Jak i kiedy przycinać hortensje?

Jak i kiedy przycinać hortensje?

Jak i kiedy przycinać hortensje? To bardzo częste pytanie naszych Klientów. Tym bardziej teraz, gdy w większości ogrodów hortensje już przekwitły. Wiele osób zastanawia się teraz jak potraktować przekwitnięte kwiatostany? Obciąć czy zostawić ? Podpowiadamy.

Przekwitnięte kwiaty hortensji możemy zostawić na krzaczku na zimę. Stanowią one naturalną ochronę hortensji przed mrozem a dodatkowo oszronione lub przysypane śniegiem będą piękną ozdobą ogrodu.

Hortensje przycinamy na wiosnę. Ale uwaga! Nie każdą! Jest to zależne od odmiany. To bardzo ważne – nieprawidłowe przycinanie spowoduje, że na wiosnę hortensja nie zakwitnie.

 

Sposób przycinania hortensji w dużej mierze zależy od odmiany

 

Hortensja bukietowa

Kwitnie na pędach, które formują się w bieżącym roku, tzw. tegorocznych.
Przycinamy ją na wiosnę, zanim wypuści pierwsze listki. Skracamy ją o 1/3 długości, a starsze pędy nawet o 2/3. Stosujemy też cięcie zwane higienicznym – usuwamy zniszczone i słabe pędy oraz przekwitnięte kwiatostany.

Hortensja ogrodowa

Ta hortensja kwitnie na pędach ubiegłorocznych – pąki wykształca więc jeszcze w poprzednim sezonie. Dlatego nie możemy jej przyciąć gdyż zwyczajnie nie doczekamy się wtedy kwiatów! Przeprowadzamy tylko cięcie higieniczne – usuwamy zniszczone i słabe pędy oraz przekwitnięte kwiatostany.
Do tego tą hortensję musimy musimy bardzo dobrze ochronić zimą. Poza owinięciem agrowłókniną, usypujemy wokół korzeni kopczyk z kory.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O HORTENSJACH

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka