Hoduj murarki!

Murarka ogrodowa

MURARKA OGRODOWA – SAMODZIELNA HODOWLA

Murarka ogrodowa to pszczoła samotnica, pełniącą ogromną rolę w zapylaniu roślin. Jej rola w przyrodzie jest ogromna, dlatego powinniśmy ją wspierać. Może założyć w swoim ogrodzie, lub na tarasie czy balkonie swoją prywatną hodowlę pszczół murarek. Jak to zrobić? Już podpowiadamy!

Kup Pan pszczołę!

W naszym Centrum Ogrodniczym są dostępne w sprzedaży żywe kokony murarek.

Oto instrukcja postępowania z zakupionymi murarkami:

1. Po otrzymaniu kokonów w pudełku, należy je przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci oraz zwierząt.
2. Zimą dobrze, jeśli temperatura otoczenia jest zbliżona do temperatury panującej na zewnątrz. Najlepszym miejscem do przechowywania kokonów jest nieogrzewany garaż bądź budynek gospodarczy gdzie wilgotność nie jest zbyt mała. Do przechowywania kokonów nie nadają się pomieszczenia z kontrolowaną atmosferą, ponieważ kokony mogą wyschnąć.
3. Po zimie, gdy pierwsze ocieplenie nadejdzie zbyt wcześnie, kokony można przechowywać w lodówce przeznaczonej do celów spożywczych w temperaturze od 0 do 4 stopni Celsjusza.
W polskim klimacie często zdarzają się kilkudniowe ocieplenia w lutym i ponowny atak zimna na przełomie marca i kwietnia, dlatego zalecane jest, aby pudełko z kokonami pozostawić w miejscu docelowym w pierwszej połowie kwietnia. Może być to blisko specjalnego domku dla owadów, w ogrodzie, na balkonie – w miejscu, gdzie kwiaty i rośliny będą potrzebować wczesnego zapylenia, aby przed zakwitnięciem roślin nasze pszczoły zdążyły się wygryźć.
5. Otwory w pudełku służą do wentylacji kokonów. Także dzięki nim, owady wydostaną się wiosną na zewnątrz.

Kup domek

W naszym Centrum dostępne są domki dla owadów ze specjalną kieszonką, do której wkładamy nasze pudełko z pszczołami. Jak już pisaliśmy wcześniej robimy to w połowie kwietnia. Pszczoły wygryzają się z kokonów i ruszają na pierwszy posiłek. Musimy mu go zapewnić.

Zadbaj o rośliny miododajne

W momencie gdy pszczoły ruszą w poszukiwaniu jedzenia, w naszym ogrodzie powinny kwitnąć rośliny, które zapewnią im pożywienie. Wczesną wiosną będą to np. śnieżyczka przebiśnieg, ciemiernik, dereń jadalny i leszczyna pospolita. W marcu do jadalni dla pszczół dołączają krokusy, pierwiosnek lekarski czy wierzba iwa. W kwietniu lista powiększa się o szafirki, sasanki, miodunki, zawilec gajowy i żagwin. Kwitnienie rozpoczynają także agrest, czereśnie, grusze, jabłonie, śliwy i wiśnie. W maju pszczoły żywią się pyłkiem mniszka i nagietka lekarskiego, niezapominajki oraz kwitnącą truskawką, maliną czy porzeczką. W czerwcu pszczoły mają ogromny wybór spośród ziół np. lubczyk, dziurawiec, kolendra, melisa czy szałwia. Wtedy kwitnie także lawenda. W lipcu do smakowitych kwiatów dołącza aksamitka, jeżówka, onętek, słonecznik czy rudbekia oraz zioła: mięta i bazylia a z drzew lipa. Sierpień to czas astrów, dzielżanów, wrzosów, zawilców japońskich i ziemowitów jesiennych.

Zadbaj o dostęp do wody

Pszczoły potrzebują wody. Zapewnijmy im ją nalewając wodę np. do podstawki od doniczki.

Pielęgnacja murarek – od zakupu do końca sezonu

Zakupione kokony murarek przechowujemy w lodówce. Pudełko lęgowe z murarkami wystawiamy na zewnątrz ok. połowy kwietnia. Gdy zakończy się sezon nasz domek złożony z rurek w postaci słomek, bambusów i trzcin będzie zamurowany przez nasze przyjazne pszczółki. Tak właśnie działa murarka – w pustych łodygach domku „muruje” komórki lęgowe za pomocą gliny i piasku zlepionych śliną. Taki zamurowany domek wymaga naszej pomocy. Wyciągamy z niego rureczki, nacinamy je i delikatnie obkruszamy kokony z zaschniętej gliny i piasku. Kokony przechowujemy według rozpisanej powyżej instrukcji.

Domek uzupełniamy nowymi rurkami – możemy tutaj wykorzystać zeszłoroczne łodygi roślin baldaszkowych, irysów, słomy, trzciny, rdestowca. Na wiosnę cykl zatacza koło – znów wystawiamy kokony murarek do przygotowanego domku.

Przyjazna pszczoła? To murarka!

Murarka ogrodowa nie jest agresywna. Tak jak u innych pszczół żądło występuje tylko u samic i pozbawione jest zadziorów. Przebywanie w jej pobliżu jest więc bezpieczne. To jeszcze jeden powód by założyć ich hodowlę w swoim przydomowym ogrodzie a nawet na balkonie lub tarasie.

Przeczytaj więcej:

JAK MOŻEMY SPRZYJAĆ PSZCZOŁOM?

MURARKA OGRODOWA

MIEJSCA PRZYJAZNE PSZCZOŁOM

HORTORUS SPRZYJA PSZCZOŁOM

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka