Byliny

byliny ogrodowe

Byliny ogrodowe

Byliny ogrodowe są zielnymi roślinami wieloletnimi, zimującymi w gruncie i wyrastającymi ponownie każdego roku. Ich pędy nadziemne po wydaniu kwiatów i nasion zwykle zasychają, a żywe pozostają organy podziemne (korzenie, kłącza lub rozłogi). Byliny zimozielone nie tracą ulistnienia jesienią.

Planując ogród bylinowy należy przede wszystkim wyodrębnić miejsca różniące się warunkami siedliskowymi i dobrać na nie odpowiednie rośliny.

Najbardziej tradycyjnym sposobem wykorzystania bylin jest rabata, na której sadzi się wybrane gatunki i odmiany pojedynczo lub grupami różnej wielkości.

Wymagania bylin nie są bardzo trudne do spełnienia, ale miejsce ich sadzenia musi być starannie przygotowane. Najważniejsze czynności to: usunięcie chwastów trwałych (mniszka, perzu itp.), organiczne nawożenie (obornik, kompost, nawóz zielony), głębokie przekopanie.

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne to: odchwaszczanie, podlewanie, usuwanie przekwitłych kwiatostanów i ścinanie zaschniętych części nadziemnych po skończeniu wegetacji.

PYSZNOGŁÓWKA OGRODOWA

pysznogłówka ogrodowa

Roślina wieloletnia, bez problemu zimująca. Osiąga wysokość nawet do 120 cm. Kwiatostany różowe, czerwone lub purpurowe - kolor zależny od odmiany. Pojawiają się w lipcu i sierpniu. Niewymagająca ale słabo odporna na suszę. Co 2-3 lata należy ją rozdzielić i przesadzić.Lubi stanowisko słoneczne. Idealna roślina na rabaty. Najlepiej sadzić po 3-10 sztuk.

BERGENIA SERCOWATA

Osiąga 25–40 cm wysokości. Bylina o dużych, okrągławych, skórzastych liściach, jesienią czerwieniejących. Częściowo zimozielona. W IV-V ukazują się silne, czerwone pędy, wys. do 40 cm, z gęstymi kwiatostanami. Dobrze rośnie na glebach wilgotnych, jest bardzo odporna na niesprzyjające warunki uprawy i wytrzymała na mrozy, może być sadzona na różnych stanowiskach – w słońcu i w cieniu, także pod drzewami. Dobrze rośnie w pobliżu zbiorników wodnych.

LIATRA KŁOSOWA

Roślina wieloletnia, bez problemu zimująca. Osiąga wysokość około 70 cm. Kwiatostany purpurowe, w odmianie 'Alba' białe. Pojawiają się od lipca do września. Potrzebuje gleby żyznej, stale umiarkowanie wilgotnej.Lubi stanowisko słoneczne. Idealna roślina na rabaty, do ogrodów w stylu wiejskim.

LAWENDA

Lawendy kojarzą się przede wszystkim z pięknym zapachem. Lubią słońce i przepuszczalne podłoże, z dużą zawartością wapnia. Bez problemu zimują i ładnie się rozrastają. Warunkiem jest właściwe przycinanie - na wiosnę i po zakończeniu kwitnienia. Kwitnie od czerwca do października. Jest rośliną miododajną.

OSTRÓŻKA

Osiąga wysokość od 1,5-1,8 m. Kwiaty duże, najczęściej niebieskie, białe, różowe lub fioletowe. Kwitnie w czerwcu. Lubi stanowisko słoneczne i półcieniste, a grunt żyzny i umiarkowanie wilgotny. Jest mrozoodporna.

SZAŁWIA OMSZONA

Bardzo prosta w uprawie i niewymagająca. Osiąga wysokość do 80 cm. Lubi słońce i przeciętną glebę. Bardzo dobrze zimuje. Kwitnie na fioletowo, różowo lub biało od czerwca do września. Przycięcie spowoduje, że zakwitnie ponownie.

KRWAWNICA POSPOLITA

Osiąga wysokość około 1 m. Kwiatostany różowe, kłosowate, pojawiają się w lipcu i sierpniu. Preferuje stanowisko ciepłe i słoneczne i żyzną glebę. Jest mrozoodporna.

ŁUBIN

Roślina wieloletnia. Kwitnąca osiąga od 1-1,5 m. Kwitną w czerwcu, niekiedy powtarzają kwitnienie jesienią. Spotykane w kolorach: róż, fiolet, błękit, biel, żółty. Potrzebują stanowiska słonecznego a gle przepuszczalnych, piaszczystych lub gliniastych.

RUDBEKIA

To roślina słońca, dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza oraz niskie temperatury. Kwitnie najczęściej na żółto, od sierpnia do października. Wymaga gleby żyznej i umiarkowanie wilgotnej. Osiąga wysokość od 30 do 90 cm - zależnie od odmiany.

ŻURAWKA

Roślina wieloletnia, o półzimozielonych liściach.Zależnie od odmiany liście mogą być zielone, bordowe, żółtawe lub czerwonawe. Kwitnie, kwiatostany unoszą się ponad liśćmi zebrane luźne kwiatostany. Kwitnie od maja do września. Osiąga wówczas wysokość od 15 do 50 cm.Gleba dla żurawki powinna być próchnicza, przepuszczalna, nieco wilgotna, lekko kwaśna.Stanowisko głownie półcieniste, niektóre odmiany słoneczne. Większość odmian mrozoodporna.Dobrze rośnie na rabacie, ale także w pojemnikach.

HOSTA/FUNKIA

Roślina wieloletnia. Wysokość zależna od odmiany. Stanowisko cieniste lub półcieniste, niektóre odmiany lubią słońce. Gleby żyzne, próchniczne, stale wilgotne. Ozdobne z racji liści. Zależnie od odmiany bywają w różnych odcieniach zieleni, niektóre obrzeżone na biało, niebieskawe, srebrzyste. Funkie kwitną. Mają dzwonkowate kwiatostany unoszące się nad liśćmi - białe, różowawe, jasno fioletowe. Odporne na mróz.

ŻAGWIN OGRODOWY

Zimozielona, poduszkowa bylina, wys. 5-10 cm, o drobnych, szarozielonych liściach. W kwietniu-maju całkowicie pokrywa się masami drobnych, przeważnie purpurowofioletowych kwiatów. Pojedyncze kwiaty ukazują się przez całe lato. Preferuje stanowiska jasne. Wymaga gleby lekkiej, przepuszczalnej, zawierającej wapń. Nadaje się na obwódki, skalniaki i do pojemników. Roślina jest mrozoodporna i zimozielona.

PIWONIA

To piękne rośliny o dużych, gęstych kwiatach. Zazwyczaj występują w odcieniach różu, bordo i bieli.

Stanowisko dla piwonii powinno być ciepłe i słoneczne. Są odporne na mróz, ale w pierwszych latach od posadzenia warto je okrywać.
Gleba dla piwonii powinna być żyzna i przepuszczalna, o odczynie średniokwaśnym (pH 5-6).

ROZWAR

Roślina wieloletnia. Osiąga wysokość do 60 cm. Pąki kwiatowe balonowatego kształtu, bardzo ładne. Występują najczęściej w kolorze niebieskim lub białym. Kwitnie w czerwcu-lipcu. Gleba żyzna, przepuszczalna. Młode rośliny lepiej okryć na zimę. Stanowisko słoneczne lub półcieniste. Ładnie prezentuje się na rabatach po 3-10 razem.

JEŻÓWKA

Idealne kwiaty do ogrodu w stylu wiejskim. Są łatwe w uprawie, odporne na mróz i zanieczyszczenia powietrza. Kwitną obficie co roku od lipca do września, bez problemu zimują. Preferują stanowisko słoneczne, a glebę żyzną i niezbyt suchą. Można je spotkać w wielu kolorach: żółtym, białym, różowym a nawet czerwonym.

KRWAWNIK

Osiągają wysokość do 80 cm. Potrzebują stanowiska słonecznego, niewymagające co do gleby. Kwiatostany składają się z drobnych koszyczków. Spotykane w kolorze różowym, białym, żółtym, a nawet czerwonym. Kwitną od czerwca do października.

FLOKS/PŁOMYK WIECHOWATY

Lubi miejsca słoneczne. Dorasta do około 1 m wysokości. Jego kwiatostany są kuliste i gęste, zazwyczaj różowe lub białe. Ładnie pachną. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Wymaga gleby żyznej, stale umiarkowanie wilgotnej. Dobrze zimuje. Wymaga przesadzania co 4-5 lat.

TAWUŁKI

Osiągają wysokość od 0,5-1 m. Kwiaty są wiechowate, spore, w kolorze różowym lub białym. Bardzo ładne. Dobrze rośnie w cieniu i półcieniu. Kwitnie od maja do września. Liście są pierzaste, u niektórych odmian mogą przebarwiać się na czerwono. Potrzebują gleby żyznej i próchniczej, a także wilgotnej. Dobrze rośnie przy zbiornikach wodnych.

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka