Jak dbać o hortensje?

JAK DBAĆ O HORTENSJE?

Hortensje to niezwykle piękne i dekoracyjne krzewy. Gdy kwitną są wielką ozdobą ogrodu. Dwie najbardziej popularne grupy spośród nich to hortensje ogrodowe i bukietowe.

Stanowisko dla hortensji

Hortensje dobrze czują się na stanowiskach półcienistych. Słońce sprzyja kwitnieniu rośliny, ale intensywne nasłonecznienie nie będzie dla nich korzystne. Można wyróżnić jednak także odmiany lubiące słońce (na przykład hortensja bukietowa Limelight). Miejsce powinno być osłonięte od wiatru.

Lubią gleby próchnicze, przepuszczalne i wilgotne, lekko kwaśne. Zbyt zasadowe podłoże spowoduje żółknięcie liści.

Pielęgnacja hortensji

Podczas kwitnienia hortensja ma duże potrzeby wodne, ale trzeba uważać żeby jej nie przelać. Pamiętajmy także o obfitym podlewaniu w okresie suszy, jedynie w okresie wegetacji podlewamy hortensję rzadziej. Nawożenie jest konieczne – możemy stosować nawóz dla roślin kwitnących lub specjalne preparaty przeznaczone dla hortensji.

HORTENSJE BUKIETOWE

Kwitną pod koniec lata na pędach tegorocznych. Jest to najważniejsza cecha odróżniająca ja od hortensji ogrodowej i najmocniej rzutująca na sposób pielęgnacji. Ta forma kwitnienia sprawia, iż hortensję bukietową można silnie skracać wczesną wiosną, a ponadto dla jej pąków niegroźne są przymrozki.

Popularne odmiany hortensji bukietowej:

  • GRANDIFLORA – osiąga wysokość i szerokość około 1,5 m. Przyrasta około 30 cm rocznie. Stanowisko słoneczne. Ma duże stożkowate kwiatostany o długości 30 cm. Z czasem kwiaty różowieją, a następnie zasychają. Można je zostawić na krzewie na zimę – zmrożone i przyprószone śniegiem będą ładną dekoracją.
  • LIMELIGHT – dorasta do wysokości około 3 m. Ma oryginalna kwiatostany – początkowo zielonkawo-żółte, z czasem kremowo-białe.
  • VANILLE FRAISE – dorasta di wysokości 2 m i szerokości 1,5 m. Ma ciemnoczerwone pędy i duże (40 cm) kwiatostany o ciekawym wybarwieniu. Początkowo są białe, potem przechodzącą w intensywnie różową barwę. Bardzo dekoracyjna, ceniona i poszukiwana odmiana.

HORTENSJE OGRODOWE

Kwitną wcześniej od hortensji bukietowej – już w czerwcu i lipcu, ale na pędach zeszłorocznych. Ważna jest więc ich skrupulatna ochrona przed mrozem. Nie należy jej intensywnie przycinać, wykonujemy jedynie cięcie higieniczne mające na celu usunięcie suchych lub uszkodzonych pędów. Mocne cięcie może spowodować, że nie doczekamy się na wiosnę kwiatów. Hortensja tego typu rośnie także dobrze w pojemnikach, wtedy na zimę można przenieść ją do pomieszczenia.

Popularne odmiany hortensji ogrodowej:

  • LEUCHTFEUER – ma kwiaty intensywnie różowo-czerwone, z kremową kropką w środku kwiaty, tworzącą ciekawy kontrast. Lubi słońce lub półcień.
  • ENDLESS SUMMER THE BRIDE – często uprawiana w pojemnikach. Jej kwiaty są białe, z delikatnym różowym odcieniem.
  • MAGICAL NOBLESSE – ma charakterystyczne wybarwienie kwiatów – początkowo białe, z czasem ich zewnętrzna część zielenieje. Kwiatostany są kuliste i osiągają nawet 20 cm średnicy.

HORTENSJE PNĄCE

Osiągają znaczne rozmiary. Kwitną na biało, na przełomie czerwca i lipca. Lubi miejsca cieniste lub półcieniste. Preferuje glebę próchniczą, wilgotną i kwaśną. Idealna do obsadzania murków, drzew, pergoli, ale także jako roślina okrywowa. Popularne odmiany to Petiolaris, Silver Lining oraz Miranda. Dobrze zimuje.

HORTENSJE DĘBOLISTNE

Ich liście przypominają ulistnienie dębu. Jesienią przebarwiają się na czerwono-fioletowy odcień. Kwiaty są białe, długie i stożkowate. Kwitnie latem. Lubi gleby lekko kwaśne i żyzne. Wymaga stanowisk półcienistych i osłoniętych. Na zimę warto ją zabezpieczyć. Popularne odmiany to: Snowflake lub Snow Queen.

HORTENSJE KRZEWIASTE

Do tej grupy zalicza się popularna odmiana Anabelle. Wyróżniają ją duże, matowe jasnozielone liście. Kwiatostany są kremowo-białe w kształcie półkul o średnicy 25-30 cm. Lubi stanowiska słoneczne lub półcieniste.

HORTENSJE PIŁKOWANE

Jej kwiatostan tworzą drobne kwiaty płodne oraz otaczające je większe kwiaty płonne. Bardzo dekoracyjne. Kwitnie nawet do września.

Zmiana barwy kwiatów hortensji ogrodowej

To chyba najciekawsza cecha hortensji. Aby zmienić kolor kwiatów należy zmienić kwasowość gleby. Bardziej zasadowy odczyn – kwiaty będą czerwonawe, odczyn kwaśny spowoduje iż kwiaty nabiorą niebieskiego, a nawet fioletowego odcienia. Jedynie białe hortensje nie ulegają przebarwieniu – nie posiadają antocyjanów, które odpowiadają za kolor kwiatów.

Przeczytaj także:

Jak i kiedy przycinać hortensje?

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka