Rośliny dobrze rosnące w cieniu

ROŚLINY DOBRZE ROSNĄCE W CIENIU

Rośliny dobrze rosnące w cieniu to idealne rozwiązanie do ogrodów, w których chcemy rozjaśnić i pokolorować zacienione miejsca. Przedstawiamy Wam więc kwiaty rabatowe, które idealnie sprawdza się na stanowiskach cienistych i półcienistych. Są to głównie rośliny jednoroczne, ale nie tylko. Możemy zdobić nimi zarówno rabatę jak i skrzynki balkonowe lub tarasowe.

Na naszej liście znajdują się rośliny dobrze rosnące w cieniu a dodatkowo pięknie kwitnące. Jedynie żurawki i funkie, mają delikatne ale również dekoracyjne kwiatostany.

 

Niecierpek Impatiens

Dobrze czuje się na stanowisku cienistym lub półcienistym. Jest rośliną jednoroczną ale będzie zdobił ogród do pierwszych przymrozków. Co roku, wiosną możemy kupić jego sadzonkę w centrach ogrodniczych – najczęściej spotykany w kolorze białym, różowym, czerwonym i łososiowym. Podłoże dla niecierpka powinno być próchnicze i dość wilgotne – uważajmy jednak na przelanie. Niecierpków lepiej także nie zraszać wodą, ze względu na ryzyko chorób. Podczas kwitnienia dobrze wzmacniać niecierpki nawozem do roślin kwitnących lub balkonowych. Nazwa niecierpków związana jest ze sposobem rozsiewania nasion – torebki nasienne są bardzo wrażliwe na dotyk, wystarczy podmuch wiatru by niecierpliwie z owocu niecierpliwie wystrzeliły nasiona – nawet na odległość kilku metrów. Pochodzi głównie z Afryki i Azji.

 

 


Surfinia zwana także petunią Petunia surfinia

Często te nazwy używane są zamiennie – nie jest to do końca prawidłowe. Surfinia to po prostu zwisającą odmiana petuni. Surfinia czuje się dobrze na stanowiskach półcienistych ale także słonecznych. Konieczne jest osłonięcie jej od wiatru i deszczu. Nie znosi przesuszania – musimy pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Dla obfitego kwitnienia stosujemy nawóz dla tego typu roślin. Regularnie należy także uszczykiwać przekwitnięte kwiaty. Surfinie najlepiej sprawdzą się w kompozycjach na balkonach i tarasach – piękne kosze, skrzynie ze zwisającymi surfiniami będą wyglądać zjawiskowo. Kolorów surfinii jest mnóstwo – biel, róż, czerwień, fiolet to tylko niektóre z nich. Istnieje również wiele ciekawych, obecnie bardzo popularnych i poszukiwanych odmian np. night sky – o kwiatach w kolorze niebieskim z białymi kropkami przypominających rozgwieżdżone niebo lubo kwiatach całkiem czarnych np. black mamba. Pierwsze surfinie zostały wyhodowane w Japonii. Surfinia jest rośliną jednoroczną. W warunkach naturalnych nie przezimuje w polskim ogrodzie.

 

 

 


Begonia Begonia

 

Te rośliny uprawiane są zarówno w ogrodzie jak i w warunkach domowych. Ilość odmian jest ogromna – różnią się m. in. rodzajem kwiatów – mogą być np. pojedyncze lub pełne oraz wymagania. Begonia kaskadowa – lubi stanowisko półcieniste, podłoże powinno być próchnicze. Wymaga regularnego podlewania i nawożenia. Przekwitnięte kwiatostany uszczykujemy – to przedłuża kwitnienie. Jest odmianą zwisającą – bardzo ładnie wygląda w koszach lub wiszących pojemnikach. Begonia stale kwitnąca – ta odmiana polubi stanowisko słoneczne. Ma grube, mięsiste i błyszczące liście. Lubi glebę próchniczą, lekko kwaśną. To roślina jednoroczna.

 

 

 

Barwinek pospolity Vinca minor

 

 

Jest płożącą, niewysoką rośliną wieloletnią. Lubi cień lub półcień oraz torfowe, dość wilgotne podłoże. Kwitnie w kwietniu i w maju. Jego kwiaty mają fioletowoniebieski odcień ale występują też odmiany białe lub różowe. Dobrze rośnie pod drzewami, krzewami zadarniając teren i zastępując trawnik. Idealnie sprawdzi się na skalniaku i na skarpie. Dobrze rośnie także w pojemniku, z którego może dekoracyjnie zwisać. Możemy więc uprawiać go na tarasie lub balkonie. Dziko rosnący barwinek jest objęty ochroną. Uwaga – jest rośliną trującą.

 

 

 

Żurawki Heuchera

 

 

Od kilku lat niezmiennie w modzie. Ich dekoracją są różnokolorowe liście – od odcieni zieleni, przez czerwienie aż do głębokiego bordo. Żurawki także kwitną. Delikatne kwiaty na wzniesionych pędach pojawiają się od maja do sierpnia. Kwiaty delikatnie drżą na wietrze – dlatego żurawka nazywana jest także drżączką. Lubią stanowiska półcieniste a gleby próchnicze i wilgotne. Zimują w gruncie, zazwyczaj radzą sobie doskonale, ale cenniejsze okazy lepiej okryć. Dobrze radzą sobie także w pojemnikach. Będą ładnie wyglądać na skalniaku, przy oczku wodnym a także pod drzewami – najlepiej sadzone w grupach. Są wieloletnie.

 

 

Hosty (funkie) Hosta

 

Mają skromne wymagania. Ich dekoracją są głównie liście, choć hosty również kwitną. Potrzebują ziemi przepuszczalnej i wilgotnej, lekko kwaśnej. Są roślinami wieloletnimi. Hosty w większości preferują stanowiska cieniste, ale niektóre odmiany będą także dobrze czuły się na stanowiskach słonecznych. Możemy sadzić je pod drzewami, krzewami a nawet przy oczku wodnym. Istnieje wiele odmian host – różnią się wybarwieniem liści – zwykle w różnych odcieniach zieleni, niebieskawe, czasem z jasnymi obrzeżami lub całkowicie białe – jak ostatnio modna odmiana White Feather.

 

 

 

Dąbrówka rozłogowa Ajuga reptans

 

Bylina wieloletnia, okrywowa, płożąca. Preferuje stanowiska półcieniste i cieniste. Lubi glebę wilgotną i próchniczą. Można ją sadzić na brzegach zbiorników wodnych oraz na obrzeżach rabatek. Kwiaty ma zwykle niebieskofioletowe, czasem białe lub różowe. Może różnić się także kolorami liści. Jest rośliną mocno ekspansywną – należy uważać by nie zdominowała innych gatunków roślin. Efektownie prezentuje się także pojemnikach. Jest częściowo zimozielona. Zdarza się jednak, że liście przemarzają. Bez problemu jednak na wiosnę wypuści nowe przyrosty.

 

 

 

Konwalia Convallaria

 

Konwalie to delikatne byliny o pięknym, charakterystycznym zapachu. Najlepiej będą się czuły na glebie próchniczej, przepuszczalnej i wilgotnej. Konwalie lubią cień, dobrze będą rosły pod drzewami i krzewami. To roślina wieloletnia. Często jest wykorzystywana jako kwiat cięty. Szybko się rozrasta w związku z czym istnieje niebezpieczeństwo zdominowania przez nią innych roślin w naszym ogrodzie. Uwaga – mimo swoich właściwości leczniczych to roślina silnie trująca. Najbezpieczniej kupować apteczne preparaty zawierające w składzie konwalię. Mamy wtedy pewność, że nam nie zaszkodzą. Konwalie są niekiedy uprawiane w donicy. Możemy je spotkać naturalnie w przyrodzie – w tej postaci są pod ochroną.

 

 

 

Tawułka Arendsa Astilbe arendsii

 

 

Pięknie kwitnie. Jej spore wiechowate kwiatostany mogą być koloru białego, różowego lub czerwonego. Lubi stanowiska wilgotne i cieniste. Dorasta do wysokości około 1,5 m. Ładnie będzie prezentować się np. przy oczku wodnym. Jest mrozoodporna. Bywa uprawiana w pojemnikach tarasowych. Jest rośliną raczej niewymagającą a jednocześnie niezwykle dekoracyjną.

 

 

 

 

ŁATWE W UPRAWIE ROŚLINY WIELOLETNIE

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka