Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą

Dokarmianie ptaków zimą to ważne i odpowiedzialne zajęcie. Zimą nie zapominajmy o ptakach, które spędzają ją w naszym kraju. Najtrudniejszy dla ptaków okres to koniec zimy i początek wiosny. Jeżeli zdecydujemy się na dokarmianie, musimy robić to bardzo regularnie. Gdy zapamiętają nasze miejsce, staną się stałymi domownikami naszego ogrodu. To z kolei będzie dla nas wielką korzyścią. Gdy przyjdzie lato ptaki odwdzięczą się likwidowaniem szkodników np. owadów, które są ich wielkim przysmakiem. Dodatkowo obserwowanie ptaszków w karmników przynosi wielką radość zarówno tym najmłodszym jak i starszym.

Karmnik

Karmnik ustawiamy w miejscu bezpiecznym dla ptaków, najlepiej zacisznym, gdzie nie będą miały dostępu koty i inne drapieżniki. Karmnik powinien mieć spadzisty daszek, sięgający poza dno – dzięki temu pokarm nie będzie zamakał. Co jakiś czas czyścimy go z resztek jedzenia i odchodów ptaków. Warto dno karmnika wyłożyć np. folią – ułatwi nam to czyszczenie. To bardzo istotne by dbać o właściwą higienę w naszym karmniku by nie stał się siedliskiem ptasich chorób.

Rodzaj pokarmu

Pokarm powinien być bogaty w ziarna oleiste. Warto wyłożyć dla ptaków ziarna słonecznika i ziarna zbóż (proso, owies, pszenica) a także kasze (ugotowane), płatki owsiane, nasiona dyni, siemię lniane itd. Możemy pomyśleć także o orzechach laskowych lub włoskich, rodzynkach, suszonych morelach, świeżym jabłku i słoninie (niesolonej). Koniecznie sprawdzajmy jakość pokarmu i jego świeżość. Zepsute jedzenie czy zjełczała słonina zaszkodzi ptaszkom. W centrach ogrodniczych często dostępne gotowe mieszanki, idealnie skomponowane i bardzo lubiane przez ptaki. Oczywiście możemy pokusić się o przygotowanie ciekawego jedzenia dla ptaków samodzielnie. Czasem wystarczy opakowanie po jogurcie napełnić roztopioną słoniną i zatopić w niej ziarna słonecznika lub zbóż. Możemy także od razu zatopić w pojemniku sznurek, na którym powiesimy nasz smakołyk w karmniku. Taką mieszanką możemy wypełnić także np. łupinę po pomarańczy. Będzie dodatkowo wyglądała dekoracyjnie. Zamiast tłuszczu możemy także użyć żelatyny – do rozpuszczonej w wodzie żelatyny wrzucamy nasiona. Taką miksturę możemy wypełnić np. foremki do wykrawania ciastek. Nie zapomnijmy o dziurce na sznurek. Gotową zawieszkę w kształcie np. gwiazdki wieszamy w karmniku. Dobrym pomysłem może być także posmarowanie tłuszczem rolki po papierze toaletowym, a następnie obtoczenie jej w nasionach.

W karmniku możemy pomyśleć także o wodzie – w zimowym okresie jest ona dla ptaków dużym rarytasem gdyż dostęp do niej jest zwykle ograniczony.

Nie wykładamy w karmniku okruchów chleba. Chleb może zamoknąć, a potem zamarznąć lub spleśnieć – może zaszkodzić ptakom. Nie można dawać też produktów solonych, a kasze wyłącznie ugotowaną (nieugotowana pęcznieje w przewodzie pokarmowym).

Naturalne z drzew

Ptaki chętnie korzystają też z owoców rosnących na krzewach takich jak jarzębina, kalina, irga, berberys, ognik, głóg czy dzika róża. Warto pomyśleć i mieć tego typu krzewy w swoim ogrodzie. Nie dość, że nadadzą mu barw w zimie, to dodatkowo skorzystają na tym ptaki.

Warto wiedzieć czym dokarmiać ptaki. Nieprawidłowości w tym zakresie mogą doprowadzić nawet do śmierci ptaszka a dokarmianie ptaków zimą jest z pewnością bardzo pomocne dla tych małych, uroczych stworzeń.

Znane i lubiane

Przedstawiamy jeszcze kilka popularnych i łatwych do zaobserwowania ptaszków zimujących w Polsce:

Sikorka

Ma charakterystyczny żółty brzuszek z czarnym krawatem. Skrzydła i ogon są koloru niebieskawego. W ciągu dnia sikorka może zjeść tyle ile sama waży! Latem i wiosną żywi się owadami. W karmniku skuszą ją ziarna słonecznika, orzechy, pszenica, proso, owies oraz oczywiście bardzo popularna słonina (oczywiście niesolona!). Sprawdzamy regularnie jej świeżość. Zjełczałą wymieniamy na nową. Warto przygotować lub kupić tzw. kule tłuszczowe z zatopionymi nasionami. To towarzyskie ptaszki – często zdarza im się zjadać nasionka prosto z ręki człowieka.

Wróbel

Wróbel to bardzo znany, niewielki ptaszek. Żywi się nasionami zbóż, ziołami, roślinami strączkowymi i pączkami drzew oraz krzewów. Żywią się również owadami i karmią nimi młode – ze względu na to latem i wiosną z pewnością mogą być pożyteczne w naszym ogrodzie. Wróbel będzie zadowolony gdy w karmniku zapewnimy mu pszenicę, proso czy żyto. Nie pogardzi również drobną kaszą oraz łuskanym słonecznikiem.

Gil

To bardzo uroczy ptaszek z charakterystycznym czerwonym brzuszkiem. Jeśli chcemy skusić go do odwiedzin naszego ogrodu posadźmy w nim dziką różę, jarzębinę czy głóg – owoce tych roślin są przysmakiem gilów. Z karmnika gile lubią wyjadać słonecznik.

Czyż

Malutki ptaszek o żółtozielonym upierzeniu, nakrapiany ciemnymi plamkami. Czyżyki wyjadają z karmnika nasiona słonecznika i siemię lniane. W sezonie ich naturalnym przysmakiem są mszyce, drobne gąsienice i pająki. Zajadają się także nasionami olchy, wierzby, brzozy, świerku i jodły.

Rudzik

Charakterystyczny wygląd nadaje mu rude upierzenie piersi, gardła i boków głowy. Reszta sylwetki w kolorze szarym i jasnobrązowym. Wyjada chrząszcze, mrówki, dżdżownice i małe ślimaki. W karmniku nie pogardzi jagodami i owocami. Jest mało płochliwy, więc często je odwiedza.

 

ROŚLINY WIECZNIE ZIELONE

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka