczkowych, ale każdy gatunek ma inne preferencje. Anthurium lubi wilgotne podłoże, ale źle znosi nadmiar wilgoci oraz brak tlenu w korzeniach. Z tego względu powinno się je uprawiać w wyjątkowo przepuszczalnych podłożach z dodatkiem perlitu, keramzytu, włókien kokosowych i innnych komponentów, które zmagazynują nadmiar wody i pozwolą korzeniom oddychać. Należy pamiętać, aby po podlewaniu usunąć nadmiar wody z podstawki lub osłonki.  

 

Nawożenie anthurium — jakie składniki są niezbędne dla prawidłowego wzrostu rośliny?

anthurium

Odmiany, których kwiaty są dekoracyjne potrzebują znacznie więcej nawozu, niż odmiany ozdobne z liści. W okresie kwitnienia, lub gdy chcemy je zaindukować po okresie spoczynku, należy stosować nawozy dedykowane roślinom kwitnącym, bogate w potas. Poza okresem kwitnienia lepiej sprawdzą się nawozy do roślin zielonych, ze zwiększoną zawartością azotu. Anthuria są dosyć wrażliwe na zasolenie podłoża, dlatego zdecydowanie nie należy przekraczać dawki zalecanej przez producenta. Odmiany ozdobne z liści potrzebują regularnego, ale oszczędnego zasilania azotowego. Przenawożenie będzie się u nich objawiało nieestetycznymi plamami przy krawędziach blaszki liściowej. 

 

Rozmnażanie anthurium — kiedy i jak przeprowadzić proces rozmnażania?

Anthurium można rozmnażać na trzy sposoby: poprzez oddzielenie odrostu od rośliny matecznej, przez sadzonki pędowe, a także przez wysiew nasion. Pierwszą metodę można zastosować u starszych egzemplarzy, które samoistnie zaczynają tworzyć malutkie odrosty przy podstawie pędu. Gdy podrosną, można delikatnie oddzielić je od rośliny matecznej i posadzić w nowej doniczce. Drugim sposobem jest odcięcie fragmentu pędu tak, aby znalazło się na nim uśpione oczko, z którego wyrośnie nowy pęd. Po zaschnięciu fragment umieszczamy w wodzie lub wilgotnym mchu torfowcu i czekamy na wytworzenie korzeni. Jeżeli obawiamy się, że sadzonki po cięciu  nie ukorzenią się, można najpierw obłożyć pęd rośliny zwilżonym mchem i poczekać aż roślina zacznie puszczać korzenie. Odcinając już ukorzeniony fragment mamy niemal stuprocentową pewność, że przyjmie się w nowej doniczce. Ciekawym sposobem rozmnażania anthuriów  jest ich zapylanie, a następnie wysiew nasion. Wiele odmian, zwłaszcza tych o ozdobnych  liściach, można krzyżować między sobą, uzyskując nowe hybrydy, a wygląd ich liści będzie niespodzianką. Nawet rośliny pochodzące z tych samych rodziców, z tego samego zapylenia będą miały odmienny wygląd, dlatego warto poeksperymentować.

 

Przycinanie anthurium — jak i kiedy przycinać roślinę, aby zachować jej piękny wygląd?

Przycinanie może być niezbędne u starszych egzemplarzy, które za bardzo się rozrosły, lub ich pęd wyłysiał od dołu w efekcie utraty liści. Pęd należy uciąć ostrym i zdezynfekowanym narzędziem. Odcięty fragment możemy ukorzenić otrzymując nową sadzonkę, natomiast część mateczna otrzyma sygnał do wytworzenia nowych stożków wzrostu. U odmian o ozdobnych liściach, jeśli nie planujemy ich zapylania można uciąć kwiatostan, aby roślina nie zużywała niepotrzebne energii na proces kwitnienia. Warto także usuwać uschnięte fragmenty liści, czy przekwitnięte kwiatostany. 

 

Pielęgnacja anthurium clarinervium i innych odmian — różnice i specjalne wymagania poszczególnych odmian

anthurium

Anthurium clarinervium ze względu na swoje niezwykłe sercowate liście z jasnymi, brokatowymi żyłkami, jest odmianą wciąż zyskującą na popularności. Potrzebuje ono podobnych warunków jak standardowe anthurium, jednak warto zwrócić uwagę na kilka szczególnych wymagań. Odmiana ta preferuje nieco ciemniejsze stanowiska, bardzo luźne, przepuszczalne podłoże i oszczędne nawożenie. Wysoka wilgotność powietrza jest również kluczowa dla zdrowego wzrostu i rozwoju anthurium clarinervium, dlatego warto rozważyć stosowanie nawilżaczy powietrza. Ze względu na welwetową fakturę liści, należy jednak unikać ich spryskiwania. Inne popularne odmiany anthurium to np. anthurium andreanum czy anthurium scherzerianum, które potrzebują znacznie więcej światła, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Wymagają także regularnego podlewania i nawożenia azotowego w okresie wzrostu oraz potasowego w czasie kwitnienia. Wszystkie odmiany anthurium, w tym anthurium clarinervium, wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby rozwijać się zdrowo i pięknie. Warto więc dokładnie poznać wymagania poszczególnych odmian i dostosować warunki uprawy do ich potrzeb.

 

Najczęstsze problemy związane z uprawą anthurium

Uprawa anthurium nie należy do skomplikowanych, o ile zadbamy o spełnienie jego potrzeb i preferencji. Do najczęstszych problemów należy zagniwanie korzeni w związku ze zbyt obfitym podlewaniem i ciężkim, zbitym podłożem. Aby temu zapobiec przesadź roślinę w przepuszczalne podłoże np. tak zwany „bigos” który jest skomponowany z mieszanki niewielkiej ilości ziemi z perlitem, keramzytem, chipsami i włóknami kokosowymi oraz korą. Innym często spotykanym problemem jest długotrwały brak kwitnienia, który może wynikać z braku światła, niedostatecznego nawożenia lub zbyt niskiej wilgotności powietrza. W przypadku braku kwitnienia należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie oświetlenie i regularne nawożenie rośliny nawozem bogatym w potas i fosfor, czyli dedykowanym do roślin kwitnących

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka