Jak chronić rośliny przed przymrozkami?

Jak chronić rośliny
przed przymrozkami?

Pogoda nas nie rozpieszcza a wiosenne przymrozki spędzają sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Niestety wiosna nie chce jeszcze rozgościć się u nas na dobre. Musimy więc chronić nasze rośliny, by mróz nie poczynił szkód w budzącym się do życia ogrodzie. Jest to bardzo ważne – przemarzniętej rośliny praktycznie nie da się odratować, będzie słabiej kwitła, nie owocowała, będzie po prostu słabsza.

Ochrona przed przymrozkami

Obserwujmy prognozy pogody i ryzyko pojawienia się przymrozków. Tak naprawdę mija ono dopiero w połowie maja. Chrońmy rośliny gdy tylko zapowiadany jest spadek temperatury poniżej 0 stopni.

Głównie zagrożone są rośliny, które mają już pączki kwiatowe i młode przyrosty – magnolie, drzewka owocowe – niestety przymrozek może je zniszczyć. Młode wschody w warzywniaku także mogą ulec zniszczeniu.

Okrywanie

Stosujemy okrycia z agrowłókniny. Jest to materiał na tyle przepuszczalny dla powietrza i wilgoci, że roślina może w nim „oddychać”. Pozwala to ograniczyć przegrzanie rośliny a tym samym wystąpienie chorób grzybowych. Do tego agrowłóknina jest lekka, dzięki czemu nie obciąża i nie uszkadza roślin. Agrowłókninę możemy kupić po prostu na rolce lub w postaci uszytych kapturów. Osłaniamy nią także wschodzące warzywa.

Do okrywania roślin można użyć także gazet, tektury, słomy lub po prostu folii.

Rośliny okrywamy przed zachodem słońca, okrywy ściągamy po porannym przymrozku. Nie zostawiajmy ich w osłonach szczególnie w tych nieprzepuszczających powietrza – roślina może się zaparzyć.

Do ochrony drzewek owocowych można spróbować popularnych metod stosowanych w profesjonalnym sadownictwie – odymiania (służą do tego np. specjalne świece dymne) i zraszania (zamarzająca woda będzie oddawała ciepło i chroniła jak iglo delikatne kwiaty).

Kwiaty balkonowe

Są również narażone na zniszczenie przez przymrozki. Chroni je w zasadzie tylko cienka warstwa ziemi i donica. Jeśli możemy schowajmy je do domu. Przymrozków nie lubią np. pelargonie, surfinie i hortensje.


JAK PIELĘGNOWAĆ MAGNOLIĘ?

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka