
Paliki i podpory potrzebne są nie tylko w uprawie pnączy, ale także innych roślin które wymagają wsparcia, aby zachować ładny pokrój. Taka podpora powinna być nie tylko stabilna i wytrzymała, ale także estetyczna, aby nie odwracała uwagi od mieszkańca doniczki, a nawet podkreślała jego urodę. Sprawdź, jak odpowiednio dobrać palik do rośliny oraz jak bezpiecznie ją przymocować.
Wybór odpowiedniego palika kokosowego do rośliny
Palik powinien być odpowiedniej długości, dostosowanej do wielkości i ciężaru. rośliny. Zbyt długi palik będzie prezentował się niezbyt estetycznie, a dodatkowo może przeważać doniczkę, jeśli nie będzie ona wystarczająco duża i ciężka. Optymalnym wyborem, są paliki których długość można regulować i z czasem dokładać kolejne segmenty, zamiast wymieniać cały palik na większy. Paliki kokosowe są wykonane z naturalnych włókien kokosowych, oplecionych na rdzeniu z tworzywa. Zajmują sporo miejsca w doniczce, ale są trwałe, lekkie i mają naturalny wygląd. Dzięki większej średnicy, łatwiej jest opleść roślinę wokół, tym samym zagęszczając ją wizualnie. Dodatkowo wiele roślin wytwarza na pędach korzenie powietrzne, które mogą wrosnąć w warstwę włókien kokosowych stabilizując dodatkowo roślinę. Jeżeli będziemy zwilżać taki palik, roślina będzie mogła także pobierać z niego wodę, a ukorzenione pędy świetnie nadadzą się do pobrania z nich sadzonek pędowych i rozmnożenia rośliny.
Dowiedz się więcej. Przeczytaj artykuł “Ziemia do uprawy roślin doniczkowych”.
Narzędzia i materiały potrzebne do mocowania rośliny
Istnieje wiele metod na skuteczne i bezpieczne przymocowanie rośliny, w zależności od kształtu podpory i materiału, z którego jest wykonana. W niektórych przypadkach wystarczy ułożyć roślinę na paliku, a ona sama z czasem przytwierdzi się do niego za pomocą korzeni powietrznych. Bardziej ozdobne paliki o finezyjnych, skomplikowanych kształtach sprawiają, że żadne mocowania nie są potrzebne, ponieważ mają wiele miejsc, o które można z łatwością zahaczyć pędy rośliny. Do przytwierdzania roślin najlepiej sprawdzi się elastyczny, okrągły w przekroju wężyk, który zminimalizuje ryzyko uszkodzenia pędu. Dzięki swojej rozciągliwości może się on w pełni dostosować do rośliny i nie będzie się w nią wpijał gdy urośnie, lub gdy zaciśniemy go nieco za mocno. Dobrze sprawdzają się także specjalne paski rzepowe, które można łatwo odpiąć i zapiąć ponownie w innym miejscu. Do palików kokosowych możemy także zastosować specjalne metalowe spinki, przypominające nieco wsuwki do włosów i działające na podobnej zasadzie.
Krok po kroku: Jak przymocować roślinę do palika kokosowego
Zanim przystąpimy do przytwierdzania rośliny do palika, warto upewnić się, że jest on odpowiednio osadzony w doniczce i stabilny. Niestety umieszczając palik w donice z rośliną, istnieje spore ryzyko uszkodzenia korzeni, dlatego najlepiej jest zrobić już podczas przesadzania rośliny. Następnie formujemy pędy na paliku tak, jak nam się wizualnie podoba i przytwierdzamy elastyczną gumką, rzepem lub szpilką rozpoczynając od nasady i przesuwając się w górę. Należy upewnić się, że roślina nie jest zbyt mocno przyciśnięta do palika, oraz iż punktów mocowania jest wystarczająco dużo. Jeśli roślina ma kilka długich pędów proces ten możne być dosyć długotrwały, warto jednak przyłożyć się do niego, aby uzyskać piękny, gęsty efekt. Co jakiś czas warto odejść od rośliny na kilka kroków i upewnić się, czy nie zostały jakieś puste miejsca. Jeśli pędy są bardzo długie, można formować je idąc w górę, następnie zawinąć na szczycie i układać dalej idąc w dól. Po zakończeniu mocowania roślina może wyglądać nieco chaotycznie, jednak dajmy jej kilka dni, aby liście mogły ułoży się w stronę światła i dopiero wtedy oceńmy ostateczny efekt.
Alternatywne metody mocowania rośliny
Alternatywnie do wężyka, czy taśmy rzepowej możemy użyć dowolnego sznurka, jaki znajdziemy w domu, jednak należy upewnić się, że nie zawiązujemy go zbyt mocno i co jakiś czas sprawdzać, czy nie wrzyna się on nadmiernie w pęd. Warto rozejrzeć się po domu, i wykorzystać to co mamy pod ręką. Może być to gumka recepturka, najlepiej w kolorze zielonym, kawałek elastycznego drucika, a nawet kawałek rafii który został po pakowaniu prezentów. Oprócz kokosowych palików możemy znaleźć na rynku także tyczki bambusowe, podpórki metalowe formowane w obłe kształty, a nawet podpórki z tworzywa, drukowane w drukarkach 3D w najbardziej wymyślnych kształtach. Miłośnicy natury mogą także zdecydować się na piękną gałąź znalezioną w lesie, należy jednak odkazić ją w piekarniku, oraz zabezpieczyć część którą umieścimy w ziemi przed wsiąkaniem wody i gniciem. Dzięki takiej różnorodności możemy dobrać podpórkę z której będzie zadowolona nasza roślina, a także spełni nasze oczekiwania wizualne.
Dowiedz się więcej. Przeczytaj artykuł “Uprawa szeflery — wszystko co warto wiedzieć”.
Inspiracje i dekoracyjne zastosowania palików kokosowych w ogrodzie
Paliki kokosowe to jedne z najczęściej wybieranych podpór do roślin. Dzięki swojej wytrzymałości, mogą być stosowane nie tylko w domu, ale także w ogrodzie, ponieważ są odporne na warunki atmosferyczne. Stosowane są przede wszystkim jako podpory do pnączy, czy innych wysokich okazów. Ich duża zaletą jest możliwość dokładania kolejnych fragmentów przedłużając tym samym podporę. Ma to znaczenie zwłaszcza w przypadku roślin ogrodowych, których nie przesadzamy i wymiana palika na wyższy byłaby trudna. Dzięki zastosowaniu palików kokosowych można stworzyć pionowe konstrukcje porośnięte roślinami, które urozmaicą rabatę, lub przysłonią mniej reprezentacyjne fragmenty ogrodu. Paliki pozwalają także na zaoszczędzenie miejsca, dzięki wykorzystaniu przestrzeni pionowej, dlatego świetnie sprawdzą się w małych ogrodach.
Pomysły na aranżacje ogrodowe z wykorzystaniem palików kokosowych
Paliki kokosowe nie zawsze dobrze sprawdzają się w przypadku małych roślin, ponieważ zajmują sporo miejsca w doniczce i mogą być przytłaczające wizualnie. Dlatego warto rozważyć zastosowanie ich w ogrodzie, gdzie dużo bardziej wtapiają się w tło. Świetnie nadają się także do podpierania roślin w donicach na balkonie, czy tarasie. Stosując większe, podłużne donice z kilkoma egzemplarzami w środku możemy dzięki poprowadzeniu ich na palikach stworzyć zieloną ścianę, która osłoni nas przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów.