Porady ogrodnicze na styczeń

Porady ogrodnicze na styczeń

Porady ogrodnicze na styczeń – jakie prace należy wykonać. W styczniu prac ogrodowych nie jest wiele. Bardziej polegają one na sprawdzaniu i kontrolowaniu stanu roślin. Więcej pracy będzie gdy spadnie śnieg. Podsumujmy na co warto zwrócić uwagę w styczniu.

Zabezpieczenia przed szkodliwym działaniem mrozu

Sprawdzamy czy zabezpieczenia roślin przed mrozem nie uległy zniszczeniu, jeśli tak się stało wymieniamy je na nowe lub uzupełniamy. Pamiętajmy by taki przegląd zabezpieczeń robić regularnie. Jeśli mieliśmy ciętą choinkę może jej gałązki wykorzystać do dodatkowego okrycia roślin i zwiększenia ochrony przed mrozem.

Jeśli pada śnieg otrząsajmy go z drzew i krzewów, ciężki zalegający śnieg może je deformować.

W styczniu możemy wykonywać także bielenie drzew owocowych. Bielenie ma zapobiegać tzw. pęknięciom mrozowym, które mogą powodować rany zgorzelinowe. Pęknięcia powstają na skutek różnicy temperatur – ogrzane w ciągu dnia słońcem pnie drzew, wieczorem zostają gwałtownie schłodzone przez mróz – na skutek tego procesu kora drzew może pękać. Bieląc drzewa zapobiegamy ich nadmiernemu ogrzewaniu. Tym samym zmniejszamy ryzyko powstania dużej różnicy temperatur i zniszczenia pnia drzewa. Pnie drzew ozdobnych przed pękaniem zabezpieczamy owijając słomą lub tekturą.

Porządki

Z drzewek owocowych usuwamy zaschnięte liście i owoce – mogą być źródłem późniejszych. Przeglądamy drzewka w poszukiwaniu szkodników i ich jaj. Zimą będą dobrze widoczne. Jeśli takowe znajdziemy niszczymy je. Sprawdzamy formę przechowywanych wiosennych bylin i cebul. Wyrzucamy te, które mają oznaki chorób np. z białym nalotem.

Podlewanie

Warto podlać rośliny trzymane na balkonie gdy temperatura przez kilka dni utrzymuje się powyżej zera. Pamiętajmy także o podlewaniu innych roślin zimujących w pomieszczeniach np. pelargonie czy fuksje. Oczywiście podlewamy je skąpo ale nie doprowadzamy do całkowitego wysuszenia ziemi.

Odgarnianie śniegu

Odśnieżamy trawnik na bieżąco. Nie dopuszczamy do zalegania śniegu ani tym bardziej do wytworzenia zmrożonej skorupy. Nie składujemy śniegu w jednym miejscu, szczególnie na trawniku. Prawidłowa pielęgnacja pozwoli uniknąć chorób grzybowych trawnika.

Zielono mi

Zróbmy sobie namiastkę ogródka na parapecie. Wystarczy umieścić w donicy korzeń pietruszki z rozwijającą się natką, czosnek lub cebulę a samą donicę postawić w ciepłym i jasnym miejscu. Nie zapominamy o podlewaniu. W ten sposób zapewnimy sobie stały dostęp do świeżych, zielonych smakołyków i oczywiście witamin.

Dokarmianie ptaków

Na bieżąco czyścimy i uzupełniamy karmnik. Gdy temperatura jest dodatnia możemy dodatkowo dać ptaszkom wodę. W zimowej aurze to wielki rarytas. Więcej o dokarmianiu ptaków w naszym wcześniejszym artykule: http://www.hortorus.pl/dokarmianie-ptakow-zima.

PORADY OGRODNICZE NA LUTY

 

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka