
Fikusy, nazywane także figowcami to rodzaj obejmujący wiele gatunków roślin, w naszym klimacie uprawianych jako domowe, o bardzo zróżnicowanym wyglądzie. Jeśli odpowiednio dobierzemy dla nich stanowisko nie będą wymagały od nas wiele uwagi. W poniższym artykule przedstawiamy jak zadowolić fikusy, aby móc cieszyć się ich pięknym wyglądem.
Co powinieneś wiedzieć o uprawie fikusa?
Fikusy to popularne rośliny doniczkowe, które potrafią być nieco kapryśne. Na nieodpowiednie dla nich warunki mogą reagować zrzucaniem liści. Ponadto, nie lubią częstych zmian stanowiska, co może dodatkowo utrudniać wybranie dla nich najodpowiedniejszego miejsca. Dlatego jeśli fikus rośnie dobrze, to lepiej nie przestawiać, a nawet nie obracać go bez potrzeby. Figowców nie powinno się także stawiać w miejscach narażonych na przeciągi. Fikusy preferują światło rozproszone, umiarkowane podlewanie, oraz regularne zasilanie nawozem.
Jakie są wymagania dotyczące gleby dla fikusa?
Gleba to jeden z podstawowych elementów zapewniających sukces w uprawie fikusa. Powinna być żyzna, przepuszczalna, z wysoką zawartością próchnicy, o pH od 6,0 do 7,5. Ważne jest również, aby ziemia dobrze utrzymywała wilgoć, ale nie powinna być stale mokra. Nadmiar wody w korzeniach może prowadzić do chorób oraz gnicia korzeni. Zastosowanie nawozów organicznych, takich jak obornik lub kompost. wpływa pozytywnie na zasobność i strukturę gleby. Należy regularnie, co kilka lat przesadzać fikusa do nowego podłoża, aby zapewnić mu wystarczającą przestrzeń do wzrostu bryły korzeniowej.
Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Szkodniki roślin doniczkowych“.
Fikusy — jakiego oświetlenia potrzebują?
Fikusy to rośliny, które najlepiej czują się na stanowiskach jasnych, o rozproszonym świetle. Nie przepadają jednak za bezpośrednim nasłonecznieniem, które może powodować oparzenia liści. Dobrym miejscem dla fikusa będzie pomieszczenie z oknami skierowanymi na wschód lub zachód. Jeśli dysponujemy jedynie oknami o wystawie południowej, fikusa lepiej postawić w głębi pomieszczenia. Roślina, której brakuje światła będzie miała spowolniony wzrost, a także może reagować żółknięciem i zrzucaniem liści.
Najlepsze sposoby nawadniania fikusa
Nawadnianie to również kluczowy aspekt w uprawie fikusa. Zarówno, zbyt mała jak i nadmierna ilość wody może prowadzić do problemów z jego wzrostem i kondycją. Zadbaj o regularne i umiarkowane podlewanie wodą w temperaturze pokojowej, aby uniknąć szoku termicznego. Roślina powinna być nawadniana, gdy wierzchnia warstwa ziemi przeschnie, nie należy jednak pozwolić na jej całkowite wysychanie. W przypadku zbyt częstego podlewania roślina może cierpieć z powodu nadmiaru wilgoci, a co za tym idzie chorób i gnicia korzeni. Częstotliwość podlewania zawsze należy dostosować do pory roku i warunków panujących w mieszkaniu.
Jakie są najczęstsze problemy z uprawą fikusa i jak im zapobiegać?
Fikusy to rośliny, które gdy już się zaaklimatyzują, wymagają stosunkowo niewiele uwagi i są odporne na choroby. Istnieją jednak pewne problemy, które mogą się pojawić podczas ich uprawy. Najczęstszym z nich jest opadanie liści, które może być spowodowane za suchym powietrzem, zbyt dużą ilością wody a także niewystarczającą ilością światła. Aby poznać przyczynę stojącą za ogałacaniem się rośliny z listy warto przeanalizować w jakich warunkach rosła do tej pory, aby wyciągnąć wnioski co mogło spowodować taką reakcję. Następnie spróbujmy poprawiać poszczególne czynniki po kolei, aby roślina nie doznała szoku. Zmieniając fikusowi stanowisko należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ początkowe opadanie liści może być spowodowane szokiem i nie świadczyć o tym, czy nowe miejsce podoba się roślinie.
Fikusy — jakie odmiany są najlepsze do uprawy w domu?
Najpopularniejszą odmianą fikusa jest stały bywalec naszych salonów, a także parapetów w szkołach czy urzędach, czyli fikus benjamina. Ma wiele niedużych, ostro zakończonych liści w kolorze zielonym, lub zielono białym. Jego niewątpliwą zaletą jest to, że wybacza błędy pielęgnacyjne i szybko wypuszcza nowe liście. Można formować go i zagęszczać poprzez przycinanie wiosną. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się fikus sprężysty o dużych, błyszczących liściach. Mogą mieć one kolor od bardzo ciemnej, niemal czarnej zieleni, po soczystą zieleń nakrapianą białymi lub różowymi plamami. Ciekawą odmianą o wyjątkowo dużych liściach jest fikus lirolistny, który może osiągać duże rozmiary. W przypadku, gdy poszukujesz mniejszej odmiany, warto rozważyć fikusa bonsai, który jest łatwy w pielęgnacji i nie zajmuje dużo miejsca.
Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Przesadzanie roślin doniczkowych”.
Jak dbać o liście fikusa?
Liście fikusa są wizytówką rośliny, a ich zdrowie i kondycja wpływają na jej ogólny wygląd. Aby utrzymać je w dobrej kondycji, należy regularnie czyścić ich powierzchnię, usuwając kurz i brud. Można to zrobić za pomocą wilgotnej ściereczki zamoczonej w wodzie z kilkoma kroplami soku z cytryny. Odmiany o drobniejszych liściach łatwiej jest umyć pod delikatnym strumieniem wody pod prysznicem uważając, aby do doniczki nie dostało się zbyt dużo wody. Uszkodzone, wyschnięte, czy żółknące liście należy systematycznie usuwać. Aby poprawić wygląd naszej rośliny można rozważyć przycięcie zbyt wybujałych gałęzi, aby zachować ładny, zwarty pokrój. Jeśli liście nadmiernie przesychają, może być konieczne podniesienie wilgotności powietrza wokół rośliny.
Fikusy — choroby i szkodniki
Okrągłe, brązowe plamy pojawiające się na liściach fikusów mogą świadczyć o chorobach grzybowych, np. antraknozie. Częściej zdarza się to u odmian o dużych liściach, takich jak fikus sprężysty i fikus lirolistny. W takim przypadku chore liście należy usunąć oraz wykonać oprysk środkiem grzybobójczym. Szkodnikami, które mogą atakować fikusy są przędziorki, które wysysają soki z rośliny osłabiając ją, a nawet powodując całkowite zamieranie. Drugim atakującym fikusy szkodnikiem są wełnowce. Produkują one białą, ochronną wydzielinę, która wyglądem przypomina strzępki wełny. Szkodniki te są trudne do zwalczenia, dlatego warto regularnie oglądać rośliny i reagować jak tylko pojawią się pierwsze oznaki obecności nieproszonych gości.