Hortorus sprzyja pszczołom!

Sprzyjamy pszczołom!

Sprzyjamy pszczołom to społeczny projekt, w którym bierze udział Centrum Ogrodnicze Hortorus. Celem akcji jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat ważnej roli, jaką pełnią pszczoły w codziennym życiu człowieka. Patronat nad projektem sprawuje Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych.

Zakres działań

Warto wiedzieć, że istnieje około 470 gatunków owadów z rodziny pszczołowatych. Poza pszczołą hodowlaną (tzw. miodną) warto wspierać pszczoły dzikie, gdyż właśnie one odpowiadają za 90% zapyleń roślin. Pamiętajmy, że to w jaki sposób uprawiamy nasze ogródki i stosujemy środki ochrony roślin jest bardzo istotne dla pszczół i innych zapylaczy. W Hortorusie produkty sprzyjające pszczołom – nawozy, ziemie, środki ochrony roślin oraz rośliny i nasiona kwiatów miododajnych zostaną opatrzone specjalnymi etykietami. Pomocą będą służyli także pracownicy Centrum, którzy niezbędną wiedzę tematyczną pozyskają na profesjonalnym szkoleniu. 13 maja odbędą się ponadto warsztaty edukacyjne dla Klientów Centrum. W ofercie Centrum znajdą się także produkty pszczelarskie i artykuły do hodowli amatorskiej. Poszczególne etapy programu będą wdrażane stopniowo.

Dzięki tym wszystkim działaniom, pozyskanej wiedzy i informacjom, bez trudu będzie można stworzyć w swoim ogrodzie, na balkonie czy przy domku letniskowym miejsca przyjazne pszczołom. Warto zwrócić uwagę także na nieużytki miejskie lub gminne – można zmienić je w naturalne, kwitnące łąki, pełne roślin miododajnych.

Wesprzyj dzikie zapylacze

Jak już wspomniano dzikie zapylacze mają bardzo ważny udział w zapylaniu roślin. Gdyby zabrakło pszczół aż 80% roślin nie mogłaby wytworzyć nasion a tym samym warzyw czy owoców. Musielibyśmy pożegnać się np. z jabłkami, czereśniami, dyniami czy porzeczkami. Dzikie zapylacze są mniejsze i mniej „wybredne” od pszczół miodnych, przez co oblatują większą liczbę roślin, również takich, do których nektaru pszczoły miodne nie potrafią się dostać. Do dzikich pszczołowatych zaliczają się m.in. trzmiele, murarki, lepiarki, porobnice, w zapylaniu pomagają także motyle, osy, muchówki i chrząszcze.

Niestety, od jakiegoś czasu pszczołom wiedzie się coraz gorzej, w dużej mierze przez działalność człowieka. Dlatego musimy je wspomagać!

Jak wspierać pszczoły?

Posadźmy w swoim ogrodzie, na balkonie, tarasie rośliny stanowiące tzw. pszczeli pożytek. Będą to na przykład: czosnek szczypiorek, nagietek lekarski, orliki, kwiaty poziomek i truskawek oraz zioła np. melisa, szałwia a także kwiaty dalii, lawendy, aksamitki, onętka i wrzosów. Pszczoły potrzebują także wody, możemy stworzyć im poidełko np. na niepotrzebnym spodku, na który dodamy kamyczki i gałązki. Nie nalewajmy wody po brzegi – zostawmy miejsca do lądowania.

Różnorodność to podstawa

Ogród możemy podzielić na kilka sektorów. Stwórzmy mały sad a w nim drzewka i krzewy owocowe. Zostawmy w ogrodzie miejsca półdzikie. W warzywniaku nie zapomnijmy o ziołach – pozwólmy im zakwitnąć. Uprawiajmy truskawki, poziomki i maliny. Na rabatce uprawiajmy niezapominajki, cynie, aksamitki, lawendy, dalie, słoneczniki, malwy i wrzosy. Z drzew warto mieć lipę, klon, leszczynę czy wierzbę.

Balkon także może być przyjazny pszczołom. W skrzynkach możesz uprawiać aksamitkę, niezapominajkę, lawendę i zioła. Możesz także kupić wiszącą truskawkę lub poziomkę. Załóż dodatkowo sztuczne gniazda dla trzmieli i innych pszczół dziko żyjących. Można kupić takie gotowe rozwiązania.


Z pewnością warto zaangażować się i mieć swoją ważną rolę w budowaniu pszczelej społeczności.

 

Zapraszamy do obserwowania naszego FB po więcej informacji i ciekawostek o pszczołach!

 

Żródło: materiały PSCO oraz miodni.pl a także: artykuł Hortorus: Miejsca przyjazne pszczołom

Centrum Ogrodnicze
Hortorus Bartosiewicz Sp. J.

ul. Płochocińska 81
03-044 Warszawa, Białołęka