Chryzantemy

CHRYZANTEMY

Bardzo popularne jesienne kwiaty. Zwane są często złocieniami. Kwitną od wczesnej jesieni do pierwszych mrozów. Występują w wielu kolorach i odmianach. Ze względu na porę kwitnienia często wykorzystywane są do dekoracji nagrobków, około 1 listopada, podczas święta Wszystkich Zmarłych. Ale możemy ozdobić nimi zarówno ogród jak i balkon czy taras. Zależnie od odmiany chryzantemy przyjmą się zarówno na rabacie czy na tarasie lub balkonie. Będą pięknie kolorowały ogród gdy nadejdą już szare i deszczowe dni.

Na Wszystkich Świętych

Jeżeli chcemy kupić doniczkę chryzantem do dekoracji nagrobka, kupmy ją na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi. Pamiętajmy, że kwiaty te kupowane przy cmentarzach nie będą nadawały się do hodowania w ogródku. Zwykle są to chryzantemy szklarniane, które nie będą dobrze czuły się w naturalnych warunkach. Poza tym listopad to już zbyt późny termin na wysadzenie chryzantem do ogrodu. Przyjmijmy, że tego typu rośliny będą po prostu zdobić nagrobek na Święto Wszystkich Zmarłych – taka jest ich rola od lat.

Chryzantemy w donicy

Decydując się na zakup tych roślin upewnijmy się, że będzie to odmiana, która będzie dobrze czuła się w donicy. Najlepsze do uprawy w donicach będą odmiany z grupy Amico, Avalon Red, Conaco czy Elda White. Chryzantemy w donicach po kwitnieniu przycinamy i przechowujemy w chłodnym, ale jasnym i przewiewnym miejscu. Delikatnie podlewamy. Na wiosnę przesadzamy do świeżej ziemi.

Chryzantemy na rabacie

Chryzantemy rosnące na rabacie lubią słońce oraz żyzną, przepuszczalną. Uważamy z podlewaniem. Nie służy im zarówno przelanie, jak i przesuszenie. Jeśli chcemy by chryzantemy zdobiły nasz ogród przez wiele lat wybieramy odmiany mrozoodporne i wieloletnie. Jest ich naprawdę dużo. Różnią się wielkością kwiatu, kolorem i rozmiarem. Możemy stworzyć na rabacie prawdziwą chryzantemową feerię barw.

Kwiaty ścinamy gdy przekwitną lub zniszczy je pierwszy przymrozek. Na zimę chryzantemy trzeba zabezpieczyć – przeważnie tylko młode okazy. Okrywamy je stroiszem lub agrowłókniną. Nie stosujmy jako okrycia liści, kory czy kompostu – kwiaty ulegną razem z nimi rozkładowi.

Odmiany zimujące w ogrodzie

Zaliczyć tutaj można drobnokwiatową odmianę Solar (żółta), Rubra (różowa), czerwone odmiany Carmen i Monaco, pomarańczowe Raja i Bella Gold czy odmianę Havel Rurki, której płatki zwijają się w charakterystyczne rureczki. Z odmian wielkokwiatowych warto wspomnieć o odmianie Madam, Madonna czy Escort Czerwona.

Na koniec – pamiętajmy – to czy chryzantemy przyjmą się w naszym ogrodzie czy donicy zależy w dużej mierze od jakości materiału roślinnego, który kupimy. Ważne by rośliny były kupione w sprawdzonym miejscu, które gwarantuje wysoką jakość, zdrowych i silnych roślin.

Przeczytaj także:

Wszystko o Hebe

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka