
Jak i kiedy przycinać hortensje?
Jak i kiedy przycinać hortensje? To bardzo częste pytanie naszych Klientów. Tym bardziej teraz, gdy w większości ogrodów hortensje już przekwitły. Wiele osób zastanawia się teraz jak potraktować przekwitnięte kwiatostany? Obciąć czy zostawić ? Podpowiadamy.
Przekwitnięte kwiaty hortensji możemy zostawić na krzaczku na zimę. Stanowią one naturalną ochronę hortensji przed mrozem a dodatkowo oszronione lub przysypane śniegiem będą piękną ozdobą ogrodu.
Hortensje przycinamy na wiosnę. Ale uwaga! Nie każdą! Jest to zależne od odmiany. To bardzo ważne – nieprawidłowe przycinanie spowoduje, że na wiosnę hortensja nie zakwitnie.
Sposób przycinania hortensji w dużej mierze zależy od odmiany
Hortensja bukietowa
Kwitnie na pędach, które formują się w bieżącym roku, tzw. tegorocznych.
Przycinamy ją na wiosnę, zanim wypuści pierwsze listki. Skracamy ją o 1/3 długości, a starsze pędy nawet o 2/3. Stosujemy też cięcie zwane higienicznym – usuwamy zniszczone i słabe pędy oraz przekwitnięte kwiatostany.
Hortensja ogrodowa
Ta hortensja kwitnie na pędach ubiegłorocznych – pąki wykształca więc jeszcze w poprzednim sezonie. Dlatego nie możemy jej przyciąć gdyż zwyczajnie nie doczekamy się wtedy kwiatów! Przeprowadzamy tylko cięcie higieniczne – usuwamy zniszczone i słabe pędy oraz przekwitnięte kwiatostany.
Do tego tą hortensję musimy musimy bardzo dobrze ochronić zimą. Poza owinięciem agrowłókniną, usypujemy wokół korzeni kopczyk z kory.