
Jak pielęgnować magnolię?
Magnolia może występować w formie drzew lub krzewów. Istnieje ponad 250 odmian tej rośliny. Różnią się rozmiarem, wyglądem, kolorem kwiatów czy porą kwitnienia. Jej kwiaty w kolorze od bieli do różu są niezwykle dekoracyjne i zdobią roślinę przeważnie od kwietnia do maja. Magnolia jest bardzo popularna i często sadzona w przydomowych ogrodach lub parkach. Jest dosyć wymagającą i niekiedy ogrodnicy zmagają się z brakiem kwitnienia tej rośliny. Podpowiemy jak o nią właściwie dbać by była prawdziwą ozdobą naszego ogrodu,
Stanowisko
Magnolię cechuje wysoka wrażliwość na przymrozki. Potrzebuje więc stanowiska słonecznego lub ewentualnie lekko cienistego ale koniecznie osłoniętego od wiatru, ciepłego oraz zacisznego. Tylko na takim stanowisku wzrasta jej szansa na zakwitnięcie. Lubi gleby żyzne, przepuszczalne o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6).
Kwitnienie magnolii
Jak już wspominaliśmy najpopularniejsze odmiany kwitną od kwietnia do maja. Pąki kwiatowe zawiązują się późnym latem lub wczesną jesienią. Wyglądem przypominają popularne bazie, są mocno owłosione. Aby więc magnolia zakwitła nam na wiosnę musimy przez całą zimę chronić wrażliwe pączki kwiatowe. Gdy pąki przemarzną, niestety nie będą w stanie zakwitnąć. Magnolia zazwyczaj kwitnie przed pojawieniem się liści (to również zależy od odmiany), dlatego wygląda tak wyjątkowo dekoracyjnie – gałązki zdobią jedyne piękne pąki kwiatowe. Gdy opadną, tworzą wokół magnolii niezwykły dywan, który także ma w sobie duży urok. Po kwitnięciu ozdobą magnolii są skórzaste liście, zmieniające barwę na jesień.
Ochrona przed przemarznięciem
Zimą magnolię osłaniamy słomą lub workiem z juty czy agrowłókniny. Wokół pnia usypujemy kopczyk np. z kory lub trocin. To powinno zapewnić magnolii odpowiednią ochronę.
Pielęgnacja
Magnolię najlepiej kupić w pojemniku i zasadzić razem z bryłą ziemi, najlepiej w kwietniu. Bryła ziemi ochroni wrażliwy system korzeniowy. Magnolie kopane mogą niestety ulec uszkodzeniu i nie przyjmą się w naszym ogrodzie. Ze względu na wrażliwy system korzeniowy musimy także dobrze przemyśleć miejsce posadzenia magnolii, przesadzenie również zwiększa ryzyko uszkodzenia. Płytki system korzeniowy warto dodatkowo chronić wykładając wokół magnolii korę lub torf. Pomaga to także utrzymać właściwą wilgotność podłoża.
Od marca do początku lipca warto zasilić magnolię nawozem wieloskładnikowym. Jest to konieczny zabieg, który także zwiększa szansę na zakwitnięcie.