Migdałek trójklapowy – czarujący krzew ozdobny

migdałek trójklapowy

MIGDAŁEK TRÓJKLAPOWY – CZARUJĄCY KRZEW OZDOBNY

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) nazywamy potocznie migdałkiem lub migdałowcem. To roślina co roku ciesząca się dużym zainteresowaniem klientów. Subtelna, ale jednocześnie obficie kwitnąca (często już w kwietniu), jest piękną ozdobą ogrodu.

Najpiękniejszy gdy kwitnie

Kwitnący migdałek trójklapowy prezentuje się naprawdę wyjątkowo. Różowe, pełne kwiaty pojawiają się jeszcze przed rozwinięciem się liści. Wyglądem przypominają małe różyczki. Drzewko jest nimi dosłownie obsypane, bez wątpienia stwarza to niepowtarzalny efekt. Kwiaty z koloru różowego mogą przebarwiać się na biały.

Migdałek trójklapowy – wymagania uprawowe

Migdałkowi warto zapewnić stanowiska zaciszne i ciepłe. Zimą osłaniamy go agrowłókniną. Z niskimi temperaturami lepiej radzi sobie forma krzewiasta migdałka. Mniej odporna jest forma szczepiona na pniu. W tym przypadku szczególnie chronimy przed mrozem miejsce szczepienia.

Gleba dla migdałka powinna być żyzna, przepuszczalna, stosunkowo wilgotna.

Aby nasz migdałek obficie kwitł oraz gęsto się rozkrzewiał należy go przede wszystkim odpowiednio przycinać. To jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych. Migdałek kwitnie na pędach zeszłorocznych, dlatego przycinamy go zaraz po kwitnieniu (maj/czerwiec) skracając jego pędy nawet o 2/3 długości.

Wraz z początkiem kwitnienia migdałek zasilamy nawozem. Następne nawożenie powinno nastąpić latem, w momencie zawiązywania pąków na kolejny sezon.

Migdałek trójklapowy – zastosowanie

Migdałek ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Pięknie prezentuje się jako soliter, ale sprawdza się także w formie na przykład żywopłotów lub szpalerów. Formy szczepione na pniu mogą być także uprawiane w pojemnikach (należy pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu donicy z migdałkiem na zimę). Ładnie wyeksponowany na rabacie migdałek szczepiony na pniu w otoczeniu zielonych, niższych bylin będzie naprawdę elegancką i nadającą uroku ozdobą.

Przeczytaj także:

KRZEWY KWITNĄCE WCZESNĄ WIOSNĄ

Krzewy kwitnące wczesną wiosną

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka