Alokazja — przegląd odmian. Jak pielęgnować tę roślinę?

alokazja

Alokazja to roślina domowa występująca w wielu odmianach charakteryzujących się niezwykle dekoracyjnymi liśćmi w niezwykłych barwach mogących osiągać pokaźne rozmiary. Choć ich kwiaty nie są okazałe, warto uprawiać je ze względu na walory estetyczne blaszek liściowych. Jakie różnice występują między poszczególnymi odmianami tej rośliny? Jakie warunki najlepiej zapewnić jej do zdrowego wzrostu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

 

Alokazja — co to za roślina i czym się charakteryzuje?

Alokazja to roślina doniczkowa z rodziny obrazkowatych (araceae), która pochodzi z Afryki i Madagaskaru. Większość odmian tworzy grube, mięsiste liście w kształcie serca lub strzały. Osadzone na długich ogonkach liściowych. Liście  alokazji zazwyczaj są intensywnie zielone lub ciemnozielone. Z jasnym, kontrastowym unerwieniem. Spody liści często wybarwiają się na kolor burgundowy. Cechą charakterystyczną alokazji jest bulwa, z której wyrastają liście, stanowiąca organ magazynujący energię. Dzięki temu alokazja może przetrwać niesprzyjające warunki i dopóki bulwa nie zgnije, odrodzić się niczym feniks z popiołów. 

Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Hoja, czyli woskownica — uprawa i pielęgnacja”.

 

Przegląd popularnych odmian alokazji — jakie są różnice między nimi?

alokazja

Do najpopularniejszych odmian alokazji spotykanych w sklepach ogrodniczych zaliczają się:

 

Alokazja Bambino Arrow — jest jedną z drobniejszych odmian o ciemnozielonych liściach z białosrebrzystym unerwieniem i burgundowym spodem liścia. Tworzy mniejsze liście, ale w większej ilości. 

 

Alokazja Black Velvet — odmiana o bardzo ciemnych, niemal czarnych liściach z aksamitnym wykończeniem. Dodatkowo ozdobiona jasnym, srebrzystym unerwieniem. Dorasta do 45 cm wysokości. 

 

Alokazja Polly — roślina ta ma ciemnozielone liście o powcinanych brzegach oraz z białym unerwieniu i obrzeżem, oraz fioletowym spodzie. Całość tworzy bardzo niespotykany efekt. 

 

Alokazja Zebrina – Jej duże, strzałkowate zielone liście osadzone są na długich ogonkach liściowych pokrytych zwierzęcym wzorem. To połączenie nadaje jej niezwykły, tropikalny wygląd. 

 

Alokazja Macrorrhiza – Jedna z największych odmian, jej blaszki liściowe mogą osiągać nawet metr szerokości. Potrzebuje sporej ilości rozproszonego światła, w przeciwnym razie liście mogą się wyciągać i pokładać pod swoim ciężarem.

 

Alokazja cuprea Red Secret – Blaszki liściowe przyjmują owalny kształt z wyraźnym żebrowaniem. Mają niecodzienny kolor ciemnej zieleni przebarwiającej się miejscami na bordowo. Dodatkowo mienią się metalicznie, co nadaje im wygląd pancerzyków żuków. 

 

Alokazja Pink Dragon – Tworzy spore, kontrastowe liście z jasnym unerwieniem i bardzo ciemną blaszką. Liście od spodu są purpurowe, a ogonki liściowe jasno różowe. Osiąga wysokość około 70 cm, przy czym blaszki liściowe mogą mieć nawet 40 cm długości. 

 

Jakie warunki klimatyczne lubią alokazje i jak zapewnić im optymalne warunki?

alokazja

Alokazje to rośliny tropikalne, które preferują ciepłe i wilgotne warunki. Optymalna temperatura to dla niej 18-24 stopnie Celsjusza, a wilgotność powietrza najlepiej aby przekraczała 50%. Rośliny te wymagają też sporo światła, ale nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, które może prowadzić do przypalenia liści. W naturze rosną one w poszyciu lasów deszczowych, gdzie panuje bardzo wysoka wilgotność, oraz dociera niewiele słońca. Jednak alokazja macrorrhiza oraz alokazja cucullata są także powszechnie spotykane na bardziej suchych i słonecznych stanowiskach, co może być wskazówką jakiej pielęgnacji potrzebują. 

 

Podłoże do alokazji — jakie składniki są ważne?

Podłoże dla alokazji powinno być bardzo dobrze przepuszczalne, ale jednocześnie zasobne. Nie może zbyt długo magazynować wody, ponieważ alokazje są wrażliwe na przelanie, jednocześnie nie powinno za bardzo przesychać. Zawartość składników magazynujących nadmiar wody, aby następnie stopniowo oddawać wilgoć sprzyja zdrowemu wzrostowi alokazji. Podłoże powinno się składać z mieszanki gleby kompostowej oraz rozluźniaczy, np. perlitu, keramzytu, czy chipsów kokosowych. Alokazje preferują podłoże o odczynie lekko kwaśnym. 

 

Podlewanie alokazji — jak często i ile wody potrzebuje ta roślina?

Podlewanie alokazji to ważny aspekt pielęgnacji tej rośliny. Aby dobrze rosła i wypuszczała liść za liściem, należy zapewnić jej odpowiedni poziom wilgotności w korzeniach. Alokazje lubią wilgotne środowisko, ale zbyt duża ilość wody może doprowadzić do gnicia korzeni, a co gorsza bulwy. Dlatego ważne jest, aby zarówno nie przesuszać, jak i nie przelewać podłoża. Alokazję należy podlewać regularnie, ale umiarkowanie, dzięki czemu woda nie będzie zalegać w podstawce. Woda powinna być w temperaturze pokojowej, najlepiej czysta deszczówka, lub odstana woda kranowa. U wrażliwych odmian woda kiepskiej jakości może powodować powstawanie plam na liściach, lub zasychanie ich końcówek. 

Przeczytaj nasz ostatni artykuł “Paprocie — wymagania, pielęgnacja i uprawa”.

 

Nawożenie alokazji — kiedy i jak najlepiej to robić?

Nawożenie jest ważnym elementem pielęgnacji alokazji, ponieważ pomaga w utrzymaniu jej okazałych liści w dobrym zdrowiu. Alokazji to rośliny, które potrzebują regularnego nawożenia w sporych dawkach. W przeciwnym razie, mogą tworzyć mniejsze, bledsze liście, oraz całkowicie odrzucać te starsze. Zatem jeśli Twoja alokazja ma tylko kilka liści i żeby wyprodukować nowy, odrzuca jeden stary, zwiększenie intensywności nawożenia powinno pomóc. W okresie zimowym nawożenie można ograniczyć, zwłaszcza jeżeli roślina przechodzi okres spoczynku.  

 

Przycinanie alokazji — jak to robić i czy jest to konieczne?

alokazja

Alokazje to rośliny, które zazwyczaj nie potrzebują intensywnego przycinania. Może się zdarzyć, że z wiekiem, roślina wytworzy długi, goły pień. Jeżeli taki pokrój rośliny nam nie odpowiada, można przyciąć ją nieco poniżej pióropusza liści i ukorzenić. Jednak zabieg ten wykonywany jest rzadko, a skuteczny sposób na jej rozmnażanie przedstawiamy w dalszej części artykułu. 

 

Rozmnażanie alokazji — jak to zrobić i kiedy najlepiej rozmnażać?

Alokazje samoistnie wytwarzają przy korzeniach bulwki, które są zaczątkiem przyszłych roślin. Jeżeli zostaną w ziemi przy roślinie matecznej, z czasem część z nich zacznie się rozwijać i tworzyć młode sadzonki. Wystarczy oddzielić taką roślinkę i przesadzić ją do innej doniczki. Jeśli jednak chcielibyśmy przyspieszyć ten proces, możemy wykopać bulwki i umieścić je w wilgotnym podłożu, np. ziemi, lub perlicie. Dodatkowo warto przykryć bulwki mini szklarenką, w postaci przezroczystego pojemnika lub foliowej reklamówki, aby dodatkowo podnieść wilgotność powietrza. Takie szklarenki należy regularni wietrzyć minimum raz dziennie. Kiełkowaniu bulwek sprzyja także wyższa temperatura, dlatego warto postawić je w pobliżu kaloryfera, lub na macie grzewczej. Te samą technikę można zastosować w przypadku gdy roślina mateczna straci wszystkie liście i korzenie, ale bulwa jest zdrowa i jędrna.    

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka