Doniczkowe rośliny kolekcjonerskie — co warto o nich wiedzieć?

rośliny kolekcjonerskie

Wyjątkowo piękne gatunki roślin, które mogą być także trudniejsze do zdobycia i bardziej kosztowne, określane są mianem roślin kolekcjonerskich. Wiele z nich nie jest wcale trudnych w uprawie, a swoim wyglądem i wyjątkowością mogą dawać dużo radości. Przedstawiamy Wam najpiękniejsze okazy kolekcjonerskie, które znaleźć można także w Centrum Ogrodniczym Hortorus.

 

Rośliny kolekcjonerskie – co warto wiedzieć na początku?

rośliny kolekcjonerskie

Przed rozpoczęciem uprawy roślin kolekcjonerskich, tak samo jak w przypadku wszystkich innych odmian, warto poznać ich wymagania. Dopasowując odpowiednio rośliny do naszych możliwości, będziemy mogli cieszyć się ich zdrowym wzrostem i pięknym wyglądem. Niestety nawet najbardziej poszukiwana i najpiękniejsza roślina nie będzie wyglądać dobrze rosnąc w nieodpowiadających jej warunkach. Zwłaszcza na początek warto wybrać mniej wymagające i łatwiejsze w uprawie rośliny, aby oszczędzisz sobie frustracji. Tego typu rośliny bez trudu można znaleźć także wśród roślin kolekcjonerskich. Wielu przedstawicieli tej grupy występuje np. wśród monster, czy filodendronów.  

 

Przeczytaj artykuł “Uprawa szeflery — wszystko, co warto wiedzieć”.

 

Kolekcjonerskie odmiany philodendronów

rośliny kolekcjonerskie

Philodendron white princess

Philodendron white princess to do niedawna rzadki i kolekcjonerski okaz, jednak w ostatnim czasie staje się coraz łatwiej dostępny. Wyróżniają go przepiękne wybarwienia w kolorze śnieżnej bieli, choć zdarzają się także egzemplarze wybarwiające się na różowo.  Jej liście są skórzaste, błyszczące i ostro zakończone. Roślina jest mało wymagająca i dość prosta w uprawie. Preferuje jasne stanowiska o rozproszonym świetle, oraz lekkie i przepuszczalne podłoże. Należy ją podlewać, dopiero kiedy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Jeżeli umieścisz roślinę przy podporze, po której będzie mogła się wspinać, będzie wytwarzać duże liście, a sposób wybarwienia każdego z nich będzie wspaniałą niespodzianką. 

 

Philodendron pink princess

Philodendron pink princess to niezwykła odmiana philodendrona, wytwarzająca trwałą, różową wariegację wynikającą z mutacji genetycznej. W zależności od rozkładu barwników jej liście przebarwiają się od koloru czerwonego wina, aż po czysty, jasny róż.  Stanowisko na którym rośnie, powinno być jasne, o rozproszonym świetle, tak jak w przypadku większości philodendronów. Philodendron Pink Princes nie lubi nadmiaru wody, dlatego przed podlewaniem należy upewnić się, czy wierzchnia warstwa podłoża przeschła. Trwają badania, co wpływa na ilość różu na liściach i czy możemy mieć na to wpływ sterując warunkami. Na ten moment nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak jeśli Twój egzemplarz wypuszcza słabo wybarwione liście, warto pociąć pęd na sadzonki. Może się okazać, że dzięki obudzeniu nowych stożków wzrostu uzyskamy rośliny potomne w pięknych kolorach. 

 

Przeczytaj artykuł “Choroby grzybowe roślin”.

 

Kolekcjonerskie odmiany monster

rośliny kolekcjonerskie

Monstera deliciosa variegata

Monstera deliciosa variegata jest zachwycającą, kolekcjonerską odmianą monstery. Jej białe plamki na liściach są wynikiem mutacji genetycznej, powodującej zanik chlorofilu. Należy do roślin łatwych w uprawie i stosunkowo szybko rośnie. Jej wymagania są bardzo zbliżone do typowej zielonej montery deliciosy, jednak ze względu na białe fragmenty liści potrzebuje lepiej doświetlonego stanowiska. W przypadku zbyt małej ilości światła, na białych fragmentach mogą zacząć pojawiać się brązowe plamy. Podłoże dla monstery variegaty powinno być luźne i przepuszczalne, a podlewanie oszczędne. Jeśli zależy nam na dużych liściach z licznymi wcięciami, należy prowadzić ją przy solidnej podporze. Gdy roślina osiągnie już większe rozmiary warto pobrać sadzonki pędowe i obserwować jakie wybarwienia powstaną na ich liściach. 

 

Monstera dubia

Monstera dubia to rzadko spotykana odmiana monstery poszukiwana przez kolekcjonerów ze względu na swój oryginalny pokój i sposób wzrostu. Chętnie wspina się po płaskich podporach, przylegając do nich zarówno pędami jak i liśćmi. Wymaga jasnego stanowiska, bez bezpośredniego nasłonecznienia, wysokiej wilgotności powietrza oraz deseczki lub palika, po którym będzie mogła się wspinać. U młodych egzemplarzy liście wybarwiają się na biało, wyglądając jakby były pokryte szronem. Z czasem wybarwienie blednie, a liście stają się coraz większe i powcinane. Odmiana ta jest nieco bardziej wymagająca, jednak warto zadbać o spełnienia jej wymagań, aby cieszyć się niesamowitą urodą. 

 

Kolekcjonerskie odmiany syngonium

Syngonium red spot

Syngonium red spot to roślina o strzałkowatych liściach, które u dorosłych egzemplarzy podzielone są na pięć członów. Dodatkowo pokryte są pięknymi,, różowymi wybarwieniami o nieregularnych kształtach. Może się zdarzyć, że cała połowa liścia jest idealnie różowa, a granicę koloru stanowi nerw główny. Jest to sposób wybarwienia nazywany „half moon”. Tak jak większość syngoniów odmiana ta jest łatwa w uprawie. Należy wybrać dla niej stanowisko bez przeciągów, o sporej ilości światła rozproszonego. Roślina wymaga stale lekko wilgotnego podłoża w okresie wzrostu, dlatego podlewaj ją regularnie. Podłoże powinno być lekkie i przepuszczalne, ponieważ roślina ta jest wrażliwa na przelanie.

 

Syngonium confetti tricolor

Syngonium confetti tricolor to czarująca roślina zaliczana do kolekcjonerskich odmian syngonium. Na jej liściach pojawiają się aż trzy kolory w różnych proporcjach: ciemna zieleń, jasna zieleń i róż. Młoda roślina ma pokrój bardziej krzaczasty, jednak z wiekiem jej pędy stają się dłuższe i przyjmuje formę pnącza. Roślina ta nie tylko jest prosta w uprawie, ale także łatwo rozmnaża się za pomocą sadzonek pędowych. Preferuje stanowisko o świetle rozproszonym, oraz przepuszczalne, stale lekko wilgotne podłoże.

 

Nietypowe gatunki roślin kolekcjonerskich

rośliny kolekcjonerskie

Anthurium clarinervium

Anthurium clarinervium to piękna i elegancka odmiana tropikalnego anthurium o wyjątkowych, ciemnozielonych, niemalże czarnych, welwetowych liściach. Osiągają one spore rozmiary, mają sercowaty kształt, a ich urodę dodatkowo podkreśla jasne, srebrzyste unerwienie. Anthurium clarinervium preferuje stanowisko o rozproszonym świetle, bez bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej rośnie w bardzo przepuszczalnej ziemi, np. z dodatkiem podłoża do storczyków. Podlewanie powinno być regularne, ale oszczędne. Starsze egzemplarze kwitną, a ich pyłkiem można zapylać kwiaty innych odmian anturiów kolekcjonerskich i nie tylko. Przy odrobinie szczęścia możliwe jest wyhodowanie nowej, zaskakującej hybrydy.  

 

Calathea white fusion

Calathea white fusion to jedna z rzadziej spotykanych calathei i znacznie wyróżniająca się wyglądem. Charakteryzuje się bajecznymi, białymi wybarwieniami, na tle zieleni, a spodnia strona liści jest intensywnie fioletowa. Uwielbia miejsca jasne, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia. Calathea wymaga wysokiej wilgotności powietrza, minimum 60% ponieważ jej liście są bardzo cieniutkie i woda szybko z nich odparowuje. Lubi też częste podlewanie niewielką ilością odstanej wody, tak aby podłoże było stale delikatnie wilgotne. Najczęstszym problemem występującym w jej uprawie są przędziorki, które wyjątkowo upodobały sobie tę odmianę. Aby zapobiec ich występowaniu należy zadbać o podwyższoną wilgotność powietrza, oraz regularnie obserwować liście w poszukiwaniu szkodników i szybko reagować w razie ich wystąpienia. Warto pamiętać, że roślina wytwarza podziemne kłącza, dzięki czemu może odrodzić się niczym feniks z popiołów nawet jeśli straci wszystkie liście. 

 

Hoya wayetii variegata

rośliny kolekcjonerskie

Hoya wayetii variegata to śliczna i rzadko spotykana odmiana hoyi o charakterystycznych, wydłużonych liściach z pięknymi przechodzącymi przez siebie kolorami różu i kremu. Dodatkowo krawędź liścia jest pofalowana, dając efekt uroczej falbanki.  Jej młode liście mają  więcej rumieńców, które z czasem zamienią się w jasno kremową barwę z kolorową obwódką. Świetnie sprawdzi się jako pnącze uprawiane w swobodnie zwisającej formie. Jej liście są grube i odporne na utratę wody, dlatego należy podlewać ją oszczędnie, dopiero gdy podłoże zdąży już przeschnąć. Dodatkowo roślina ta może zakwitnąć, a jej kwiaty wydzielają przyjemny, słodkawy zapach.  

 

Maranta lemon lime

Maranta lemon lime to wyjątkowa i kolekcjonerska odmiana maranty, o elektryzującej kolorystyce liści. Na tle ciemnej zieleni wyróżniają się wybarwione na limonkowo nerwy układające się w kształt rybiego szkieletu. Dodatkowo liście pokryte są drobniutkimi włoskami nadającymi aksamitne wykończenie. Idealnymi warunkami do jej uprawy będzie ciepłe stanowisko o rozproszonym świetle oraz wysoka wilgotność powietrza. Wraz ze wzrostem roślina zaczyna wykazywać nieco płożący się pokrój, dlatego warto co jakiś czas przycinać ją i ukorzeniać w celu zagęszczenia. Tak jak inne maranty, odmiana lemon lime także składa liście na noc.

 

Pielęgnacja roślin kolekcjonerskich — o tym pamiętaj!

To, że roślina określana jest mianem kolekcjonerskiej, nie musi oznaczać, że jest ona trudna w uprawie. Bardzo wiele pięknych gatunków ma niewielkie wymagania, które z łatwością można spełnić na typowym parapecie. Jak zawsze, przed zakupem rośliny warto zapoznać się z jej preferencjami, aby mieć pewność, że jesteśmy w stanie zapewnić jej odpowiednie warunki. Wiele roślin kolekcjonerskich ma bardzo zbliżone wymagania do innych odmian danego gatunku. Jeśli jednak mamy do czynienia z rośliną z białą, żółtą, czy różową wariegacją mogą one wymagać więcej światła niż całkowicie zielone rośliny, ze względu na zmniejszoną ilość chlorofilu. Warto zadbać o ten czynnik, ponieważ jeśli światła będzie za mało, roślina może zacząć odrzucać wybarwione fragmenty, co spowoduje powstawanie brązowych plam nieodwracalnie szpecących liść. 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka