Astry – jesienne ozdoby ogrodu

ASTRY – JESIENNE OZDOBY OGRODU

To bardzo liczna grupa roślin. Znajdziemy wśród niej zarówno odmiany jednoroczne, jak i dwu- oraz wieloletnie. Różnią się wielkością, wyglądem oraz kolorem kwiatów. Jedno jest pewne – są niezastąpioną ozdobą jesiennego ogrodu. Przedstawiamy te najczęściej spotykane.

Rodzaj astrów obejmuje aż około 250 gatunków. Różnią się wyglądem lub kolorem kwiatów, pokrojem, a także potrzebami siedliskowymi. Ta różnorodność sprawia, że miejsce dla astrów powinno znaleźć się praktycznie w każdym ogrodzie. Są niezwykle urocze. Ich kwiaty z wyglądu kojarzą się ze stokrotkami i można je spotkać w ogromnej ilości kolorów: białe, różowe, niebieskie, żółte, fioletowe, a nawet purpurowe. Preferują stanowiska słoneczne. Ich odporność na mróz oraz okres kwitnienia zależą od odmiany – może trwać od sierpnia do października lub wcześniej w przypadku na przykład astrów alpejskich (od maja do czerwca). Astry wieloletnie wymagają odmładzania co kilka lat. Są to rośliny miododajne.

Popularne odmiany astrów:

 

ASTER CHIŃSKI

aster chiński

Roślina jednoroczna zwana także jaskrem chińskim. Wymaga przepuszczalnej, żyznej i kwaśnej lub lekko kwaśnej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska. Potrzebuje regularnego podlewania. Aby przedłużyć kwitnienie należy usuwać przekwitnięte kwiatostany. Idealny do kompozycji balkonowych i tarasowych. Gdy minie ryzyko przymrozków sprawdzi się także na rabacie. Wytrzymuje temperatury do -1 stopnia Celsjusza. Gdy jest chłodniej należy przetrzymać go w pomieszczeniu.

ASTER KRZACZASTY

aster krzaczasty

Ta grupa astrów zalicza się do bylin. Osiąga wysokość od 35 do 50 cm. Kwiaty pojawiają się jesienią – od września do października. Wymaga gleby żyznej i odmładzania co kilka lat. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste. Jest mało wymagający, trwały i szybko się rozrasta. Lubi stale wilgotną ziemię. Na wiosnę warto go nawieźć. Po przekwitnięciu, jeszcze przed zimą należy go krótko przyciąć. Jest mrozoodporny. Są to kwiaty niewysokie, nadają się więc także do uprawy w pojemnikach. W ogrodzie dobrze prezentują się na obwódkach rabat.

ASTER NOWOBELGIJSKI

aster nowobelgijski

Osiąga wysokość od 40 do 160 cm. Kwitnie od sierpnia, nawet do listopada i jest rośliną wieloletnią. Preferuje stanowisko słoneczne lub półcieniste, a glebę żyzną i próchniczą. Co 3-4 lat należy go odmłodzić przez podzielenie i przesadzenie. Bez problemu zimuje. Często wykorzystywany na kwiat cięty. Mocno się rozrasta i obficie kwitnie.

ASTER ALPEJSKI

aster alpejski

Dorasta do 20-30 cm wysokości. Kwitnie w maju i czerwcu. Jest wieloletni. W naturze można spotkać go w Tatrach. Potrzebuje gleby żyznej, przepuszczalnej i wapiennej. Dobrze znosi zimę, choć młode sadzonki warto zabezpieczyć.

Do innych znanych odmian astrów zalicza się także: aster nowoangielski, aster gawędka, aster gładki, aster wrzosolistny czy aster tatarski.

Przeczytaj także:

https://www.hortorus.pl/wrzosy/

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka