Jak możemy sprzyjać pszczołom?

Jak możemy sprzyjać pszczołom

Jak możemy sprzyjać pszczołom?

To w jaki sposób żyjemy, w jaki sposób uprawiamy nasze ogródki i stosujemy środki ochrony roślin, jest bardzo istotne dla pszczół i innych zapylaczy. Sprawmy by nasz ogród był miejscem przyjaznym dla pszczół – to wcale nie jest trudny a my podpowiemy Wam jak to zrobić. Ale zacznijmy od początku – dlaczego pszczoły są tak ważne i ich dobro powinien mieć na uwadze każdy człowiek?

Dziki zapylacz – kto to taki?

Pszczołom zawdzięczamy bardzo dużo. Odpowiadają one nie tylko za produkcję miodu, pyłku i innych wartościowych produktów ale biorą też udział w 90% zapyleń dokonywanych przez owady. Są więc jednym z najważniejszych ogniw w funkcjonowaniu przyrody.

W Polsce żyje 470 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych, z czego tylko jeden z nich to pszczoła hodowlana przez pszczelarzy, tzw. miodna, a większość to pszczoły samotnice tzw. dzikie zapylacze.

Dzikie zapylacze mają bardzo ważny udział w zapylaniu roślin. Od pszczół miodnych są mniejsze i mniej „wybredne”, przez co oblatują większą liczbę roślin, również takich, do których nektaru pszczoły miodne nie potrafią się dostać.

Do dzikich pszczołowatych zaliczają się m.in.:

• trzmiele,
• żyjące w pustych łodygach roślin murarki – nazwa pochodzi od sposobu, w jaki składają one jaja. Znajdują sobie rurki, np. puste w środku źdźbła trawy czy też dziury w murze. Składają w nich jaja i “murują” ścianki odgradzające jedno jajo od drugiego, spajając swoją śliną materiały dostępne w najbliższym otoczeniu. Przeczytaj więcej o murarkach
• kopiące podziemne gniazda lepiarki,
• porobnice, żyjące w pionowych ścianach wąwozów i glinianych domów,
• w zapylaniu pomagają także motyle, osy, muchówki i chrząszcze.

Jak możemy pomóc pszczołom – dzikim zapylaczom?

1. Kąciki z roślinami miododajnymi.

Zakładamy w ogrodach, na balkonach, wokół domów letniskowych, na nieużytkach miejskich lub gminnych miejsca przyjazne pszczołom – naturalne siedliska kwitnących łąk i roślin miododajnych. Powinniśmy ogród rozplanować tak, by stale mieć w nim kwitnące rośliny, które będą pokarmem dla pszczół. Wczesną wiosną, nawet już w lutym pożywką dla pszczół będą śnieżyczka przebiśnieg, ciemiernik, dereń jadalny i leszczyna pospolita. W marcu do jadalni dla pszczół dołączają krokusy, pierwiosnek lekarski czy wierzba iwa. W kwietniu lista powiększa się o szafirki, sasanki, miodunki, zawilec gajowy i żagwin. Kwitnienie rozpoczynają także agrest, czereśnie, grusze, jabłonie, śliwy i wiśnie. W maju pszczoły żywią się pyłkiem mniszka i nagietka lekarskiego, niezapominajki oraz kwitnącą truskawką, maliną czy porzeczką. W czerwcu pszczoły mają ogromny wybór spośród ziół np. lubczyk, dziurawiec, kolendra, melisa czy szałwia. Wtedy kwitnie także lawenda. W lipcu do smakowitych kwiatów dołącza aksamitka, jeżówka, onętek, słonecznik czy rudbekia oraz zioła: mięta i bazylia a z drzew lipa. Sierpień to czas astrów, dzielżanów, wrzosów, zawilców japońskich i ziemowitów jesiennych. Dbając o to by te rośliny znalazły się w naszym ogrodzie, czy na tarasie lub balkonie zapewnimy pszczołom stały dostęp do pokarmu. Co ważne – wybierajmy gatunki rodzime i nieinwazyjne, nie stwarzające zagrożenia dla lokalnej flory.

W naszym Centrum Ogrodniczym rośliny miododajne oraz nasiona kwiatów miododajnych zostaną oznaczone specjalnymi etykietami, tak by ułatwić Klientom stworzenie w swoim ogrodzie miejsca przyjaznego pszczołom.

2. Stosowanie ziemi, nawozów i środków ochrony roślin.

Starajmy się stosować nawozy naturalne – kompost, biohumus lub obornik. Możemy kupić np. obornik kurzy lub bydlęcy w granulkach i właśnie nim wzbogacić glebę przed wysiewem. Jest on także bezpieczny dla naszego zdrowia. Możemy także przygotować nawozy samodzielnie np. gnojówkę z pokrzyw. W sprzedaży bywają także dostępne gotowe ziołowe mieszanki, które służą do sporządzenia nawozów i odżywek – wystarczy zalać je wodą i odczekać kilka dni.

Istnieją także naturalne środki ochrony roślin. Mogą zawierać m. in. wyciągi roślinne bądź żywe organizmy, które zwalczają określone szkodniki. Istnieją preparaty wykonane np. z wykorzystaniem pancerzyków skorupiaków morskich, wyciągów z grejpfruta, czosnku, wrotyczu lub preparaty zawierające pasożytnicze nicienie które niszczą np. larwy opuchlaków lub ziemiórki. Preparaty na szkodniki możemy także przygotować sami.

Sprawdź także artykuły:

Jak pozbyć się mszyc?
Walka z pędrakami
Naturalne metody wzbogacania gleby – popiół, skórki, bananów, skorupki jajek

3. Nie wypalajmy traw!

Takie działanie wyjaławia glebę i niszczy pozytywne mikroorganizmy w niej zawarte. Dodatkowo zniszczeniu mogą ulec lęgi oraz naturalne pożytki i siedliska pszczół. Za wypalanie traw grozi kara grzywny.

4. Dostęp pszczół do wody.

To bardzo ważne by pszczołom zapewnić także dostęp do wody. Możemy napełnić wodą spodeczek lub podstawki od doniczki.

 

5. Załóżmy domek dla pszczół.

Zostawmy w ogrodzie miejsca półdzikie – pszczoły chętnie je sobie zagospodarują. Można kupić także gotowe domki dla trzmieli i innych pszczół dziko żyjących. Domek stawiamy w miejscu nie bezpośrednio nasłonecznionym i osłoniętym od deszczu.

 

 

6. Zaopatrzmy się w produkty do amatorskiej hodowli pszczół i dzikich zapylaczy.

Asortyment jest bardzo duży – od wspomnianych domków dla owadów po żywe kokony murarek ogrodowych. Możemy kupić także niewielkie, proste w obsłudze ule złożone z plastikowych płytek, które oczyszcza się z pszczelich kokonów specjalnym grzebieniem. Już wkrótce w naszym Centrum znajdziecie taki asortyment!

Sprzyjamy pszczołom!

Sprzyjamy pszczołom to społeczny projekt, w którym bierze udział Centrum Ogrodnicze Hortorus. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat ważnej roli, jaką pełnią pszczoły w codziennym życiu człowieka. Patronat nad projektem sprawuje Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych. Więcej

Żródło: materiały PSCO oraz miodni.pl oraz pomagamypszczolom.pl

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka