Hoja, czyli woskownica — uprawa i pielęgnacja

hoja

Hoja to roślina domowa idealna dla początkujących opiekunów roślin. Jej grube, błyszczące liście i wyjątkowo łatwa uprawa podbijają wiele serc. Jakie odmiany szczególnie polecamy do ozdobienia Waszych wnętrz? Co należy wiedzieć o tym gatunku? Jak dbać o jego prawidłowy wzrost? Odpowiedzi na te i inne pytania przedstawiamy w poniższym artykule.

Hoja — co warto wiedzieć o tym gatunku rośliny?

Hoja, nazywana też woskownicą, zaliczana jest do rodziny toinowatych. Jest bardzo lubianą rośliną doniczkową pochodzącą ze wschodnich terenów Azji. Choć rodzaj, do jakiego należy, liczy sobie ponad 200 gatunków, w mieszkaniach uprawia się zwykle dwa z nich: hoję różową (Hoya carnosa) oraz hoję piękną (hoya bella). Obie są wspaniale kwitnącymi pnączami i tworzą długie, elastyczne, kilkumetrowe pędy (w przypadku hoi pięknej są one dużo delikatniejsze) oraz skórzaste, zielone, pokryte woskowatym kutnerem liście, ułożone na pędach naprzeciwległymi parami.

Szukasz porad ogrodniczych? Sprawdź podstawowe sekrety pielęgnacji calathei.

Hoja odmiany

hoja

Hoje występują w setkach odmian, które różnią się od siebie kształtem oraz kolorem liści i kwiatów. Wiele odmian hoi ulega również zjawisku znanemu jako Sun Stress. Duża dawka bezpośrednich promieni słonecznych powoduje przebarwienia na liściach, takie jak czerwony rumieniec, czy uwidocznienie żyłkowania. Choć „opalanie” u hoi jest reakcją na delikatny stres, wielu hodowców świadomie do niego doprowadza, aby uzyskać niespotykane kolory na liściach swoich roślin. Zanim jednak zdecydujemy się przestawić nasz okaz na bezpośrednie słońce, upewnijmy się, że dana odmiana wykazuje ten mechanizm, aby nie skończyć z poparzonymi liśćmi zamiast pięknych kolorów. Innym charakterystycznym zjawiskiem na liściach hoi jest Splash, czyli srebrzyste plamki. Powstają one z powodu powietrza uwięzionego pomiędzy komórkami, które specyficznie odbija światło dając wyjątkowy efekt kolorystyczny.

Hoja piękna ‘Albomarginata

Ta odmiana hoi charakteryzuje się trójkątnymi liśćmi z białym obrzeżem gęsto osadzonymi na pędzie. Jest to pnącze, którego pędy w naturalnym środowisku mogą dorastać nawet do dwóch metrów długości, ale w uprawie domowej będzie ono znacznie mniejsze, osiągnie ok. 50 cm. Chętnie wypuszcza kwiatostany złożone z gwiazdkowatych kwiatów o pięknym, słodkim zapachu. 

Hoja różowa ‘Compacta Variegata

Hoja Compacta variegata, jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się niewielkimi rozmiarami oraz biało obrzeżonymi liśćmi. Dodatkowo są one łódkowato wklęsłe i finezyjnie poskręcane. Hoja różowa ‘Compacta Variegata’ jest rośliną bezproblemową, która rzadko choruje i nie posiada dużych wymagań związanych z naświetleniem oraz podłożem. Kwiaty są gwiazdkowate, jasno różowe z bordowym, kontrastującym środkiem i wydzielają przyjemny zapach. 

Hoja różowa ‘Compacta

Jest to niska odmiana hoi o zielonych, poskręcanych listkach i imponującym, nastroszonym pokroju. Wraz z biegiem czasu hoja różowa ‘Compacta’ tworzy wyjątkowe, zwisające girlandy, przypominające warkocze, na których końcach pojawiają się pachnące, różowe kwiaty.

Hoja różowa ‘Tricolor’

Hoja różowa ‘Tricolor’ wyróżnia się biało zielonymi liśćmi i czerwonymi pędami. Najmłodsze z liści przybierają przyciągający uwagę, różowy kolor, który z wiekiem zanika. Roślina wytwarza długie pędy, którymi stara się chwycić najbliższych podpór. Z czasem wyrastają na nich owalne liście, dlatego nie warto ucinać łysych fragmentów. Hoja różowa ‘Tricolor’ do prawidłowego wzrostu potrzebuje jasnego stanowiska i niewielkiej ilości wody, bardzo dobrze radzi sobie też w okresie suszy.

Hoja różowa ‘Variegata

Jest to hoja o liściach zielonych z białym obrzeżeniem. Młode listki mogą być białe nawet w całości, oraz dodatkowo delikatnie różowe. Z wiekiem liście uzyskują więcej zielonego koloru i tracą różowe wybarwienie. Kwiaty są białe lub delikatnie różowe i wydzielają piękny zapach.

Hoja różowa (Hoya carnosa) – wymagania i pielęgnacja

Hoya carnosa lubi mieć zapewniony okres spoczynku, w którym temperatura spadnie do 10-15 stopni Celsjusza. W temperaturze pokojowej będzie jednak rosnąć cały rok. Roślina wymaga półcienistego stanowiska oraz niezbyt żyznej, typowej, przepuszczalnej ziemi kwiatowej. Nie wymaga częstego przesadzania, może osiągać imponującą długość pędów rosnąc w niewielkiej doniczce. Większość odmian, zwłaszcza te o grubych, woskowanych liściach, dobrze znosi czasowe przesuszanie, natomiast źle reaguje na zaleganie wody w korzeniach. Co ciekawe, hoja różowa wręcz lepiej rośnie i efektywniej kwitnie w momencie, w którym jest lekko „zaniedbana”, przesuszona i uprawiana w doniczce o mniejszym rozmiarze. Hoja różowa łatwo się rozmnaża, dlatego podczas wiosennego przesadzania można pobrać od niej sadzonki pędowe lub podjąć się jej podzielenia.

Przeczytaj artykuł „Trzykrotka, czyli Tradescantia bez tajemnic — jak o nią dbać?” 

Hoya piękna (Hoya bella) – wymagania i pielęgnacja

W przeciwieństwie do swojej kuzynki hoja piękna nie lubi niskich temperatur, dlatego przez cały rok należy zapewnić jej ciepłą temperaturę sięgającą 22-24 stopni Celsjusza. Potrzebuje sporo światłam i nie rozmnaża się tak łatwo, jak pozostałe okazy. Podczas rutyny pielęgnacyjnej pamiętaj o systematycznym podlewaniu, ponieważ potrzebuje więcej wody niż jej różowa kuzynka. 

Hoja kwiat

hoja

Oba gatunki hoi mają gwiazdkowe, białe lub różowe, drobne, mięsiste kwiaty. W ich środkowej części widoczny jest zazwyczaj różowo-czerwony przykoronek. Kwiaty produkują piękny, intensywny zapach, który wyczuwalny jest szczególnie wieczorami. Dla wrażliwszych osób może być on niemal przytłaczający. Gdy kwiaty przekwitną, nie warto spieszyć się z usuwaniem krótkiego fragmentu pędu, na którym wyrosły. Zdarza się, że hoja kwitnie z tej samej szypułki kwiatowej po raz drugi. 

Hoja różowa

W okresie kwitnienia, roślinę warto podlewać wodą z dodatkiem nawozu do roślin kwitnących. Rośliny w dobrym zdrowiu mogą utrzymywać kwiaty nawet przez kilka tygodni. Jeżeli okaz długo nie zakwita, warto przestawić ją na jaśniejsze stanowisko. 

Hoja piękna

Hoja piękna kwitnie zazwyczaj chętniej, niż hoja różowa. W okresie kwitnienia może potrzebować częstszego podlewania, aby kwiaty się nie obsypały. 

Hoja rozmnażanie

Ukorzenienie hoi to wyjątkowo łatwy proces — tniemy pęd na fragmenty zawierające co najmniej jedną parę liści i po przeschnięciu i zabliźnieniu ran po cięciu umieszczamy w wybranym medium. Najlepiej włożyć je do wody lub bezpośrednio do podłoża. Po ukorzenieniu posadź kilka sztuk do jednej doniczki i ustaw ją w jasnym i ciepłym miejscu o temperaturze około 25 stopni Celsjusza, a w niedługim czasie uzyskasz ładną, gęstą roślinę.

Czy hoja lubi zraszanie?

Latem hoję najlepiej podlewać jeden lub dwa razy w tygodniu, zimą można ograniczyć je do jednego razu na dwa tygodnie. Woskownica jest bardzo tolerancyjna w stosunku do wilgotności powietrza, ale nie obrazi się za zraszanie. Pięknie rośnie także w łazience z oknem.

Dlaczego żółkną liście hoi?

Żółte, obumierające liście hoi mogą być efektem zalania rośliny. Pamiętaj, że przelanie nie służy jej zdrowiu, a z dwojga złego lepiej narazić ją na kilkudniową suszę. Każde podlewanie powinno odbywać się w momencie, w którym wierzchnia warstwa podłoża jest już lekko przeschnięta. Gdy liście hoi zasychają oraz zwijają się, może oznaczać to nie tylko zbyt suche podłoże, ale również zbyt suche powietrze w pomieszczeniu.

Woskownica — dlaczego nie kwitnie?

hoja

Głównym powodem braku kwitnienia hoi jest niedostateczna ilość światła. Pomimo tego, że jest to pnącze doskonale znoszące półcień, a nawet cień, jednak potrzebuje światła do wypuszczenia swoich pięknych kwiatów. Jednak należy pamiętać, że musi to być światło rozproszone, aby nie doszło do poparzeń liści. Można także spróbować podać roślinie nawóz do roślin kwitnących, który może pobudzić pędy do produkcji kwiatów. Warto pamiętać, aby podczas kwitnienia roślinę nieco obficiej podlewać oraz dokarmiać, aby kwiaty utrzymały się jak najdłużej.  

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka