Dlaczego sadzenie roślin jesienią ma sens?

SADZENIE ROŚLIN JESIENIĄ

Sadzenie roślin jesienią ma sens. Wiosna to nie jedyny dobry czas na tworzenie ogrodu. Jesienna pora roku także temu sprzyja i ma wiele zalet. Jeśli więc planujemy założenie trawnika, nasadzenia drzew i krzewów ozdobnych lub owocowych czy też stworzenie żywopłotu – w okresie września i października możemy tego z powodzeniem dokonać. Niektóre rośliny wręcz preferują sadzenie o tej porze roku.

Jakie są więc zalety jesiennych nasadzeń? Spieszymy z odpowiedziami.

Rośliny jesienią lepiej się przyjmują. Są ku temu bardziej sprzyjające warunki klimatyczne: jest więcej opadów, mija ryzyko upałów, dzień jest krótszy i ekspozycja na słońce nie jest tak długa jak na wiosnę. Straty wody nie są więc tak duże i łatwiej zapewnić roślinie odpowiednią wilgotność gleby, co jest niezwykle ważne dla jej wzrostu.

Gdy roślina ma zapewnioną odpowiednią wilgotność, bez problemu rozwija system korzeniowy, dobrze przyjmuje się na nowym miejscu a tym samym bez problemu zimuje.

Rośliny kopane z gruntu są przeważnie tańsze, ten okres jest więc idealny gdy planujemy zakup większej ilość krzewów na np. żywopłot.

Rośliny sadzone jesienią są piękniejsze wiosną. Są już dobrze ukorzenione i wiosną bez problemu rozpoczynają okres wegetacyjny i na przykład obficiej kwitną. Rośliny, które sadzimy wiosną całą energię wzrostu skierują na ukorzenienie się i ich część nadziemna nie będzie tak efektownie rosła.

Rośliny z nasadzeń jesiennych będą lepiej znosiły letnie upały i będą bardziej odporne na choroby.

Jakie rośliny lubią sadzenie jesienią?

Sadzenie jesienią lubią m.in. drzewka i krzewy owocowe np. porzeczki, agresty, jabłonie, grusze, drzewa i krzewy liściaste takie jak buki, berberysy, tawuły oraz rośliny iglaste m.in. cisy, świerki, jałowce, sosny. Jesienią dobrze przyjmują się także róże.

Jak sadzić?

Przed sadzeniem namaczamy korzenie rośliny by były dobrze nawodnione. Ziemia musi być przekopana i dokładnie odchwaszczona. Wsadzone rośliny dodatkowo obficie podlewamy – jesienna pogoda działa tutaj na naszą korzyść. Sadzonki powinny bez problemu ukorzenić się przed nadejściem mrozów. Po posadzeniu bardzo ważnym zabiegiem jest przycięcie części nadziemnej.

Pamiętajmy więc, że nasadzeń roślin nie musimy dokonywać wyłącznie na wiosnę. Korzystajmy także z jesiennej pory roku, która jak widać doskonale się tutaj sprawdza.

 

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Poznajemy rośliny lubiące jesienne sadzenie

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka