Ciekawe rośliny domowe

CIEKAWE ROŚLINY DOMOWE

Spośród roślin doniczkowych uprawianych w warunkach domowych możemy wyróżnić wiele ciekawych i nietypowych roślin.

Mogą mieć oryginalny wygląd, nietypowy zapach lub sposób odżywiania.

Znajdziemy wśród nich zarówno ciekawe zioła, jak i rośliny które część sezonu mogą spędzić na balkonie.

Wiele z nich z pewnością zaciekawi lub zachwyci naszych gości.

Wymieniamy i te łatwe w uprawie, jak i bardziej wymagające, których uprawę można potraktować jako wyzwanie.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą listę i uzupełnienia swoich kolekcji roślin o kilka wyjątkowych okazów.

LISTA CIEKAWYCH ROŚLIN DOMOWYCH:

STAPELIA PSTRA

stapelia pstra

Stapelia pstra zwana jest także gwiazdą szeryfa. Jest łatwa w uprawie a jej wyjątkowość tkwi w kwiatach - są bardzo oryginalne i piękne a pachną.... padliną! Naprawdę! Nie jest to jednak zapach uporczywy a zdecydowanie jest to urocza roślina, nietypowa, którą można zaskoczyć znajomych. Stapelia pochodzi z Afryki, należy do sukulentów. Oczywiście uwielbia słońce i nie wymaga zbyt częstego podlewania. Lubi ziemię żyzną. Możemy nawozić ją odżywką do kaktusów. Inne nazwy tej rośliny to zamszyca i brudnota.

MUCHOŁÓWKA

muchołówka

To mięsożerna roślina z rodziny rosiczkowatych. Uwielbia słońce. Im więcej go dostanie tym piękniej wybarwi się na czerwono. Lubi glebę lekko kwaśną - najlepszy dla niej będzie torf wymieszany z grubym piaskiem. Podlewamy ją do podstawki, powinna stale stać w wodzie na wysokość 1-2 cm. Przesuszenie ziemi będzie dla niej zgubne.  Nie wymaga nawożenia. Czy naprawdę łapie muchy? Owszem! Wabi je nektarem, a gdy owad poruszy choć lekko umieszczone na liściach pułapkach włoski, zamykają się one błyskawicznie i rozpoczyna się powolne trawienie ofiary (trwa ono aż kilka dni).

USZY SHREKA

uszy shreka

Uszy Shreka - tak zabawnie nazywany jest ten sukulent z rodzaju Crassula, odmiany Hobbit. Wygląda niezwykle oryginalnie i jest łatwy w uprawie. Lubi stanowiska jasne ale nie w bezpośrednim słońcu, dobrze znosi suche powietrze, należy podlewać go oszczędnie i zapewnić dobrze zdrenowane i przepuszczalne podłoże. Ma grube, rurkowato zwinięte listki, często delikatnie czerwonawe na końcach.

LITOPS

litopsy

Litopsy czyli tzw. żywe kamienie to łatwe w uprawie a jednocześnie niezwykle oryginalne rośliny. Litopsy to typowe sukulenty - potrzebują dużo słońca i mało wody. Aby zakwitły potrzebują okresu spoczynku. Umieszczamy je wtedy w chłodnym ale widnym pomieszczeniu i ograniczamy niemal zupełnie podlewanie. Przechowujemy je w ten sposób od grudnia do wiosny.

MECH KORALOWY

mech koralowy

Niezwykle urokliwa roślinka o bardzo dekoracyjnych owocach, przypominających mech pełen korali. To nertera płożąca. Najczęściej występuje w kolorze białym, żółtym i pomarańczowym. Dobrze rośnie w jasnych miejscach, ale nie na bezpośrednim słońcu. Nie lubi zbyt wysokich temperatur ani przesuszenia. Możemy także uprawiać ją na zewnątrz od wiosny do jesieni. Na zimę konieczne jest przeniesienie jej do domu.

ŻYWORÓDKA

żyworódka

Ma właściwości zdrowotne, podobne do aloesu. Uprawiana jest jako roślina doniczkowa. Wykazuje działanie bakteriobójcze, wirusobójcze i nawet przeciwgrzybiczne. Działa kojąco na skórę - łagodzi, wspomaga regenerację, działa przeciwzapalnie. Wspomaga odporność organizmu. Ogrom jej ciekawych właściwości i zastosowań leczniczych jest ogromny - to prawdziwa skarbnica witamin C, makro- i mikroelementów! Spożywana przeważnie w postaci soku.

KOCANKA CURRY

kocanka curry

Bardzo aromatyczna roślina, zapachem przypominająca popularną maggie. Zwykle kupowana jest w formie sadzonki. Możemy ją uprawiać w donicy, na tarasie czy po prostu na parapecie w kuchni. Jest rośliną wieloletnią, ale nie wytrzymuje mrozów poniżej -5 stopni Celsjusza. Musi więc zimować w pomieszczeniu. Często jest uprawiana także ze względów dekoracyjnych. Lubi stanowiska ciepłe, nie ma dużych wymagań co do gruntu, gleba musi być jednak przepuszczalna. Toleruje słabsze i suche podłoża, dobrze znosi suszę. W donicy musimy zapewnić jej drenaż. Wykorzystywania jest w lecznictwie, kosmetyce i chyba najszerzej w kuchni. Ma właściwości przeciwzapalne, ściągające i grzybobójcze. Olejek z curry łagodzi bóle migrenowe, pomaga w łuszczycy, trądziku, może być stosowany na siniaki, blizny a także przy bólach mięśni. Wykazuje także działanie przeciwdepresyjne. Obniża cholesterol. W kuchni może być dodawana do zup, sosów, mięs i ryb a także warzyw np. ziemniaków. Można ja także wykorzystać jako dekorację, kładąc gałązkę na talerzu z daniem. Jej smak jest bardzo intensywny, dlatego dajemy jej niewiele. Świeża liście możemy obrywać i używać na bieżąco. Możemy je także suszyć.

DZBANECZNIK

dzbanecznik

Dzbanecznik jest rośliną owadożerną. Lubi stanowiska jasne, podłoże kwaśne i dużą wilgotność powietrza. Najlepiej rośnie w podłożu przeznaczonym dla storczyków. Roślina składa się z liści oraz dzbanków, które w zasadzie także są liśćmi, ale odpowiedzialnymi za zdobywanie pokarmu. Gruczoły na obrzeżu dzbana wydzielają słodką substancję, która wabi owady. Obrzeże jest śliskie, więc siadająca na nim ofiara ześlizguje się do wnętrza dzbana wypełnionego sokami trawiennymi.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka