Choinka sztuczna czy prawdziwa?

Choinka sztuczna
czy prawdziwa?

Choinka sztuczna czy prawdziwa – jaką wybrać na Boże Narodzenie? Przekazujemy wszystkie za i przeciw – sprawdźcie i wybierzcie rozsądnie. Zastanówcie się – lepsza będzie sztuczna czy żywa, w donicy czy cięta? Spieszymy już z informacjami na temat wad i zalet poszczególnych typów drzewek bożonarodzeniowych.

Choinka sztuczna

Czasem błędnie nazywana ekologiczną. Niestety ekologiczna nie jest, choć mogłoby się wydawać, że jest inaczej skoro kupując taką choinkę nie niszczymy lasów. Ale do produkcji choinki sztucznej zużywane są surowce naturalne (plastik produkuje się z środków ropopochodnych) a do tego, gdy się zniszczy nie można jej poddać recyklingowi. Spalona wytworzy trujące związki, a wyrzucona na składowisko będzie rozkładać się setki lat. Znamy już aspekt ekologiczny.

Istnieje jednak wiele zalet sztucznych choinek. Jedną z nich jest regularny kształt, rzadko kiedy udaje się znaleźć tak równą choinkę żywą. Możemy też kupić ją w różnych kolorach, nie tylko w tradycyjnej zieleni ale niekiedy w bieli, błękicie czy różu – dzięki temu możemy idealnie dopasować ją do naszego wnętrza. Zaletą choinki sztucznej jest także trwałość – nie będzie gubić igieł i posłuży nam na pewno kilka lat. Nie musimy martwić sie o stojak, umocowanie choinki i jej podlewanie. Niestety będziemy pozbawieni aromatycznego leśnego zapachu tak charakterystycznego dla żywego drzewka.

Choinka żywa w donicy

Jest to dobra alternatywa dla osób, która posiadają ogród oraz miejsce w nim na nowe drzewko iglaste. Warunkiem przyjęcia się drzewka w gruncie jest dobry stan korzeni – nie mogą być przed wsadzeniem w donicę skracane/obcinane.  Choinkę kupujemy więc tylko w sprawdzonym centrum ogrodniczym, do którego mamy zaufanie i pewność, że sprzedają materiał dobrej jakości. Choinka doniczkowa nie powinna stać w domu zbyt długo, optymalnie około 1 tygodnia. To sprawi że nie „wybudzi” się z zimowego uśpienia. Powinniśmy także stopniowo przyzwyczajać ją do zmiany temperatury. Zanim przyniesiemy ją do domu, przetrzymajmy ją przez kilka dni np. w garażu, w którym mamy temperaturę pośrednią pomiędzy domową a tą na zewnątrz. Po świętach choinkę w donicy przechowujemy w chłodniejszym miejscu, a potem możemy ją zdołować w gruncie (gdy nie jest zamarznięty) i zabezpieczyć agrowłókniną. Na wiosnę przesadzamy ją do gruntu. Na kolejne święta możemy ozdobić ją światełkami i wprowadzić świąteczny akcent także w ogrodzie. Możemy też, gdy posiadamy miejsce, przechowywać choinkę aż do wiosny w chłodniejszym pomieszczeniu. W warunkach domowych, także podczas Świąt nie zapominamy o jej regularnym o podlewaniu. Donicę możemy owinąć jutą lub ozdobić sztucznym śniegiem – będzie estetycznie i świątecznie.

Choinka żywa cięta

Chyba najpopularniejsze rozwiązanie w polskim domu. Do wyboru przeważnie mamy świerki i jodły. Świerki pięknie pachną ale dość szybko gubią igły. Jodły z kolei utrzymują się znacznie dłużej ale nie pachną już tak intensywnie, są także droższe od świerków. Wybierając choinkę ciętą, musimy pamiętać o stojaku. Niektóre centra ogrodnicze oferują dodatkowo nawiercenie drzewka, które ułatwia umieszczenie choinki w stojaku. Stojak na bieżąco uzupełniamy wodą. Po świętach choinkę bezpiecznie możemy wyrzucić na kompost. Wiele gmin organizuje także zbiórkę choinek po świętach i przekazuje je do spalenia do elektrociepłowni. W ten sposób nasze drzewko zostanie przetworzone w ciepło i energię. Niektóre ogrody zoologiczne także zbierają świąteczne drzewka i wykorzystują je jako żywność dla mieszkańców ZOO. Generalnie mamy nie jedną alternatywę by bezpiecznie i ekologicznie zagospodarować drzewko bożonarodzeniowe już po świętach.  Pamiętajmy, że żywe choinki nie są wycinane z lasów tylko ze specjalnych plantacji zakładanych właśnie na cele świątecznego zaopatrzenia nas w drzewka bożonarodzeniowe.

Mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Wam wybrać najlepsze drzewko, które spełni w pełni Wasze potrzeby i w kolejnym roku pytanie: Choinka sztuczna czy prawdziwa nie pojawi się już w Waszym domu.

JAKĄ CHOINKĘ CIĘTĄ WYBRAĆ?

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka