Jak dbać o skrzydłokwiat?

skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to piękna, a jednocześnie prosta w uprawie roślina, która odnajdzie się świetnie w wielu wnętrzach. Dodatkowo bardzo skutecznie oczyszcza powietrze z toksyn i natlenia je. Z tych powodów, jest świetnym pomysłem na prezent. Jeżeli zapewnimy mu odpowiednie warunki oraz właściwą kompozycję składników odżywczych, roślina może kwitnąć niemal przez cały rok. Poznaj sprawdzone porady dotyczące pielęgnacji tego gatunku.

 

Skrzydłokwiat — co to za roślina i jak o nią dbać?

Skrzydłokwiat to roślina doniczkowa o ciemnozielonych, smukłych liściach z wklęsłym unerwieniem. Jego dodatkową ozdobą są białe kwiatostany, które przy odpowiedniej pielęgnacji utrzymują się na roślinie przez wiele miesięcy.  W naturze rośnie na dolnych piętrach lasów tropikalnych ameryki Środkowej i Południowej, co powinno być wskazówką, jakich warunków uprawy potrzebuje. Najlepiej rośnie na stanowiskach o świetle rozproszonym, w glebie stale lekko wilgotnej, ale nie mokrej. Skrzydłokwiat lubi miejsca ciepłe i zaciszne, z dala od przeciągów. 

 

Skrzydłokwiat — wymagania dotyczące światła i wilgotności

skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat wymaga jasnego, ale nie bezpośrednio nasłonecznionego stanowiska z dala od bezpośrednich promieni słonecznych, które mogą poparzyć mu liście. Dobrze rośnie także w nieco ciemniejszych miejscach. Na zbyt ciemne stanowisko będzie reagował blednięciem i utratą pięknego, głębokiego koloru liści. Najlepiej rośnie w nieco podwyższonej wilgotności powietrza, jednak doskonale radzi sobie w wilgotność panującej zazwyczaj w naszych mieszkaniach. Jeśli w okresie zimowym roślina stoi obok grzejącego kaloryfera, może reagować zasychaniem i brązowieniem końcówek liści. W takim wypadku najlepiej zmienić mu stanowisko, lub podnieść wilgotność powietrza za pomocą nawilżacza. Skrzydłokwiat dobrze rośnie w temperaturze między 18 a 26°C. 

 

Jak podlewać skrzydłokwiat? Podpowiedzi dla początkujących

Podlewanie skrzydłokwiatu powinno być regularne, ale umiarkowane. Roślina ta nie lubi nadmiaru wody, który może prowadzić do gnicia korzeni. Najlepszą metodą na jej podlewanie jest regularna obserwacja. Spragniony skrzydłokwiat informuje o swoim stanie poprzez delikatne oklapnięcie liści. Jeśli zauważysz, że liście zwieszają się bardziej niż zwykle, a roślina wygląda nieco „smutno’ jest to najlepszy moment, aby ją podlać. Najlepiej utrzymywać stale lekko wilgotne ponieważ skrzydłokwiaty nie najlepiej znoszą przesuszanie podłoża.  

Przeczytaj artykuł “Przesadzanie roślin doniczkowych”.

 

Skrzydłokwiat — jakie nawozy stosować?

skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat należy regularnie nawozić, żeby zapewnić mu odpowiednie składniki odżywcze. Aby pobudzić roślinę do kwitnięcia należy stosować nawozy dedykowane roślinom kwitnącym, bogate w potas. Jeśli jednak roślina zakończyła kwitnienie i chcemy pomóc jej się zregenerować po tym wymagającym dla niej procesie, lepiej przerzucić się na nawozy  do roślin zielonych, bogatsze w azot. Przez cały rok można stosować biohumus zgodnie z dawką zalecaną przez producenta, który przede wszystkim wpływa pozytywnie na jakość podłoża w doniczce.  

 

Rozmnażanie skrzydłokwiatu — krok po kroku

Najprościej rozmnożyć skrzydłokwiat możemy w trakcie jego przesadzania. Po wyjęciu rośliny z doniczki i usunięciu nadmiaru podłoża przyjrzyjmy się jej budowie. Łatwo można zauważyć, że roślina podzielona jest na mniejsze kępki połączone podziemnymi kłączami. Wystarczy ostrożnie oderwać taką kępkę wraz z korzeniami od rośliny matecznej i posadzić ją w osobnej doniczce. Jeśli sadzonka ma dobrze rozwiniętą bryłę korzeniową, powinna bez problemu ustabilizować się w nowych warunkach. 

 

Najczęstsze problemy związane z uprawą skrzydłokwiatu — jak je rozwiązać?

Skrzydłokwiaty są dość tolerancyjne względem stanowiska, a większość problemów w ich uprawie wiąże się z nieodpowiednim podlewaniem. Przelewanie rośliny może łatwo prowadzić do gnicia korzeni i wdania się choroby grzybowej. Natomiast nadmierne przesuszanie prowadzi do żółknięcia i odpadania liści. Często spotykanym problemem może być także brak kwiatów przez długi czas. W takim wypadku warto przestawić roślinę na nieco jaśniejsze stanowisko, oraz zasilić ją nawozem do roślin kwitnących. Pamiętajmy, że rośliny te kwitną głównie wiosną i jesienią i nie spodziewajmy się, że będą produkowały kwiaty przez cały rok. 

Przeczytaj artykuł “Szkodniki roślin doniczkowych”.

 

Jak przycinać skrzydłokwiat? Poradnik dla miłośników tej rośliny

skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty charakteryzują się kępiastym pokrojem i nie wymagają przycinania do zachowania ładnego kształtu. Warto jednak regularnie wycinać brzydkie, zaschnięte liście, oraz przekwitnięte kwiatostany. 

 

Skrzydłokwiat — jakie choroby i szkodniki zagrażają tej roślinie?

Skrzydłokwiaty to rośliny mało wymagające i rzadko atakowane przez choroby czy szkodniki. Do najczęściej spotykanych nieproszonych gości należą mszyce i przędziorki. Te drugie występują zwykle, gdy powietrze wokół rośliny jest zbyt suche. Lubią kryć się na spodniej stronie blaszki liściowej, przez co znacznie trudniej jest je zauważyć i zareagować na czas. Jeśli z kolei skrzydłokwiat rośnie w zbyt wilgotnym powietrzu, np. w słabo wentylowanej łazience, może zaatakować go mączniak prawdziwy. Jest to choroba grzybowa charakteryzująca się białym nalotem na liściach, które wyglądają jak posypane mąką. Na szczęście jest to choroba prosta do zwalczenia, a przestawienie rośliny w bardziej przewiewne miejsce pomoże zapobiec jej nawrotom. 

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka