Porady ogrodnicze na kwiecień

Porady ogrodnicze na kwiecień

„Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata” mówi stare przysłowie. Bardzo dobrze odzwierciedla je tegoroczna sytuacja za oknem – piękne słońce grzeje, a jednocześnie zdradliwy i zimny wiatr dmucha nam w plecy.

Zadbaj o rośliny cebulowe

W ostatnich latach kwiecień jest raczej suchym miesiącem. W związku z tym, wiele roślin warto dodatkowo podlać, aby zapewnić im odpowiedni start na cały sezon. Szczególnie wdzięczne będą za to rośliny cebulowe, które upodobały sobie ten miesiąc na okres najintensywniejszego wzrostu i przede wszystkim – kwitnienia. Pomocne będzie również delikatne odchwaszczenie ich i nawiezienie nawozem mineralnym.

Nawożenie trawy

Kwiecień jest również okresem, w którym rozpoczynamy nawożenie wielu innych roślin, w tym także trawy. Możemy ją nawieźć na początku drugiej połowy miesiąca, zaraz po pierwszym koszeniu. Najlepiej zastosować do tego nawozy mineralne wieloskładnikowe. Należy jednak pamiętać, żeby rozsypać nawóz na suchą trawę i dopiero później podlać. W połowie miesiąca zaczynają również pojawiać się pierwsze przędziorki i mszyce wylęgające się z jaj zimowych. W przypadku zaobserwowania przędziorków, zabieg opryskiwania należy powtórzyć po około 7-10 dniach od pierwszego oprysku. Jeśli w roku poprzednim na jakichś roślinach wystąpiły szpeciele warto pomyśleć o zastosowaniu preparatu przeciwko nim już teraz.

Pielęgnacja pnączy

W tym czasie również wykonujemy pierwsze zabiegi pielęgnacyjne, skierowane na pnącza. Powojniki, bluszcz, glicynia, winobluszcz czy wiciokrzew rozpoczynają wtedy wzrost, w związku z tym warto je  zasilić. Z nawożeniem aktinidii wstrzymujemy się jednak do maja.

Przesadzanie roślin domowych

Kolejnym zabiegiem, który powinniśmy wykonać w drugiej połowie miesiąca jest przesadzenie roślin zimujących w pomieszczaniach. Należy pamiętać, aby po zimie, przed wystawieniem na dwór, przeprowadzić ich oczyszczanie ze starych liści oraz złamanych czy uszkodzonych gałązek. W marcu i kwietniu przesadzamy również rośliny doniczkowe domowe. Pamiętając, aby nie robić tego częściej niż co 2-3 lata i jedynie w przypadku roślin, które tego potrzebują.

Nawożenie roślin ozdobnych

Na przełomie kwietnia i maja nawozimy rośliny ozdobne nawozami wieloskładnikowymi. Nie można przeprowadzać nawożenia zbyt wcześnie, aby roślin nie uszkodziły przymrozki, które jeszcze do tego czasu mogą się pojawiać.


PORADY OGRODNICZE NA MAJ

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka