Drzewka i krzewy owocowe

Drzewka i krzewy owocowe

Drzewka i krzewy owocowe – posiadając ogród trudno nie skusić się na ich uprawę. Nie ma w tym nic dziwnego – kwitnące drzewka owocowe są wielką ozdobą, a owoce zrywane prosto z gałęzi cieszą i wyjątkowo smakują. Dodatkowo kwiaty roślin owocowych są miododajne, dzięki temu stanowią cenne źródło pożywienia dla pszczół. Jakie drzewka wybrać i jak je pielęgnować by dostarczały nam bogatych zbiorów? Na co zwrócić uwagę wybierając odmiany? Przekazujemy najlepsze porady.

Stanowisko

Drzewka i krzewy owocowe generalnie lubią miejsca słoneczne, sprzyja to dojrzewaniu owoców. Ważne jest, by zasadzić je w miejscach osłoniętych od wiatrów. Jeżeli chodzi o glebę to powinna być przepuszczalna i próchnicza, nie może być ciężka i podmokła.

Sadzenie

Drzewka i krzewy owocowe najlepiej sadzić jesienią. Właśnie wtedy w centrach ogrodniczych mamy duży wybór roślin z tzw. gołym korzeniem. Sadzenie jesienne umożliwi drzewkom i krzewom lepszy start na wiosnę.

Zakupione drzewko sadzimy w dołku głębokości 30 cm i średnicy około 40 cm. Na dno dołka wsypujemy warstwę próchniczej ziemi. Korzenie nie powinny być przesuszone, jeśli jednak są wstawmy je na kilka godzin do wody. Drzewko wsadzamy do przygotowanego dołka i zasypujemy ziemią. W przypadku krzewów, czynności są takie same, tylko dołek kopiemy mniejszy.

Ważne zabiegi pielęgnacyjne

Cięcie

drzewka i krzewy owocoweNa wiosnę przeprowadzamy cięcie formujące. Wycinamy gałęzie rosnące zbyt blisko, do środka i krzyżujące się. Forma przycinania w dużej mierze zależy także od rodzaju drzewka owocowego. Czereśnie na przykład owocują obficie na pędach dwurocznych i trzyrocznych – przycinamy więc te jednoroczne i starsze. W przypadku czereśni cięcie wykonujemy po zakończeniu owocowania, wtedy rany goją się najszybciej. Jabłonie z kolei najlepiej owocują na pędach dwu-, trzy- i czteroletnich – przycinamy więc pędy jednoroczne i starsze, zabieg w tym przypadku wykonujemy wiosną.

Nieco inaczej postępujemy z krzewami owocowymi. Zaraz po posadzeniu przeprowadzamy mocne cięcie, nad drugim lub trzecim oczkiem – to pozwoli na silny rozrost rośliny.

Latem wycinamy tzw. wilki czyli młode, sztywne i pionowo rosnące pędy. Należy je wycinać gdyż obciążają nadmiernie drzewo i ograniczają dopływ słońca.

Bielenie

W grudniu i w lutym przeprowadzamy tzw. bielenie drzew. Zabieg ten ma na celu ochronę rośliny przed ranami zgorzelinowymi, które powstają na skutek wysokiej różnicy temperatur. Pień drzewa ogrzany zimowym słońcem, jest nagle schładzany wieczornym przymrozkiem – kora pęka powstają rany. Pobielone drzewo nie ogrzewa się tak mocno. Bielenie odstrasza także szkodniki, takie jak sarny czy zające, które lubią podgryzać pnie drzewek owocowych. Bielenie wykonujemy wapnem, które możemy kupić w centrum ogrodniczym. Nie bielimy drzewek młodych.

Zabezpieczenie przed mrozem

Szczególnie warto zabezpieczyć rośliny typowo ciepłolubne, takie jak morele, brzoskwinie, orzech włoski i czereśnie. Zimowanie grusz, jabłoni, śliw czy wiśni w dużej mierze zależy od odmiany – są mniej lub bardziej mrozoodporne. Jak zabezpieczyć drzewko na zimę? U podstawy usypujemy kopczyk z ziemi, pień owijamy np. matą słomianą, a koronę agrowłókniną.

Na wiosnę chronimy młode pączki. Gdy pojawia się ryzyko wiosennych przymrozków, osłaniamy drzewka i krzewy agrowłókniną.

Przerywanie niedojrzałych owoców

Dzięki temu zmniejsza się liczbę owoców, a te które pozostają na drzewie są większe i bardziej smaczne. Zabieg ten ma więc wpływ na jakość i wielkość owoców. Poza tym nadmiernie obciążone owocami gałęzie mogę pękać i łamać się.

Podlewanie

Pamiętamy o dostarczeniu wody podczas suszy.

Nawożenie

Przeprowadzamy najczęściej wiosną. Najlepiej zakupić specjalny nawóz do drzew i krzewów owocowych. Rośliny zasadzone jesienią nawozimy azotem w połowie maja i następnie drugi raz w połowie czerwca. Jeżeli wzrost drzewka w pierwszym roku jest intensywny, w kolejnym dawkę azotu można ograniczyć tylko do dawki majowej. Podstawy drzewek lubią ściółkowanie obornikiem lub kompostem.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Głównym czynnikiem na podstawie, którego dobieramy drzewka jest ilość miejsca, jakie chcemy przeznaczyć na nasz sad.

Wśród drzewek owocowych możemy znaleźć odmiany nisko- i wysokopienne. Te mniejsze idealnie sprawdzą się na małej przestrzeni. Wysokopienne wybieramy gdy mamy do dyspozycji duży teren. Od tego zależy również czas, w którym drzewko wejdzie w okres owocowania. Odmiany niskopienne szybciej wchodzą w okres owocowania. Na to również należy zwrócić uwagę wybierając drzewko. Niektóre odmiany wchodzą w owocowanie już w drugim roku od posadzenia, inne nawet w czwartym lub piątym.

Na pewno warto wybrać odmiany o wysokiej odporności na choroby i odporne na mróz.

Drzewka i krzewy owocowe Zwróćmy także uwagę na to czy wybrana odmiana jest samopylna czy potrzebuje do obfitego owocowania zapylaczy. Tutaj znów wracamy do kwestii miejsca, które chcemy przeznaczyć na nasz sad. Jeśli mamy go dużo, możemy zasadzić więcej drzew i wybrać kilka odmian wzajemnie się zapylających. Jeśli mamy mało miejsca wybieramy odmiany samopylne.

Zastanówmy się także na jakie cele chcemy uprawiać owoce. Odmiany różnią się między sobą smakiem, kwaskowatością, strukturą miąższu i czasem przechowywania. Inne odmiany wykorzystuje się do spożywania na świeżo, inne lepiej nadają się na przetwory, niektóre należy spożywać od razu, inne w odpowiednich warunkach mogą leżakować nawet kilka miesięcy.

Czas owocowania także będzie istotny. Istnieją odmiany wczesne, średnie i późne. Jeśli mam dużo miejsca na nasz sad, wybierzmy takie odmiany, by zachować przez dłuższy czas ciągłość owocowania. Jeśli możemy wybrać tylko jedną – wybierzmy taką, która owocuje w korzystnym dla nas czasie.
Kupując drzewka owocowe warto więc dopytać sprzedawcy o te kilka cennych informacji lub samodzielnie poczytać i wybrać odmianę idealną pod nasze potrzeby.

Drzewka i krzewy owocowe w ogrodzie na pewno warto mieć. Mimo, że mogą wymagać niekiedy sporych nakładów pracy, posiadanie ich przynosi wiele korzyści. Już wczesną wiosną delikatne kwiecie na wiśniach czy jabłoniach pięknie ozdobi nasz ogród, a dzięki właściwej pielęgnacji pod koniec lata będziemy cieszyć się aromatycznymi zdrowymi, plonami. Uzbrojeni więc w niezbędną wiedzę ruszajmy na zakupy naszych wymarzonych drzewek i krzewów.

Dlaczego sadzenie roślin jesienią ma sens?

Porady Ogrodnicze – Hortorus
Grupa na Facebooku · 224 członków
 

Dołącz do grupy

 

Porady Ogrodnicze od specjalistów pracujących w Centrum Ogrodniczym Hortorus.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka