Pędzenie roślin cebulowych

Pędzenie roślin cebulowych

Pędzenie roślin cebulowych

Pędzenie roślin cebulowych to zabieg, dzięki któremu zimową porą możemy stworzyć odrobinę wiosny w swoim domu. Zapewniając specyficzne warunki cebulom tulipanów, krokusów lub hiacyntów możemy cieszyć się pięknymi kwiatami, zanim wiosna na dobre się u nas rozgości.
Pędzenie roślin cebulowych to zabieg polegający na przyspieszeniu ich naturalnej wegetacji, tak by doprowadzić do wcześniejszego zakwitnięcia rośliny. Zabiegowi temu dobrze poddają się tulipany, hiacynty, szafirki oraz krokusy.

I ETAP
przechłodzenie

Na początku cebule przechowujemy w temperaturze około 5 stopni Celsjusza, przez około 9-10 tygodni. Posiadacz ogrodu może przechowywać je zakopane w donicy, w gruncie i wykopać do pędzenia na koniec zimy. Gdy nie mamy ogrodu cebulki przechowujemy w lodówce. Niekiedy odpowiednio przechłodzone cebulki do pędzenia można kupić w sklepie ogrodniczym.

II ETAP
nieco cieplej

Cebulki sadzimy do docelowych donic lub ustawiamy w szkle i przenosimy do temperatury 10-12 stopni Celsjusza. Pędy rozpoczynają wzrost.

III ETAP
kwitnięcie

Gdy pędy cebulek osiągną około 10 cm przenosimy je do temperatury około 20 stopni Celsjusza. W tych warunkach powinny zakwitnąć. Jedynym zabiegiem pielęgnacyjnym będzie podlewanie.

Jak sadzić?

Cebulki sadzimy w wybranej donicy, wysypanej na dnie keramzytem i następnie ziemią uniwersalną. Hiacynty można uprawiać bez gleby, na przykład w szklanym pojemniku wypełnionym wodą, w której zanurzamy korzenie cebulki. Podobnie możemy pędzić narcyzy.

Co po przekwitnięciu?

Po przekwitnięciu obcinamy kwiat zostawiając liście. Gdy liście zaschną wykopujemy cebulkę i przechowujemy ją w suchym i przewiewnym miejscu. We wrześniu możemy zasadzić je do gruntu lub ponownie poddać zabiegowi pędzenia. Cebulki uprawiane w wodzie po przekwitnięciu wyrzucamy, zazwyczaj nie są w stanie ponownie zakwitnąć.

Terminy

Tulipany potrzebują około 3 miesięcy do zakwitnięcia. Oczywiście są to trzy miesiące od czasu ich zasadzenia, nie uwzględnia się tu czasu schłodzenia. Jeśli chcemy cieszyć się nimi w lutym, sadzimy je w listopadzie.

Jeżeli marzą nam się hiacynty na Boże Narodzenie zasadźmy je do gruntu w październiku. Cebulki te często pędzie się szkle, bez ziemi, korzenie po prostu zanurzone są w wodzie.

Przy narcyzach zwróćmy uwagę na ilość światła, kwiaty te potrzebują go bardzo dużo. Gdy pędy zaczynają rosnąć, narcyzy ustawiamy na słonecznym parapecie.

Rośliny cebulowe do nasadzeń jesiennych

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka