Jak dobrać wielkość doniczki do rośliny?

doniczki do roślin

Dobierając doniczkę do rośliny należy wybrać odpowiedni materiał, a także rozmiar, biorąc pod uwagę wielkość rośliny oraz jej bryły korzeniowej, a także preferencje danego gatunku. Niezależnie od tego na co się zdecydujemy, każda doniczka musi mieć otwory drenażowe, pozwalające na odprowadzenie nadmiaru wody. Walor estetyczny zazwyczaj zapewniają ozdobne osłonki, które także powinny cechować się odpowiednim rozmiarem. Poznaj najważniejsze pytania, jakie powinieneś zadać sobie podczas dokonywania wyboru.

 

Kiedy przesadzać rośliny domowe?

Roślinę domową najlepiej przesadzić od razu po zakupie. Podłoże produkcyjne, w którym rośliny uprawiane są w szklarniach niezbyt dobrze sprawdza się w warunkach domowych. Kolejne przesadzanie powinno odbyć się gdy korzenie znacznie się rozrosną, lub gdy podłoże stanie się jałowe i mało wartościowe. Przerośnięta bryła korzeniowa i stare, zużyte podłoże powodują zahamowanie wzrostu rośliny. Im starsza jest roślina, tym rzadziej będzie ona wymagać zmiany podłoża. Młodsze okazy, które intensywnie się rozrastają, przenoś do większego pojemnika co roku, starsze zaś – co 2-3 lata. Najlepszym terminem do przesadzania roślin jest wczesna wiosna. 

 

Wielkość doniczki — jak dobrać odpowiednio do rośliny?

doniczki do roślin

Wielkość doniczki wpływa na prawidłowy rozwój korzeni i dobrą kondycję rośliny. W przypadku roślin o mało rozbudowanej bryle korzeniowej, zbyt duża doniczka znacznie zwiększa ryzyko przelania. Sukulenty, a zwłaszcza kaktusy mają zazwyczaj cienkie, drobne korzenie, dlatego warto wybierać dla nich nieduże, płytkie donice, np. z terakoty, która dodatkowo odprowadzi nadmiar wody przez ścianki. W przypadku donic terakotowych nie ma potrzeby stosowania dodatkowych osłonek. Niektóre rośliny, takie jak zamiokulkas, czy sansewieria preferują ciasne doniczki, dlatego przy przesadzaniu wybierzmy doniczkę tylko nieznacznie większą od dotychczasowej. Z kolei anturia najlepiej czują się w dużych doniczkach, w których ich korzenie mogą swobodnie się rozrastać i nie będą się plątać.  

Przeczytaj artykuł “Uprawa szeflery — wszystko, co warto wiedzieć”.

 

Jaka doniczka do dużego kwiatka — zasady doboru wielkości doniczek

doniczki do roślin

Nie zawsze duża roślina jest równoznaczna z dużą bryłą korzeniową. Rozmiar doniczki dobieramy w szczególności do wielkości korzeni, jednak musi ona równoważyć część nadziemną rośliny, aby całość była stabilna. W przypadku dużych roślin o małej bryle korzeniowej, np. gruboszy warto wybrać ciężkie, ceramiczne donice, które utrzymają całość w pionie nawet przy nieco mniejszych rozmiarach. Przy przesadzaniu dużych okazów warto także zadbać o ustawienie donicy na podstawce na kółkach, aby móc łatwo i bezpiecznie przemieścić roślinę np. przy odkurzaniu, czy myciu podłogi. W pewnym wieku rośliny przestają tak dynamicznie rozbudowywać bryłę korzeniową i możliwe, że nie będzie już konieczne powiększanie rozmiaru donicy. Jednak aby zapewnić im zdrowie nadal warto co kilka lat wymieniać podłoże na świeże, żyzne, o odpowiedniej strukturze.  Jeśli nie przesadzamy rośliny do nowej donicy, wystarczy wymienić górną warstwę podłoża, na głębokości około 20-30 cm. 

 

Doniczki do małych kwiatów — podstawowe wymiary doniczek

Małe rośliny potrzebują niewielkich doniczek. Trzeba oprzeć się pokusie posadzenia rośliny od razu dużej doniczce, żeby miała zapas miejsca. Niestety istnieje duże prawdopodobieństwo, że w zbyt dużej donicy ziemia nie będzie odpowiednio szybko przesychała i roślina zgnije. Dlatego należy stopniowo przenosić sadzonkę do coraz większych pojemników adekwatnie do ich rozmiaru. Jeżeli ukorzeniasz roślinę w ziemi, posadź ją w naprawdę małej doniczce, może być to nawet nieużywany kubek lub inny niewielki pojemniczek. 

 

Doniczki do dużych kwiatów

doniczki do roślin

Analogicznie, jak w przypadku małych roślin, duże rośliny zazwyczaj potrzebują większych donic. Dorosła, duża roślina może mieć naprawdę mocno rozbudowany system korzeniowy i należy zapewnić mu odpowiednią przestrzeń, aby mógł pobierać odpowiednią ilość składników odżywczych z podłoża. W pewnym momencie rośliny nie potrzebują już przesadzania do większych pojemników, ponieważ przestają tak dynamicznie rosnąć, jednak nadal należy regularnie wymieniać całe podłoże lub jego część na świeżą, zasobną ziemię.  Duże rośliny potrzebują też stabilności — poszukaj więc pojemników, o odpowiedniej wadze. Po przesadzaniu warto poczekać kilka z dni z podlewaniem, aby mieć pewność, że ewentualne uszkodzenia korzeni zdążyły się zasklepić. 

Przeczytaj artykuł “Oplątwa — niezwykła roślina domowa”.

 

Jak dobrać wielkość doniczki do kwiatka, który szybko rośnie?

doniczki do roślin

Aby roślina się zdrowo rozwijała, najlepiej zaplanować jej stopniowe przesadzanie wraz ze wzrostem. Zaczynając od małej doniczki, z czasem dojdziesz do największej, a uwolnione mniejsze możesz wykorzystać na nowe sadzonki. Nie próbuj wsadzać rośliny od razu do bardzo dużej doniczki. Niesie to za sobą duże ryzyko przelania i zgnicia rośliny. Pamiętaj, że przesadzanie rośliny do świeżej ziemi zawsze pobudza ją do wzrostu, dlatego  należy zapewnić jej odpowiednią ilość światła, aby pędy nie były rachityczne i wyciągnięte. Szybko rosnącą grupą roślin są pnącza, które możemy prowadzić przy paliku, aby uzyskać większe liście.  W takim przypadku, zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na palik kokosowy należy wybrać nieco większą doniczkę, aby zmieścił się on w środku.  

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka